Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 15 322 372 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 46 634 |
| Omsättning | 15 654 334 |
| Lagerförändring | 285 328 |
| Rörelsekostnader | -15 121 282 |
| Rörelseresultat | 533 052 |
| Finansiella intäkter | 179 |
| Finansiella kostnader | 127 127 |
| Resultat efter finansnetto | 406 104 |
| Resultat före skatt | 306 107 |
| Skatt | -69 862 |
| Årets resultat | 236 245 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 2 102 024 |
| Finansiella anl.tillg. | - |
| Summa anläggningstillgångar | 2 102 024 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 979 828 |
| Kundfordringar | 2 074 071 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 6 265 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 104 214 |
| Kassa och bank | - |
| Summa omsättningstillgångar | 3 164 378 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 5 266 402 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 859 439 |
| Fritt eget kapital | 1 095 684 |
| Summa eget kapital | 1 145 684 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | 507 997 |
| Summa obeskattade reserver | 507 997 |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 1 016 274 |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | 1 122 766 |
| Kortfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 459 571 |
| Leverantörsskulder | 1 237 509 |
| Skatteskulder | 60 876 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 356 407 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 375 592 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 489 955 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 5 266 402 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 1 095 684 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 1 095 684 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | - | - | - | -122 619 | - |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | - | - | 619 226 | -337 805 | - |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 236 245 | 236 245 |
| Balanseras i ny räkning | 293 149 | -293 149 | 0 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 909 439 |
| Övrig rörelse | - | - | 1 145 684 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 1 872 594 |
|---|
| Råvaror & förnödenheter | 404 840 |
|---|---|
| Varor under tillverkning | 35 414 |
| Skulder till kreditinstitut (kortfr.) | 459 571 |
|---|---|
| Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år | 241 621 |
| Förändring av överavskrivningar | -99 997 |
|---|
Ställda säkerheter & kredit
Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.
| Företagsinteckningar | 2 553 000 |
|---|---|
| Checkkredit - utnyttjat | 106 492 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt sin tillväxt och stärkt sin marknadsposition inom CNC-bearbetning ochautomatiserade tillverkningslösningar. Omsättningen ökade jämfört med föregående år samtidigt som verksamhetenredovisade ett positivt resultat.Under året har bolaget även genomgått certifiering enligt ISO 9001 och ISO 14001, vilket utgör ett viktigt steg i detfortsatta arbetet med kvalitet, struktur, processutveckling och miljöansvar. Certifieringarna bedöms stärka bolagetskonkurrenskraft och skapa goda förutsättningar för fortsatt utveckling.Bolaget har under året även genomfört investeringar i maskiner och tekniska anläggningar för att möta verksamhetensbehov och skapa kapacitet för fortsatt tillväxt.