Hoppa till innehåll
Likvidation beslutad 8 juli 2026 Aktiebolag

L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB

Org.nr Reg. 11 juni 2014 Säte Västerås

L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB är ett vilande aktiebolag med säte i Västerås som registrerades 2014. L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB redovisade 0 kronor i omsättning och 465 211 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva plåtslageri och uthyrning av lokaler, utföra fasadtvätt, klottersanering, snöröjning och sandning, vidare skall bolaget äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

✕ F-skatt ✕ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
BOX 127
c/o HEINESTAMS BOLAGSTJÄNST AB
901 04 UMEÅ
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Fristående Etablerat sedan 2014 | 12 år
Resultattillväxt
-84,4 %
Eget kapital
3 123 040SEK
Omsättning
- SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
465 211 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
154,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet
-
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
154,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -63 315
Rörelseresultat -63 315
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 465 211
Resultat före skatt 465 211
Skatt -
Årets resultat 2 977 375

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 1 961 474
Summa anläggningstillgångar 1 961 474
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 100
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 58 817
Summa omsättningstillgångar 58 917
SUMMA TILLGÅNGAR 2 020 391
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 95 665
Fritt eget kapital 3 073 040
Summa eget kapital 3 123 040
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag -1 102 649
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -1 102 649
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder -
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 020 391

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
-
Soliditet
154,6 %
Skuldsättningsgrad
-
Avkastning eget kapital | ROE
14,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-3,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Skuldandel
-54,6 %
Altman Z-score
-

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Långfristiga fordringar koncernföretag 0 - - - 0
Andelar i koncernföretag 760 000 - - - 760 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 465 211 465 211
Balanseras i ny räkning 2 977 375 -2 977 375 0
Utdelning 2 800 000 - 2 800 000
Justerat ingående eget kapital - - 3 123 040
Övrig rörelse - - 788 251

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 1 102 649
Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) -1 102 649
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 528 526

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 sammandrag 2023-08 sammandrag 2024-08 jämförelseår 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 1 000 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 -
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −19 −23 −63
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −19 −23 −63
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - - -
Resultat efter finansnetto 1 018 657 781 2 977 465
Resultat före skatt - - 781 2 977 465
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - - 781 2 977 2 977
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - 1 961 3 064 1 961
Anläggningstillgångar - - 1 961 3 064 1 961
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank - - 31 59 59
Omsättningstillgångar - - 32 59 59
Summa tillgångar - - 1 993 3 123 2 020
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 796 3 073 3 073
Eget kapital - - 846 3 123 3 123
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 1 147 0 −1 103
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder - - - - -
Summa eget kapital och skulder - - 1 993 3 123 2 020

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • E
    Erik Åström
    Likvidator
  • F
    Fredrik Ljungdell
    Signatär
  • H
    Helena Sandberg
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Marita Lyckstedt
    Auktoriserad revisor

Vanliga frågor om L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB

Vad har L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB för organisationsnummer?
L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB har organisationsnummer 556974-1944.
Vilken företagsform har L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB är ett vilande aktiebolag som registrerades den 11 juni 2014.
Var ligger L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är BOX 127, 901 04 UMEÅ.
Hur stor var omsättningen för L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 465 211 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
Soliditeten i L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB var 154,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB F-skatt?
Nej, L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB är för närvarande inte godkänt för F-skatt.
Vad gör L-E:s Plåtslageri & Fastighetsservice i Västerås H olding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva plåtslageri och uthyrning av lokaler, utföra fasadtvätt, klottersanering, snöröjning och sandning, vidare skall bolaget äga och förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.