Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Läckage Experten i Väst AB

Org.nr Reg. 2 oktober 2020 Säte Västra Götalands län, Borås kommun

Läckage Experten i Väst AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Västra Götalands län, Borås kommun som registrerades 2020. Läckage Experten i Väst AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Läckage Experten i Väst AB redovisade 2,6 miljoner kronor i omsättning och 914 849 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Konsultverksamhet med inriktning mot läckage lokalisering samt skadeutredning inom huskonstruktioner.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Läckage Experten i Väst AB logotyp
Postadress
FÄRGARGATAN 13
c/o MICHAEL BEKIL
507 30 BRÄMHULT
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
47,0 %
Omsättning CAGR 4 år
64,4 %
Resultattillväxt
212,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 621 026SEK
Eget kapital
966 472SEK
Omsättning
2 621 026 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
914 849 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
76,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
396,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
35,0 %
Soliditet Mycket bra
76,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Läckage Experten i Väst AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 596 100
Övrig omsättning 24 926
Omsättning 2 621 026
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 706 144
Rörelseresultat 914 882
Finansiella intäkter 1 913
Finansiella kostnader 1 946
Resultat efter finansnetto 914 849
Resultat före skatt 914 849
Skatt -192 037
Årets resultat 243 219

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Läckage Experten i Väst AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 67 657
Finansiella anl.tillg. 25 000
Summa anläggningstillgångar 92 657
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 217 609
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 950 834
Summa omsättningstillgångar 1 168 443
SUMMA TILLGÅNGAR 1 261 100
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Läckage Experten i Väst AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 698 253
Fritt eget kapital 941 472
Summa eget kapital 966 472
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 20 780
Skatteskulder 159 289
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 114 559
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 294 628
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 261 100

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
35,0 %
Kassalikviditet
396,6 %
Soliditet
76,6 %
Skuldsättningsgrad
0.3
Avkastning eget kapital | ROE
94,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
72,7 %
EBITDA
943 678SEK
Personalkostnader
1 303 722SEK
Personalkostnad / anställd
1 303 722SEK
Rörelsemarginal
35,2 %
Nettomarginal
9,4 %
Vinstmarginal före skatt
34,9 %
EBITDA-marginal
36,0 %
Bruttomarginal
98,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
94,9 %
Skuldandel
23,4 %
Kontantkvot
322,7 %
Rörelsekapital
873 815SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.08ggr
Räntetäckningsgrad
471.1ggr
Omsättning / anställd
2 621 026SEK
Vinst / anställd
914 849SEK
Effektiv skattesats
21,0 %
Förädlingsvärde
2 247 400SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 247 400SEK
Personalkostnadsandel
49,7 %
Bruttovinst
2 578 243SEK
Föreslagen utdelning
400 000SEK
Utdelningsandel
164,5 %
Altman Z-score
6.65 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 400 000
Föreslås balanseras i ny räkning 764 284
Total föreslagen disposition 1 164 284

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 143 500 -104 639 - -28 796 38 861

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 722 812 722 812
Balanseras i ny räkning 243 219 -243 219 0
Justerat ingående eget kapital - - 966 472
Övrig rörelse - - 1 189 284

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Läckage Experten i Väst AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 2 oktober 2020 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 210 - - 400
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 359 716 1 732 1 765 2 596
Övrig omsättning - - 54 18 25
Omsättning 359 716 1 786 1 783 2 621
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −78 −271 −1 343 −1 489 −1 706
Rörelseresultat efter avskrivningar 281 446 444 294 915
Finansiella intäkter - 0 1 2 2
Finansiella kostnader 0 −4 0 −4 −2
Resultat efter finansnetto 281 442 444 292 915
Resultat före skatt 281 427 440 311 915
Skatt på årets resultat −60 −88 −91 −68 −192
Årets resultat 221 339 349 243 243
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 91 96 68 68
Finansiella anläggningstillgångar - - - 25 25
Anläggningstillgångar - 91 96 93 93
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 49 125 0 0
Kassa och bank 323 619 818 951 951
Omsättningstillgångar 325 714 968 1 168 1 168
Summa tillgångar 325 805 1 065 1 261 1 261
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 221 560 698 941 941
Eget kapital 246 585 723 966 966
Obeskattade reserver - 15 19 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 27 21 21
Kortfristiga skulder 80 206 323 295 295
Summa eget kapital och skulder 325 805 1 065 1 261 1 261

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • M
    Michael Bekil
    Verkställande direktör

Styrelse

  • M
    Michael Bekil
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FÄRGARGATAN 13 Huvudkontor
FÄRGARGATAN 13
507 30 BRÄMHULT
Borås, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 71124 | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Läckage Experten i Väst AB

Vad har Läckage Experten i Väst AB för organisationsnummer?
Läckage Experten i Väst AB har organisationsnummer 559274-5870.
Vilken företagsform har Läckage Experten i Väst AB?
Läckage Experten i Väst AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 oktober 2020.
Var ligger Läckage Experten i Väst AB?
Läckage Experten i Väst AB har sitt säte i Västra Götalands län, Borås kommun. Den registrerade postadressen är FÄRGARGATAN 13, 507 30 BRÄMHULT. Enligt SCB har Läckage Experten i Väst AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Läckage Experten i Väst AB?
Läckage Experten i Väst AB omsatte 2,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Läckage Experten i Väst AB?
Läckage Experten i Väst AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 914 849 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Läckage Experten i Väst AB?
Soliditeten i Läckage Experten i Väst AB var 76,6 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Läckage Experten i Väst AB?
Läckage Experten i Väst AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Läckage Experten i Väst AB F-skatt?
Ja, Läckage Experten i Väst AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Läckage Experten i Väst AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Konsultverksamhet med inriktning mot läckage lokalisering samt skadeutredning inom huskonstruktioner.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.