Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB

Org.nr Reg. 23 februari 2015 Momsreg.nr SE559004766701

KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2015. KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB redovisade 5,3 miljoner kronor i omsättning och 407 957 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är reparationer av bil och motorfordon, bilförsäljning, försäljning av bildelar, båtdelar och maskindelar till motorfordon och motorredskap, reparationer av motorcyklar, bil- och industrilackering, legomontage samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB logotyp
Postadress
BJÖRNHYTTEVÄGEN 15
772 32 GRÄNGESBERG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2015 | 11 år
Omsättningstillväxt
32,9 %
Omsättning CAGR 4 år
26,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 780 883SEK
Eget kapital
648 190SEK
Omsättning
5 342 650 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
407 957 SEK
Bokslut 2024
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2024
Soliditet
30,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-12-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 1 januari 2024 → 31 december 2024

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
45,6 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,3 %
Soliditet Bra
30,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 308 081
Övrig omsättning 34 569
Omsättning 5 342 650
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 839 734
Rörelseresultat 502 916
Finansiella intäkter -7 999
Finansiella kostnader 86 960
Resultat efter finansnetto 407 957
Resultat före skatt 309 721
Skatt -65 917
Årets resultat 243 804

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 777 202
Finansiella anl.tillg. 500
Summa anläggningstillgångar 1 777 702
Omsättningstillgångar
Varulager 474 914
Kundfordringar 122 819
Övriga kortfristiga fordringar 86 412
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 26 989
Kassa och bank 98 854
Summa omsättningstillgångar 809 988
SUMMA TILLGÅNGAR 2 587 690
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 60 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 60 000
Balanserat resultat 344 386
Fritt eget kapital 588 190
Summa eget kapital 648 190
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 187 029
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 187 029
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 919 523
Övriga långfristiga skulder -2 653
Summa långfristiga skulder 1 016 870
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -61 094
Leverantörsskulder 541 502
Skatteskulder 39 458
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 307 797
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -92 062
Summa kortfristiga skulder 735 601
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 587 690

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,3 %
Kassalikviditet
45,6 %
Soliditet
30,8 %
Skuldsättningsgrad
2.25
Avkastning eget kapital | ROE
51,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
19,1 %
EBITDA
622 064SEK
Personalkostnader
1 233 615SEK
Personalkostnad / anställd
411 205SEK
Rörelsemarginal
9,5 %
Nettomarginal
4,6 %
Vinstmarginal före skatt
5,8 %
EBITDA-marginal
11,6 %
Bruttomarginal
55,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
26,7 %
Skuldandel
75,0 %
Kontantkvot
13,4 %
Rörelsekapital
74 387SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.06ggr
Räntetäckningsgrad
5.7ggr
Omsättning / anställd
1 780 883SEK
Vinst / anställd
135 986SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
1 855 679SEK
Förädlingsvärde / anställd
618 560SEK
Personalkostnadsandel
23,1 %
Bruttovinst
2 988 074SEK
Räntebärande nettoskuld
859 575SEK
Nettoskuld / EBITDA
1.4ggr
Altman Z-score
2.92 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 588 190
Total föreslagen disposition 588 190

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark - - 58 593 -58 192 -
Inventarier, verktyg och installationer - - 125 373 -6 699 -
Maskiner och andra tekniska anläggningar - - 27 340 -8 600 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 243 804
Balanseras i ny räkning 31 142 -31 142

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 26 178
Förbättringsutgifter på annans fastighet 267 847
Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer -56 261
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) -61 094
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 1 016 870

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2020-12 2021-12 2022-12 2023-12 2024-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024
Slutdatum 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 992 2 614 3 474 3 953 5 308
Övrig omsättning 97 158 15 66 35
Omsättning 2 089 2 772 3 489 4 019 5 343
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 848 −2 523 −3 268 −3 919 −4 840
Rörelseresultat efter avskrivningar 241 249 222 100 503
Finansiella intäkter - 0 0 0 −8
Finansiella kostnader −83 −137 −72 −122 −87
Resultat efter finansnetto 158 112 149 −22 408
Resultat före skatt 117 112 110 43 310
Skatt på årets resultat −27 −25 −25 −12 −66
Årets resultat 90 87 85 31 244
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 1 727 1 737 1 746 1 744 1 777
Finansiella anläggningstillgångar - 0 0 0 0
Anläggningstillgångar 1 727 1 737 1 747 1 744 1 778
Varulager 404 341 469 511 475
Kundfordringar 39 24 144 62 123
Kassa och bank 80 91 95 39 99
Omsättningstillgångar 557 499 803 694 810
Summa tillgångar 2 284 2 236 2 550 2 438 2 588
Aktiekapital 60 60 60 60 60
Fritt eget kapital 142 230 315 344 588
Eget kapital 202 290 375 404 648
Obeskattade reserver 115 115 154 89 187
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 344 1 226 1 263 1 204 1 017
Leverantörsskulder 322 390 580 592 542
Kortfristiga skulder 623 606 758 741 736
Summa eget kapital och skulder 2 284 2 236 2 550 2 438 2 588

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • K
    Karl Drakos
    Signatär

Fastställelseintyg

  • K
    Karl Drakos
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BJÖRNHYTTEVÄGEN 15 Huvudkontor
BJÖRNHYTTEVÄGEN 15
772 32 GRÄNGESBERG
Ludvika, Dalarna 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 95311 | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB

Vad har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB för organisationsnummer?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB har organisationsnummer 559004-7667.
Vilken företagsform har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 23 februari 2015.
Vilken adress har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB har den registrerade postadressen BJÖRNHYTTEVÄGEN 15, 772 32 GRÄNGESBERG. Enligt SCB har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB omsatte 5,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 407 957 kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
Soliditeten i KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB var 30,8 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB hade i medeltal 3 anställda under 2024.
Har KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB F-skatt?
Ja, KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör KD Bil & Marin Service i Grängesberg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är reparationer av bil och motorfordon, bilförsäljning, försäljning av bildelar, båtdelar och maskindelar till motorfordon och motorredskap, reparationer av motorcyklar, bil- och industrilackering, legomontage samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.