Bokslut 2025
Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 0 |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | 0 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -6 900 |
| Rörelseresultat | -6 900 |
| Finansiella intäkter | 5 310 |
| Finansiella kostnader | - |
| Resultat efter finansnetto | -857 187 |
| Resultat före skatt | -857 187 |
| Skatt | -702 |
| Årets resultat | -857 889 |
Balansräkning 2025
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 7 608 006 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 608 006 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 4 387 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | - |
| Kassa och bank | 11 661 792 |
| Summa omsättningstillgångar | 11 666 179 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 19 274 185 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 25 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 25 000 |
| Balanserat resultat | 20 100 577 |
| Fritt eget kapital | 19 242 688 |
| Summa eget kapital | 19 267 688 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | - |
| Skatteskulder | 4 997 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 500 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | - |
| Summa kortfristiga skulder | 6 497 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 19 274 185 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 19 242 688 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 19 242 688 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andra långfristiga fordringar | 16 258 006 | - | - | - | 16 258 006 |
| Andelar i intresseföretag | 11 456 253 | - | - | - | 11 456 253 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | -857 889 | -857 889 |
| Balanseras i ny räkning | 20 100 577 | -16 250 577 | 3 850 000 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Resultat från andelar i intresseföretag | 7 606 253 |
|---|---|
| Resultat från övriga finansiella anl.tillg. | 994 403 |
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 9 456 253 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under räkenskapsåret har bolaget genomfört ett antal transaktioner hänförliga till tidigare innehav i PRETAX Holding AB.I samband med genomgång av tidigare års redovisning identifierades att en återinvestering om 3 850 000 kronor, hänförlig till försäljningen av PRETAX Holding AB under föregående räkenskapsår, inte hade redovisats i bokslutet för 2024. Rättelse har därför gjorts under året genom justering av ingående eget kapital.Under året avyttrades därefter innehavet i AX VII Invest II AB. I samband med denna transaktion återförvärvade bolaget sitt tidigare innehav i PRETAX Holding AB. Återförvärvet skedde till ett anskaffningsvärde om 11 456 253 kronor.Efter genomförd värdering bedömde styrelsen att värdet på innehavet i PRETAX Holding AB understeg redovisat värde. Innehavet har därför skrivits ned till 2 000 000 kronor. Nedskrivningen uppgår till 9 456 253 kronor och har belastat årets resultat.Vidare har bolagets kapitalförsäkring hos SHB Liv återköpts under året, vilket medfört en ökning av bolagets likvida medel.
Under räkenskapsåret har en rättelse av tidigare års fel om 3 850 000 kronor redovisats mot balanserat resultat. Rättelsen avser tidigare ej redovisad återinvestering hänförlig till försäljningen av PRETAX Holding AB under 2024.