Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

JP Deveraux Development & Consulting AB

Org.nr Reg. 30 juni 2015 Säte Företagets säte är Göteborg Momsreg.nr SE559018704201

JP Deveraux Development & Consulting AB är ett aktivt aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg som registrerades 2015. JP Deveraux Development & Consulting AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. JP Deveraux Development & Consulting AB redovisade 1,5 miljoner kronor i omsättning och −34 340 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom it och logistik.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
JP Deveraux Development & Consulting AB logotyp
Postadress
BOX 53091
400 14 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2015 | 11 år
Omsättningstillväxt
2,1 %
Omsättning CAGR 3 år
3,2 %
Eget kapital
88 720SEK
Omsättning
1 494 845 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-34 340 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
20,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-01-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 februari 2025 → 31 januari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
125,9 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-2,2 %
Soliditet Bra
20,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för JP Deveraux Development & Consulting AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 494 845
Övrig omsättning -
Omsättning 1 494 845
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 528 685
Rörelseresultat -33 840
Finansiella intäkter 646
Finansiella kostnader 1 146
Resultat efter finansnetto -34 340
Resultat före skatt -34 340
Skatt -
Årets resultat -34 340

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för JP Deveraux Development & Consulting AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 333 058
Övriga kortfristiga fordringar 583
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 97 493
Summa omsättningstillgångar 431 134
SUMMA TILLGÅNGAR 431 134
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för JP Deveraux Development & Consulting AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 73 060
Fritt eget kapital 38 720
Summa eget kapital 88 720
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 333 914
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 0
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 500
Summa kortfristiga skulder 342 414
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 431 134

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-2,2 %
Kassalikviditet
125,9 %
Soliditet
20,6 %
Skuldsättningsgrad
3.86
Avkastning eget kapital | ROE
-38,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-7,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-2,3 %
Nettomarginal
-2,3 %
Vinstmarginal före skatt
-2,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-37,4 %
Skuldandel
79,4 %
Kontantkvot
28,5 %
Rörelsekapital
88 720SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.47ggr
Räntetäckningsgrad
-29ggr
Altman Z-score
3.62 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 38 720
Total föreslagen disposition 38 720

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -34 340 -34 340
Balanseras i ny räkning -33 155 33 155 0
Justerat ingående eget kapital - - 123 060
Övrig rörelse - - 88 720

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för JP Deveraux Development & Consulting AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-01 sammandrag 2024-01 sammandrag 2025-01 jämförelseår 2026-01
Bokslutsperiod
Startdatum 1 februari 2022 1 februari 2023 1 februari 2024 1 februari 2025
Slutdatum 31 januari 2023 31 januari 2024 31 januari 2025 31 januari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 361 1 394 1 464 1 495
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - - 1 464 1 495
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −1 498 −1 529
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −34 −34
Finansiella intäkter - - 1 1
Finansiella kostnader - - 0 −1
Resultat efter finansnetto −27 −32 −33 −34
Resultat före skatt - - −33 −34
Skatt på årets resultat - - - -
Årets resultat - - −33 −34
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - -
Varulager - - - -
Kundfordringar - - 255 333
Kassa och bank - - 143 97
Omsättningstillgångar - - 457 431
Summa tillgångar - - 457 431
Aktiekapital - - 50 50
Fritt eget kapital - - 143 39
Eget kapital - - 193 89
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 256 334
Kortfristiga skulder - - 264 342
Summa eget kapital och skulder - - 457 431

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 20 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jan Furberg
    Signatär
  • P
    Per Lind
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland

Företag i samma bransch

SNI 62100 | Dataprogrammering | K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet

Vanliga frågor om JP Deveraux Development & Consulting AB

Vad har JP Deveraux Development & Consulting AB för organisationsnummer?
JP Deveraux Development & Consulting AB har organisationsnummer 559018-7042.
Vilken företagsform har JP Deveraux Development & Consulting AB?
JP Deveraux Development & Consulting AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 juni 2015.
Var ligger JP Deveraux Development & Consulting AB?
JP Deveraux Development & Consulting AB har sitt säte i Göteborg. Den registrerade postadressen är BOX 53091, 400 14 GÖTEBORG. Enligt SCB har JP Deveraux Development & Consulting AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för JP Deveraux Development & Consulting AB?
JP Deveraux Development & Consulting AB omsatte 1,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade JP Deveraux Development & Consulting AB?
JP Deveraux Development & Consulting AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −34 340 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade JP Deveraux Development & Consulting AB?
Soliditeten i JP Deveraux Development & Consulting AB var 20,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har JP Deveraux Development & Consulting AB F-skatt?
Ja, JP Deveraux Development & Consulting AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör JP Deveraux Development & Consulting AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom it och logistik.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.