Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Kamils Måleri i Stockholm AB

Org.nr Reg. 11 mars 2021 Momsreg.nr SE559306647401

Kamils Måleri i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag inom måleriarbeten som registrerades 2021. Kamils Måleri i Stockholm AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Kamils Måleri i Stockholm AB redovisade 4,1 miljoner kronor i omsättning och 629 985 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Måleriverksamhet

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
CYLINDERGRÄND 50
176 75 JÄRFÄLLA
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2021 | 5 år
Omsättningstillväxt
7,9 %
Omsättning CAGR 4 år
6,7 %
Resultattillväxt
18,0 %
Anställningstillväxt
-33,3 %
Omsättning / anställd
2 060 884SEK
Eget kapital
1 497 279SEK
Omsättning
4 121 769 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
629 985 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
77,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-02-28

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 mars 2025 → 28 februari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
412,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
15,3 %
Soliditet Mycket bra
77,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Kamils Måleri i Stockholm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 037 426
Övrig omsättning 84 343
Omsättning 4 121 769
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 492 072
Rörelseresultat 629 697
Finansiella intäkter 85
Finansiella kostnader -203
Resultat efter finansnetto 629 985
Resultat före skatt 629 985
Skatt -142 893
Årets resultat 487 092

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Kamils Måleri i Stockholm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 168 000
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 168 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 256 106
Övriga kortfristiga fordringar 6 648
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 108 395
Kassa och bank 1 396 705
Summa omsättningstillgångar 1 767 854
SUMMA TILLGÅNGAR 1 935 854
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Kamils Måleri i Stockholm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 985 187
Fritt eget kapital 1 472 279
Summa eget kapital 1 497 279
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 10 112
Summa långfristiga skulder 10 112
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 110 431
Skatteskulder 14 953
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 275 426
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 27 653
Summa kortfristiga skulder 428 463
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 935 854

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
15,3 %
Kassalikviditet
412,6 %
Soliditet
77,3 %
Skuldsättningsgrad
0.29
Avkastning eget kapital | ROE
42,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
32,5 %
EBITDA
671 697SEK
Personalkostnader
1 028 522SEK
Personalkostnad / anställd
514 261SEK
Rörelsemarginal
15,6 %
Nettomarginal
12,1 %
Vinstmarginal före skatt
15,3 %
EBITDA-marginal
16,3 %
Bruttomarginal
97,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
41,8 %
Skuldandel
22,7 %
Kontantkvot
326,0 %
Rörelsekapital
1 339 391SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.13ggr
Räntetäckningsgrad
3102.4ggr
Omsättning / anställd
2 060 884SEK
Vinst / anställd
314 992SEK
Effektiv skattesats
22,7 %
Förädlingsvärde
1 700 219SEK
Förädlingsvärde / anställd
850 110SEK
Personalkostnadsandel
25,0 %
Bruttovinst
4 004 367SEK
Föreslagen utdelning
274 130SEK
Utdelningsandel
56,3 %
Altman Z-score
5.45 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 274 130
Föreslås balanseras i ny räkning 1 198 149
Total föreslagen disposition 1 472 279

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 170 000 -10 000 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 487 092
Balanseras i ny räkning 418 872 -418 872
Utdelning 274 130 -

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Kamils Måleri i Stockholm AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-02 2023-02 2024-02 2025-02 2026-02
Bokslutsperiod
Startdatum 11 mars 2021 1 mars 2022 1 mars 2023 1 mars 2024 1 mars 2025
Slutdatum 28 februari 2022 28 februari 2023 29 februari 2024 28 februari 2025 28 februari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 200 500 500 - 274
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 180 3 127 4 987 3 813 4 037
Övrig omsättning - 31 0 6 84
Omsättning 3 180 3 157 4 987 3 819 4 122
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 863 −2 768 −4 036 −3 273 −3 492
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 317 389 951 546 630
Finansiella intäkter - 0 0 1 0
Finansiella kostnader −1 −4 −16 −13 0
Resultat efter finansnetto 1 316 386 935 534 630
Resultat före skatt 1 316 386 935 534 630
Skatt på årets resultat −280 −87 −206 −115 −143
Årets resultat 1 036 299 729 419 487
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 45 35 168
Finansiella anläggningstillgångar - - 88 0 -
Anläggningstillgångar - - 133 35 168
Varulager - - - - -
Kundfordringar 128 193 401 308 256
Kassa och bank 1 292 1 601 1 542 1 304 1 397
Omsättningstillgångar 1 382 1 794 2 012 1 634 1 768
Summa tillgångar 1 382 1 794 2 145 1 669 1 936
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 1 036 1 135 1 364 1 259 1 472
Eget kapital 1 061 1 160 1 389 1 284 1 497
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - 10
Leverantörsskulder - - 61 110 110
Kortfristiga skulder 321 634 757 385 428
Summa eget kapital och skulder 1 382 1 794 2 145 1 669 1 936

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • K
    Kamil Maksymilian Winiarski
    Signatär

Fastställelseintyg

  • K
    Kamil Maksymilian Winiarski
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
CYLINDERGRÄND 50 Huvudkontor
CYLINDERGRÄND 50
176 75 JÄRFÄLLA
Järfälla, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43341 | Måleriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Kamils Måleri i Stockholm AB

Vad har Kamils Måleri i Stockholm AB för organisationsnummer?
Kamils Måleri i Stockholm AB har organisationsnummer 559306-6474.
Vilken företagsform har Kamils Måleri i Stockholm AB?
Kamils Måleri i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 mars 2021.
Vilken adress har Kamils Måleri i Stockholm AB?
Kamils Måleri i Stockholm AB har den registrerade postadressen CYLINDERGRÄND 50, 176 75 JÄRFÄLLA. Enligt SCB har Kamils Måleri i Stockholm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Kamils Måleri i Stockholm AB?
Kamils Måleri i Stockholm AB omsatte 4,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Kamils Måleri i Stockholm AB?
Kamils Måleri i Stockholm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 629 985 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Kamils Måleri i Stockholm AB?
Soliditeten i Kamils Måleri i Stockholm AB var 77,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Kamils Måleri i Stockholm AB?
Kamils Måleri i Stockholm AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Kamils Måleri i Stockholm AB F-skatt?
Ja, Kamils Måleri i Stockholm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Kamils Måleri i Stockholm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Måleriverksamhet

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.