Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

HUMLE från Kalvsved AB

Org.nr Reg. 29 oktober 2020 Säte Ydre, Östergötlands län Momsreg.nr SE559279694901

HUMLE från Kalvsved AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Ydre, Östergötlands län som registrerades 2020. HUMLE från Kalvsved AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. HUMLE från Kalvsved AB redovisade 9,4 miljoner kronor i omsättning och −604 073 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva blandat lantbruk, jakt, fiske, personlig utveckling, tillverkning och försäljning av hudvård för människor och djur samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
HUMLE från Kalvsved AB logotyp
Postadress
KISAVÄGEN 8
573 74 YDRE
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
43,5 %
Resultattillväxt
-472,3 %
Anställningstillväxt
50,0 %
Omsättning / anställd
1 562 689SEK
Eget kapital
101 649SEK
Omsättning
9 376 133 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-604 073 SEK
Bokslut 2025
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
5,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
28,8 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-6,3 %
Soliditet Svag
5,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för HUMLE från Kalvsved AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 9 275 185
Övrig omsättning 67 523
Omsättning 9 376 133
Lagerförändring 33 425
Rörelsekostnader -9 963 317
Rörelseresultat -587 184
Finansiella intäkter 152
Finansiella kostnader 17 041
Resultat efter finansnetto -604 073
Resultat före skatt -604 073
Skatt -
Årets resultat -604 073

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för HUMLE från Kalvsved AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 157 217
Finansiella anl.tillg. 1 000
Summa anläggningstillgångar 158 217
Omsättningstillgångar
Varulager 1 346 678
Kundfordringar 242 619
Övriga kortfristiga fordringar 39 468
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 2 982
Summa omsättningstillgångar 1 631 747
SUMMA TILLGÅNGAR 1 789 964
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för HUMLE från Kalvsved AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 655 722
Fritt eget kapital 51 649
Summa eget kapital 101 649
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 57 768
Övriga långfristiga skulder 613 265
Summa långfristiga skulder 697 101
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 43 332
Leverantörsskulder 276 131
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 449 222
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 222 529
Summa kortfristiga skulder 991 214
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 789 964

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-6,3 %
Kassalikviditet
28,8 %
Soliditet
5,7 %
Skuldsättningsgrad
16.61
Avkastning eget kapital | ROE
-594,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-32,8 %
EBITDA
-491 932SEK
Personalkostnader
2 790 717SEK
Personalkostnad / anställd
465 120SEK
Rörelsemarginal
-6,3 %
Nettomarginal
-6,5 %
Vinstmarginal före skatt
-6,4 %
EBITDA-marginal
-5,2 %
Bruttomarginal
97,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-73,5 %
Skuldandel
94,3 %
Kontantkvot
0,3 %
Rörelsekapital
640 533SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.24ggr
Räntetäckningsgrad
-34.4ggr
Omsättning / anställd
1 562 689SEK
Vinst / anställd
-100 679SEK
Förädlingsvärde
2 298 785SEK
Förädlingsvärde / anställd
383 131SEK
Personalkostnadsandel
29,8 %
Bruttovinst
9 157 326SEK
Räntebärande nettoskuld
124 186SEK
Altman Z-score
4.74 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 51 649
Total föreslagen disposition 51 649

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 364 262 -272 378 - -72 852 91 884
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 000 - - - 1 000
Maskiner och andra tekniska anläggningar 112 000 -46 667 0 -22 400 65 333

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -604 073 -604 073
Balanseras i ny räkning -105 550 105 550 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 400 000 - 400 000
Justerat ingående eget kapital - - 305 722
Övrig rörelse - - 101 649

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 65 333
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 351 055
Varor under tillverkning 400 000
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 43 332
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Checkkredit - beviljat 100 000
Checkkredit - utnyttjat 26 068

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget har under 2026 anpassat kostnadsstrukturen till den nya volymen och fortsätter utveckla

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för HUMLE från Kalvsved AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 29 oktober 2020 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 3 671 5 292 6 294 9 275
Övrig omsättning - 280 356 8 68
Omsättning 0 3 503 5 800 6 534 9 376
Lagerförändring - −449 152 231 33
Rörelsekostnader - −3 891 −5 516 −6 609 −9 963
Rörelseresultat efter avskrivningar 0 −388 284 −75 −587
Finansiella intäkter - 0 0 1 0
Finansiella kostnader - −38 −75 −31 −17
Resultat efter finansnetto 0 −426 209 −106 −604
Resultat före skatt 0 −426 209 −106 −604
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 0 −426 209 −106 −604
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 269 348 252 157
Finansiella anläggningstillgångar - 463 1 1 1
Anläggningstillgångar - 732 349 253 158
Varulager - 127 812 1 313 1 347
Kundfordringar - 63 156 83 243
Kassa och bank 50 −78 −70 1 3
Omsättningstillgångar 50 258 1 239 1 469 1 632
Summa tillgångar 50 990 1 588 1 722 1 790
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital - −1 361 256 52
Eget kapital 50 49 411 306 102
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 466 392 592 697
Leverantörsskulder - 296 431 269 276
Kortfristiga skulder - 475 785 824 991
Summa eget kapital och skulder 50 990 1 588 1 722 1 790

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Tobias Helmin
    Signatär
  • T
    Tobias Helmin
    Styrelseledamot
  • H
    Håkan Tobias Helmin
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KISAVÄGEN 8 Huvudkontor
KISAVÄGEN 8
573 74 YDRE
Ydre, Östergötland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47752 | Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar | G | Handel

Vanliga frågor om HUMLE från Kalvsved AB

Vad har HUMLE från Kalvsved AB för organisationsnummer?
HUMLE från Kalvsved AB har organisationsnummer 559279-6949.
Vilken företagsform har HUMLE från Kalvsved AB?
HUMLE från Kalvsved AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 oktober 2020.
Var ligger HUMLE från Kalvsved AB?
HUMLE från Kalvsved AB har sitt säte i Ydre, Östergötlands län. Den registrerade postadressen är KISAVÄGEN 8, 573 74 YDRE. Enligt SCB har HUMLE från Kalvsved AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för HUMLE från Kalvsved AB?
HUMLE från Kalvsved AB omsatte 9,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade HUMLE från Kalvsved AB?
HUMLE från Kalvsved AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −604 073 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade HUMLE från Kalvsved AB?
Soliditeten i HUMLE från Kalvsved AB var 5,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har HUMLE från Kalvsved AB?
HUMLE från Kalvsved AB hade i medeltal 6 anställda under 2025.
Har HUMLE från Kalvsved AB F-skatt?
Ja, HUMLE från Kalvsved AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör HUMLE från Kalvsved AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva blandat lantbruk, jakt, fiske, personlig utveckling, tillverkning och försäljning av hudvård för människor och djur samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.