Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

L Kveli AB

Org.nr Reg. 3 april 2013 Säte Krokom Momsreg.nr SE556927537201

L Kveli AB är ett aktivt aktiebolag inom annan sportverksamhet med säte i Krokom som registrerades 2013. L Kveli AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. L Kveli AB redovisade 300 000 kronor i omsättning och 217 485 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva skidåkning, utbildningsverksamhet, folkhälsa och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 254900OLFNVL06ZM2W40
Postadress
ÅSVÄGEN 135
836 71 ÅS
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2013 | 13 år
Omsättningstillväxt
3,7 %
Omsättning CAGR 4 år
-16,0 %
Resultattillväxt
-9,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
300 000SEK
Eget kapital
547 919SEK
Omsättning
300 000 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
217 485 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
88,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1188,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
72,5 %
Soliditet Mycket bra
88,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för L Kveli AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 300 000
Övrig omsättning -
Omsättning 300 000
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -82 561
Rörelseresultat 217 439
Finansiella intäkter 52
Finansiella kostnader 6
Resultat efter finansnetto 217 485
Resultat före skatt 217 485
Skatt -45 474
Årets resultat 172 011

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för L Kveli AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 86 529
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 653 377
Summa omsättningstillgångar 739 906
SUMMA TILLGÅNGAR 739 906
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för L Kveli AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 325 908
Fritt eget kapital 497 919
Summa eget kapital 547 919
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 129 705
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 129 705
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 62 282
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 62 282
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 739 906

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
72,5 %
Kassalikviditet
1188,0 %
Soliditet
88,0 %
Skuldsättningsgrad
0.14
Avkastning eget kapital | ROE
33,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
29,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
3 633SEK
Personalkostnad / anställd
3 633SEK
Rörelsemarginal
72,5 %
Nettomarginal
57,3 %
Vinstmarginal före skatt
72,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
32,1 %
Skuldandel
25,9 %
Kontantkvot
1049,1 %
Rörelsekapital
677 624SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.41ggr
Räntetäckningsgrad
36248.5ggr
Omsättning / anställd
300 000SEK
Vinst / anställd
217 485SEK
Effektiv skattesats
20,9 %
Förädlingsvärde
221 072SEK
Förädlingsvärde / anställd
221 072SEK
Personalkostnadsandel
1,2 %
Föreslagen utdelning
50 000SEK
Utdelningsandel
29,1 %
Altman Z-score
3.55 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 50 000
Föreslås balanseras i ny räkning 447 919
Total föreslagen disposition 497 919

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 172 011 172 011
Balanseras i ny räkning 189 783 -189 783 0
Utdelning 50 000 - 50 000
Justerat ingående eget kapital - - 425 908
Övrig rörelse - - 547 919

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för L Kveli AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 jämförelseår 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 150 - 50 50
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 363 250 327 289 300
Övrig omsättning 241 77 0 - -
Omsättning 604 327 327 289 300
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −294 −253 −171 −50 −83
Rörelseresultat efter avskrivningar 310 74 155 239 217
Finansiella intäkter 0 0 −29 0 0
Finansiella kostnader −2 0 −2 0 0
Resultat efter finansnetto 308 74 124 240 217
Resultat före skatt 230 54 224 240 217
Skatt på årets resultat −45 −12 −55 −50 −45
Årets resultat 186 42 170 190 172
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 65 0 -
Kassa och bank 631 434 280 541 653
Omsättningstillgångar 906 824 422 618 740
Summa tillgångar 906 824 422 618 740
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 524 417 186 376 498
Eget kapital 574 467 236 426 548
Obeskattade reserver 210 230 130 130 130
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 121 128 56 63 62
Summa eget kapital och skulder 906 824 422 618 740

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • L
    Laila Kveli
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ÅSVÄGEN 135 Huvudkontor
ÅSVÄGEN 135
836 71 ÅS
Krokom, Jämtland Karta

Företag i samma bransch

SNI 93199 | Annan sportverksamhet | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om L Kveli AB

Vad har L Kveli AB för organisationsnummer?
L Kveli AB har organisationsnummer 556927-5372.
Vilken företagsform har L Kveli AB?
L Kveli AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 april 2013.
Var ligger L Kveli AB?
L Kveli AB har sitt säte i Krokom. Den registrerade postadressen är ÅSVÄGEN 135, 836 71 ÅS. Enligt SCB har L Kveli AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för L Kveli AB?
L Kveli AB omsatte 300 000 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade L Kveli AB?
L Kveli AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 217 485 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade L Kveli AB?
Soliditeten i L Kveli AB var 88,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har L Kveli AB?
L Kveli AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har L Kveli AB F-skatt?
Ja, L Kveli AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör L Kveli AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva skidåkning, utbildningsverksamhet, folkhälsa och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.