Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Klosi Bygg Måleri AB

Org.nr Reg. 30 maj 2022 Momsreg.nr SE559382867501

Klosi Bygg Måleri AB är ett aktivt aktiebolag inom måleriarbeten som registrerades 2022. Klosi Bygg Måleri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Klosi Bygg Måleri AB redovisade 3,3 miljoner kronor i omsättning och 289 207 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolagets verksamhet kommer att utföra måleritjänster, bygg, snickeriarbete, renovering och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SCHOLANDERSGATAN 5 A LGH 1102
c/o KASTRIOT KARAJ
417 25 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
134,1 %
Omsättning CAGR 3 år
102,6 %
Eget kapital
367 819SEK
Omsättning
3 342 204 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
289 207 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1–4
SCB storleksklass
Soliditet
36,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
139,0 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,7 %
Soliditet Bra
36,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Klosi Bygg Måleri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 228 563
Övrig omsättning 113 641
Omsättning 3 342 204
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 052 519
Rörelseresultat 289 685
Finansiella intäkter 694
Finansiella kostnader 1 172
Resultat efter finansnetto 289 207
Resultat före skatt 289 207
Skatt -61 247
Årets resultat 227 960

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Klosi Bygg Måleri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 113 637
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 113 637
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 388 957
Övriga kortfristiga fordringar 8 511
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 25 731
Kassa och bank 483 399
Summa omsättningstillgångar 906 598
SUMMA TILLGÅNGAR 1 020 235
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Klosi Bygg Måleri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 114 859
Fritt eget kapital 342 819
Summa eget kapital 367 819
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 240 000
Skatteskulder 19 838
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 76 180
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 316 398
Summa kortfristiga skulder 652 416
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 020 235

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,7 %
Kassalikviditet
139,0 %
Soliditet
36,1 %
Skuldsättningsgrad
1.77
Avkastning eget kapital | ROE
78,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
28,5 %
EBITDA
329 553SEK
Personalkostnader
1 321 034SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
9,0 %
Nettomarginal
7,1 %
Vinstmarginal före skatt
8,7 %
EBITDA-marginal
9,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
78,9 %
Skuldandel
63,9 %
Kontantkvot
74,1 %
Rörelsekapital
254 182SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.28ggr
Räntetäckningsgrad
247.8ggr
Effektiv skattesats
21,2 %
Förädlingsvärde
1 650 587SEK
Personalkostnadsandel
39,5 %
Föreslagen utdelning
100 000SEK
Utdelningsandel
43,9 %
Altman Z-score
4.55 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 100 000
Föreslås balanseras i ny räkning 242 819
Total föreslagen disposition 342 819

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 199 342 -85 705 119 750 -15 918 113 637

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 227 960
Balanseras i ny räkning 48 267 -48 267
Utdelning 150 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 100 000

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Klosi Bygg Måleri AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 30 maj 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning 0 0 150 100
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 402 1 147 1 428 3 229
Övrig omsättning - - - 114
Omsättning 402 1 147 1 428 3 342
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −311 −965 −1 368 −3 053
Rörelseresultat efter avskrivningar 91 183 60 290
Finansiella intäkter 0 1 3 1
Finansiella kostnader 0 0 0 −1
Resultat efter finansnetto 91 184 62 289
Resultat före skatt 91 184 62 289
Skatt på årets resultat −20 −39 −14 −61
Årets resultat 71 145 48 228
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar 56 50 154 114
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar 56 50 154 114
Varulager - - - -
Kundfordringar 73 60 129 389
Kassa och bank 87 349 271 483
Omsättningstillgångar 168 428 414 907
Summa tillgångar 224 478 567 1 020
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 71 217 265 343
Eget kapital 96 242 290 368
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - 3 5 240
Kortfristiga skulder 128 236 277 652
Summa eget kapital och skulder 224 478 567 1 020

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • K
    Kastriot Karaj
    Verkställande direktör

Styrelse

  • K
    Kastriot Karaj
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SCHOLANDERSGATAN 5 A LGH 1102 Huvudkontor
SCHOLANDERSGATAN 5 A LGH 1102
417 25 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43341 | Måleriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Klosi Bygg Måleri AB

Vad har Klosi Bygg Måleri AB för organisationsnummer?
Klosi Bygg Måleri AB har organisationsnummer 559382-8675.
Vilken företagsform har Klosi Bygg Måleri AB?
Klosi Bygg Måleri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 maj 2022.
Vilken adress har Klosi Bygg Måleri AB?
Klosi Bygg Måleri AB har den registrerade postadressen SCHOLANDERSGATAN 5 A LGH 1102, 417 25 GÖTEBORG. Enligt SCB har Klosi Bygg Måleri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Klosi Bygg Måleri AB?
Klosi Bygg Måleri AB omsatte 3,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Klosi Bygg Måleri AB?
Klosi Bygg Måleri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 289 207 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Klosi Bygg Måleri AB?
Soliditeten i Klosi Bygg Måleri AB var 36,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Klosi Bygg Måleri AB?
Enligt SCB tillhör Klosi Bygg Måleri AB storleksklassen 1–4 anställda. Uppgiften är ett intervall, inte ett exakt antal.
Har Klosi Bygg Måleri AB F-skatt?
Ja, Klosi Bygg Måleri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Klosi Bygg Måleri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolagets verksamhet kommer att utföra måleritjänster, bygg, snickeriarbete, renovering och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.