Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 83 097 904 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 2 500 953 |
| Omsättning | 85 598 857 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -69 176 905 |
| Rörelseresultat | 16 421 952 |
| Finansiella intäkter | 356 648 |
| Finansiella kostnader | 292 519 |
| Resultat efter finansnetto | 16 486 081 |
| Resultat före skatt | 12 486 081 |
| Skatt | -2 579 056 |
| Årets resultat | 9 907 025 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | 2 004 427 |
| Materiella anl.tillg. | 54 718 450 |
| Finansiella anl.tillg. | - |
| Summa anläggningstillgångar | 56 722 877 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 8 380 246 |
| Kundfordringar | 10 912 808 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 1 121 946 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 139 385 |
| Kassa och bank | 27 523 130 |
| Summa omsättningstillgångar | 48 077 515 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 104 800 392 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 100 000 |
| Reservfond | 20 000 |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 120 000 |
| Balanserat resultat | 55 395 937 |
| Fritt eget kapital | 65 302 962 |
| Summa eget kapital | 65 422 962 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | 16 000 000 |
| Summa obeskattade reserver | 16 000 000 |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | 2 582 331 |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 5 910 159 |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | 5 910 159 |
| Kortfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 1 192 256 |
| Leverantörsskulder | 10 920 076 |
| Skatteskulder | 573 939 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 228 804 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 1 969 865 |
| Summa kortfristiga skulder | 14 884 940 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 104 800 392 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 3 750 000 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 61 552 962 |
| Total föreslagen disposition | 65 302 962 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Byggnader och mark | 3 456 757 | -874 922 | 870 994 | -48 828 | 2 581 835 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 049 571 | -6 028 329 | 2 006 109 | -992 421 | 7 021 242 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 65 613 538 | -20 498 165 | 18 428 000 | -4 600 295 | 45 115 373 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 9 907 025 | 9 907 025 |
| Balanseras i ny räkning | 11 639 468 | -11 639 468 | 0 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 55 515 937 |
| Övrig rörelse | - | - | 65 422 962 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Koncessioner, patent & licenser | 2 004 427 |
|---|
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 45 115 373 |
|---|
| Övriga avsättningar | 2 582 331 |
|---|
| Skulder till kreditinstitut (kortfr.) | 1 192 256 |
|---|
| Förändring av överavskrivningar | -4 000 000 |
|---|
| Övriga ställda säkerheter | 5 435 000 |
|---|
Ställda säkerheter & kredit
Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.
| Fastighetsinteckningar (pantbrev) | 644 000 |
|---|---|
| Företagsinteckningar | 2 200 000 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Tack vare högkonjunktur och några större projekt i vårt närområde så har efterfrågan på våra produkter ökat kraftigt i jämförelse med föregående år vilket avspeglar sig i såväl omsättning som resultat.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Revisionsbolag | Azets i Östersund AB |
|---|