Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

INCINIA rockmusicproduction INC AB

Org.nr Reg. 12 september 1990

INCINIA rockmusicproduction INC AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 1990. INCINIA rockmusicproduction INC AB är registrerat för F-skatt och som arbetsgivare.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva läkarpraktik samt förvaltning av värde- papper och fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva marin byggnation, handel och charter med catering.Bolaget skall bedriva rockmusikproduktion och rock- gruppskonsertverksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✕ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
GRANLIDEN 15
183 52 TÄBY
Öppna i Google Maps
Fristående Etablerat sedan 1990 | 36 år
Eget kapital
340 986SEK
Omsättning
- SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
552 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
91,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
18,2 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
91,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för INCINIA rockmusicproduction INC AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -
Övrig omsättning -
Omsättning -
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 293
Rörelseresultat -8 293
Finansiella intäkter 6 000
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 552
Resultat före skatt 552
Skatt -150
Årets resultat 402

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för INCINIA rockmusicproduction INC AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 374 000
Summa anläggningstillgångar 374 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 2 869
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 2 903
Summa omsättningstillgångar 5 772
SUMMA TILLGÅNGAR 379 772
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för INCINIA rockmusicproduction INC AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 220 584
Fritt eget kapital 220 986
Summa eget kapital 340 986
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 7 100
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 7 100
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 2 572
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 29 114
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 31 686
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 379 772

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
18,2 %
Soliditet
91,3 %
Skuldsättningsgrad
0.1
Avkastning eget kapital | ROE
0,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
543SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,7 %
Skuldandel
10,2 %
Kontantkvot
9,2 %
Rörelsekapital
-25 914SEK
Effektiv skattesats
27,2 %
Förädlingsvärde
-7 750SEK
Föreslagen utdelning
161 200SEK
Utdelningsandel
40099,5 %
Altman Z-score
-

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 161 200
Föreslås balanseras i ny räkning 59 786
Total föreslagen disposition 220 986

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav - - - - -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 402 402
Balanseras i ny räkning 6 966 -6 966 0
Justerat ingående eget kapital - - 340 583
Övrig rörelse - - 340 986

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 2 845

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för INCINIA rockmusicproduction INC AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 161
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 - - - -
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - - - -
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −8 −4 −21 −37 −8
Rörelseresultat efter avskrivningar −8 −4 −21 −37 −8
Finansiella intäkter - 8 18 21 6
Finansiella kostnader −8 0 - 0 0
Resultat efter finansnetto 1 4 −2 −16 1
Resultat före skatt 1 9 0 9 1
Skatt på årets resultat 0 −2 0 −2 0
Årets resultat 1 6 0 7 0
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 359 359 378 378 374
Anläggningstillgångar 359 359 378 378 374
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 18 26 26 26 3
Omsättningstillgångar 22 28 26 27 6
Summa tillgångar 381 387 404 405 380
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 208 214 214 221 221
Eget kapital 328 334 334 341 341
Obeskattade reserver 38 34 32 7 7
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 15 19 39 57 32
Summa eget kapital och skulder 381 387 404 405 380

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 23 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • C
    Crister Öhlund
    Signatär

Fastställelseintyg

  • C
    Crister Öhlund
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GRANLIDEN 15 Huvudkontor
GRANLIDEN 15
183 52 TÄBY
Täby, Stockholm Karta 086564930

Företag i samma bransch

SNI 86212 | Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om INCINIA rockmusicproduction INC AB

Vad har INCINIA rockmusicproduction INC AB för organisationsnummer?
INCINIA rockmusicproduction INC AB har organisationsnummer 556401-0410.
Vilken företagsform har INCINIA rockmusicproduction INC AB?
INCINIA rockmusicproduction INC AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 september 1990.
Vilken adress har INCINIA rockmusicproduction INC AB?
INCINIA rockmusicproduction INC AB har den registrerade postadressen GRANLIDEN 15, 183 52 TÄBY. Enligt SCB har INCINIA rockmusicproduction INC AB ett registrerat arbetsställe.
Vilket resultat redovisade INCINIA rockmusicproduction INC AB?
INCINIA rockmusicproduction INC AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 552 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade INCINIA rockmusicproduction INC AB?
Soliditeten i INCINIA rockmusicproduction INC AB var 91,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har INCINIA rockmusicproduction INC AB F-skatt?
Ja, INCINIA rockmusicproduction INC AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör INCINIA rockmusicproduction INC AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva läkarpraktik samt förvaltning av värde- papper och fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva marin byggnation, handel och charter med catering.Bolaget skall bedriva rockmusikproduktion och rock- gruppskonsertverksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.