Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 360 000 |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | 360 000 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -1 587 569 |
| Rörelseresultat | -1 227 569 |
| Finansiella intäkter | 3 461 |
| Finansiella kostnader | 30 808 |
| Resultat efter finansnetto | -11 687 573 |
| Resultat före skatt | -11 372 573 |
| Skatt | -8 874 |
| Årets resultat | -11 381 447 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 1 408 540 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 408 540 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 137 644 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 16 686 |
| Kassa och bank | 259 454 |
| Summa omsättningstillgångar | 424 655 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 833 195 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 100 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 100 000 |
| Balanserat resultat | 193 101 |
| Fritt eget kapital | 195 051 |
| Summa eget kapital | 295 051 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | 0 |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | 957 314 |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | 286 087 |
| Summa långfristiga skulder | 286 087 |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | 56 588 |
| Skatteskulder | - |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 188 156 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 49 999 |
| Summa kortfristiga skulder | 294 743 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 1 833 195 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 0 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 195 051 |
| Total föreslagen disposition | 195 051 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | 213 171 | -213 171 | - | - | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 801 412 | - | - | - | 801 412 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 12 381 325 | - | - | - | 12 381 325 |
| Andelar i koncernföretag | 282 635 | - | - | - | 282 635 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat |
|---|---|---|
| Årets resultat | - | 1 950 |
| Balanseras i ny räkning | -11 381 447 | 11 381 447 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Kortfristiga placeringar | 10 871 |
|---|---|
| Övriga kortfristiga placeringar | 10 871 |
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 10 432 657 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Verksamheten under året har skalats ned och anpassats efter rådande ekonomiska förutsättningar. Fokus för ledning och styrelse har under året varit att bidra till kapitalanskaffningsinitiativ för respektive kärninnehav. ABC labs: ABC labs har under året fått ackrediteringar för flertalet olika tester inom toxikologi och har under året genomfört mindre kapitalanskaffningar som förberedelser inför större kommande investeringar i marknaden. Verksamheten går fortsatt bra och föregående års kontrakt har nu börjat generera större volymer. TLA TLA har sedan sommaren 2025 försatts i konkurs. Under verksamhetsåret har flertalet konkreta diskussioner och förhandlingar pågått kring nyinvesteringar för att återetablera bolaget. ISR ISR har sedan hösten 2024 försatts i konkurs. Under verksamhetsåret har flertalet konkreta diskussioner och förhandlingar pågått kring nyinvesteringar för att återetablera bolaget. Tinnovate ( Carrygenes Therapeutics) Carrygene Therapeutics har under året genomfört mindre kapitalanskaffningar som bas för en större transformation av verksamheten.
Ledning och styrelse för Immunowise har gått igenom sina kärninnehav och gjort en försiktighetsbedömning utifrån respektive innehavs ekonomiska livskraft. Årsredovisningen har mot bakgrund av denna bedömning, upprättats enligt fortlevnadsprincipen med antagandet om att företaget har förmåga att fortsatta driften under den kommande 12 månaders perioden.
Bolaget har sedan tidigare erhållit aktieägartillskott. Per balansdagen den 30 april 2026 uppgår dessa till totalt 304 349 kr (fg 304 349 kr). Beloppet är oförändrat jämfört med föregående räkenskapsår.