Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Kvarnvägen II Invest AB

Org.nr Reg. 29 november 2023 Säte Nordmaling Momsreg.nr SE559459732901

Kvarnvägen II Invest AB är ett aktivt aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Nordmaling som registrerades 2023. Kvarnvägen II Invest AB är registrerat för F-skatt och moms. Kvarnvägen II Invest AB redovisade 60 000 kronor i omsättning och 58 507 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
KVARNVÄGEN 221
914 97 HÖRNSJÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 2 år
Eget kapital
71 403SEK
Omsättning
60 000 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
58 507 SEK
Bokslut 2024
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
72,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-08-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 29 november 2023 → 31 augusti 2024

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
363,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
97,5 %
Soliditet Mycket bra
72,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för Kvarnvägen II Invest AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 60 000
Övrig omsättning -
Omsättning 60 000
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 552
Rörelseresultat 58 448
Finansiella intäkter 59
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 58 507
Resultat före skatt 58 507
Skatt -12 104
Årets resultat 46 403

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för Kvarnvägen II Invest AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 98 507
Summa omsättningstillgångar 98 507
SUMMA TILLGÅNGAR 98 507
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för Kvarnvägen II Invest AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 46 403
Summa eget kapital 71 403
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 12 104
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 15 000
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 27 104
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 98 507

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
97,5 %
Kassalikviditet
363,4 %
Soliditet
72,5 %
Skuldsättningsgrad
0.38
Avkastning eget kapital | ROE
81,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
59,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
97,4 %
Nettomarginal
77,3 %
Vinstmarginal före skatt
97,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
81,9 %
Skuldandel
27,5 %
Kontantkvot
363,4 %
Rörelsekapital
71 403SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.61ggr
Effektiv skattesats
20,7 %
Altman Z-score
4.08 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 46 403
Total föreslagen disposition 46 403

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 46 403 46 403
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 71 403

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2024, fastställd på årsstämman den 10 februari 2025. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • U
    Ulf Lundström
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KVARNVÄGEN 221 Huvudkontor
KVARNVÄGEN 221
914 97 HÖRNSJÖ
Nordmaling, Västerbotten Karta

Företag i samma bransch

SNI 69201 | Redovisning och bokföring; skatterådgivning | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Kvarnvägen II Invest AB

Vad har Kvarnvägen II Invest AB för organisationsnummer?
Kvarnvägen II Invest AB har organisationsnummer 559459-7329.
Vilken företagsform har Kvarnvägen II Invest AB?
Kvarnvägen II Invest AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 november 2023.
Var ligger Kvarnvägen II Invest AB?
Kvarnvägen II Invest AB har sitt säte i Nordmaling. Den registrerade postadressen är KVARNVÄGEN 221, 914 97 HÖRNSJÖ. Enligt SCB har Kvarnvägen II Invest AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Kvarnvägen II Invest AB?
Kvarnvägen II Invest AB omsatte 60 000 kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Kvarnvägen II Invest AB?
Kvarnvägen II Invest AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 58 507 kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade Kvarnvägen II Invest AB?
Soliditeten i Kvarnvägen II Invest AB var 72,5 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Kvarnvägen II Invest AB F-skatt?
Ja, Kvarnvägen II Invest AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Kvarnvägen II Invest AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska äga och förvalta värdepapper samt äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.