Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Jarl Eriksson AB

Org.nr Reg. 5 juni 1998 Säte Västerås Momsreg.nr SE556556699801

Jarl Eriksson AB är ett aktivt aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Västerås som registrerades 1998. Jarl Eriksson AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Jarl Eriksson AB redovisade 3,9 miljoner kronor i omsättning och 27,7 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt att, direkt eller indirekt, bedriva entreprenad- och serviceverksamhet inom däck- och verkstadsbranschen, bedriva fastighetsrörelse, bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och eller av andra företag vilka står i koncern- och eller annan intressegemenskap med bolaget samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SKÄSTA BYVÄG 51
c/o JARL ERIKSSON
725 93 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Lönsam 8 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1998 | 28 år
Omsättningstillväxt
-20,4 %
Omsättning CAGR 4 år
5,8 %
Resultattillväxt
1760,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 295 570SEK
Eget kapital
27 404 428SEK
Omsättning
3 886 709 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
27 674 376 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
94,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1542,9 %
Vinstmarginal Mycket bra
32,6 %
Soliditet Mycket bra
94,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Jarl Eriksson AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 725 795
Övrig omsättning 160 914
Omsättning 3 886 709
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 674 870
Rörelseresultat 1 211 839
Finansiella intäkter 54 282
Finansiella kostnader 49 068
Resultat efter finansnetto 27 674 376
Resultat före skatt 27 488 205
Skatt -219 894
Årets resultat 27 268 311

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Jarl Eriksson AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 90 087
Finansiella anl.tillg. 8 250 000
Summa anläggningstillgångar 8 340 087
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 84 192
Kassa och bank 7 683 617
Summa omsättningstillgångar 22 029 821
SUMMA TILLGÅNGAR 30 369 908
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Jarl Eriksson AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 16 117
Fritt eget kapital 27 284 428
Summa eget kapital 27 404 428
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 490 334
Ackumulerade överavskrivningar 47 313
Summa obeskattade reserver 1 537 647
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 19 518
Skatteskulder 83 786
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 243 230
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 81 299
Summa kortfristiga skulder 1 427 833
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 30 369 908

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
32,6 %
Kassalikviditet
1542,9 %
Soliditet
94,3 %
Skuldsättningsgrad
0.06
Avkastning eget kapital | ROE
96,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
4,2 %
EBITDA
1 276 196SEK
Personalkostnader
1 985 903SEK
Personalkostnad / anställd
661 968SEK
Rörelsemarginal
32,5 %
Nettomarginal
731,9 %
Vinstmarginal före skatt
707,2 %
EBITDA-marginal
32,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
4,4 %
Skuldandel
9,8 %
Kontantkvot
538,1 %
Rörelsekapital
20 601 988SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.13ggr
Räntetäckningsgrad
25.8ggr
Omsättning / anställd
1 295 570SEK
Vinst / anställd
9 224 792SEK
Effektiv skattesats
0,8 %
Förädlingsvärde
3 262 099SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 087 366SEK
Personalkostnadsandel
51,1 %
Föreslagen utdelning
6 000 000SEK
Utdelningsandel
22,0 %
Altman Z-score
4.61 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 6 000 000
Föreslås balanseras i ny räkning 21 284 428
Total föreslagen disposition 27 284 428

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 595 960 -505 873 142 501 -82 282 90 087
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 200 000 - - - 1 200 000
Andelar i intresseföretag 7 000 000 - - - 7 000 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 27 268 311 27 268 311
Balanseras i ny räkning 992 941 -992 941 0
Utdelning 2 000 000 - 2 000 000
Justerat ingående eget kapital - - 4 136 117
Övrig rörelse - - 27 404 428

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Kortfristiga placeringar 12 850 000
Övriga kortfristiga placeringar 12 850 000
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 26 457 323
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 46 025

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 100 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Jarl Eriksson AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 jämförelseår 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 1 000 2 000 6 000
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 783 3 160 4 412 4 626 3 726
Övrig omsättning 316 543 189 255 161
Omsättning 3 099 3 703 4 601 4 880 3 887
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 982 −2 790 −3 808 −3 693 −2 675
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 117 914 793 1 187 1 212
Finansiella intäkter 73 80 96 93 54
Finansiella kostnader −31 −34 −4 −15 −49
Resultat efter finansnetto 1 159 1 027 885 1 487 27 674
Resultat före skatt 837 771 757 1 198 27 488
Skatt på årets resultat −173 −162 −161 −205 −220
Årets resultat 664 609 596 993 27 268
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 390 201 188 147 90
Finansiella anläggningstillgångar 1 075 1 664 2 144 1 300 8 250
Anläggningstillgångar 1 465 1 865 2 332 1 447 8 340
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 15 0 -
Kassa och bank 1 210 1 255 625 1 123 7 684
Omsättningstillgångar 3 332 3 808 3 436 4 648 22 030
Summa tillgångar 4 797 5 673 5 767 6 094 30 370
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 3 318 3 427 4 023 4 016 27 284
Eget kapital 3 438 3 547 4 143 4 136 27 404
Obeskattade reserver 679 934 1 062 1 351 1 538
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 103 44 0 - -
Leverantörsskulder 4 21 18 26 20
Kortfristiga skulder 578 1 148 562 607 1 428
Summa eget kapital och skulder 4 797 5 673 5 767 6 094 30 370

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 25 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jörgen Eriksson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • H
    Helena Andersson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SKÄSTA BYVÄG 51 Huvudkontor
SKÄSTA BYVÄG 51
725 93 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 70100 | Verksamheter som utövas av huvudkontor | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Jarl Eriksson AB

Vad har Jarl Eriksson AB för organisationsnummer?
Jarl Eriksson AB har organisationsnummer 556556-6998.
Vilken företagsform har Jarl Eriksson AB?
Jarl Eriksson AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 juni 1998.
Var ligger Jarl Eriksson AB?
Jarl Eriksson AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är SKÄSTA BYVÄG 51, 725 93 VÄSTERÅS. Enligt SCB har Jarl Eriksson AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Jarl Eriksson AB?
Jarl Eriksson AB omsatte 3,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Jarl Eriksson AB?
Jarl Eriksson AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 27,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Jarl Eriksson AB?
Soliditeten i Jarl Eriksson AB var 94,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Jarl Eriksson AB?
Jarl Eriksson AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Jarl Eriksson AB F-skatt?
Ja, Jarl Eriksson AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Jarl Eriksson AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt att, direkt eller indirekt, bedriva entreprenad- och serviceverksamhet inom däck- och verkstadsbranschen, bedriva fastighetsrörelse, bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och eller av andra företag vilka står i koncern- och eller annan intressegemenskap med bolaget samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.