Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

L4 Event AB

Org.nr Reg. 10 april 2014 Säte Företagets säte är Vellinge Momsreg.nr SE556968193401

L4 Event AB är ett aktivt aktiebolag inom researrangemang med säte i Vellinge som registrerades 2014. L4 Event AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. L4 Event AB redovisade 11,7 miljoner kronor i omsättning och 541 121 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Konsultverksamhet och försäljning inom event, arrangemang och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Smartbiz Group AB 556923-2340 | äger 100,0 %
L4 Event AB logotyp
Postadress
RÖDEKSGATAN 7
235 34 VELLINGE
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag I koncern Kassastinn Etablerat sedan 2014 | 12 år
Omsättningstillväxt
14,6 %
Omsättning CAGR 4 år
21,6 %
Resultattillväxt
87,7 %
Eget kapital
1 072 820SEK
Omsättning
11 703 106 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
541 121 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
86,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
872,3 %
Vinstmarginal Svag
4,6 %
Soliditet Mycket bra
86,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för L4 Event AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 703 106
Övrig omsättning -
Omsättning 11 703 106
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -11 166 520
Rörelseresultat 536 586
Finansiella intäkter 5 300
Finansiella kostnader 765
Resultat efter finansnetto 541 121
Resultat före skatt 541 121
Skatt -129 584
Årets resultat 411 537

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för L4 Event AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 5 079
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 5 079
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 194 750
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 111 275
Kassa och bank 1 056 118
Summa omsättningstillgångar 1 398 011
SUMMA TILLGÅNGAR 1 403 090
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för L4 Event AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 611 283
Fritt eget kapital 1 022 820
Summa eget kapital 1 072 820
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 170 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 71 110
Leverantörsskulder 12 117
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Skulder till intresseföretag 3 030
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 74 013
Summa kortfristiga skulder 160 270
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 403 090

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,6 %
Kassalikviditet
872,3 %
Soliditet
86,1 %
Skuldsättningsgrad
0.16
Avkastning eget kapital | ROE
44,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
38,6 %
EBITDA
550 817SEK
Personalkostnader
208 273SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
4,6 %
Nettomarginal
3,5 %
Vinstmarginal före skatt
4,6 %
EBITDA-marginal
4,7 %
Bruttomarginal
54,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
43,6 %
Skuldandel
23,5 %
Kontantkvot
659,0 %
Rörelsekapital
1 237 741SEK
Kapitalomsättningshastighet
8.34ggr
Räntetäckningsgrad
708.3ggr
Effektiv skattesats
23,9 %
Förädlingsvärde
759 090SEK
Personalkostnadsandel
1,8 %
Bruttovinst
6 419 633SEK
Altman Z-score
11.88 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 022 820
Total föreslagen disposition 1 022 820

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 83 068 -83 068 - -27 689 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 411 537 411 537
Balanseras i ny räkning 201 759 -201 759 0
Justerat ingående eget kapital - - 661 283
Övrig rörelse - - 1 072 820

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Koncessioner, patent & licenser 5 079
Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 35 868
Skulder - detalj
Skulder till intresseföretag (kortfr.) 3 030
Förskott från kunder 71 110

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för L4 Event AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-05 2023-05 2024-05 jämförelseår 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juni 2021 1 juni 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 maj 2022 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 300 - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 5 340 9 875 9 817 10 210 11 703
Övrig omsättning 17 0 - - -
Omsättning 5 358 9 875 9 817 10 210 11 703
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −5 061 −9 284 −9 398 −9 946 −11 167
Rörelseresultat efter avskrivningar 296 591 420 263 537
Finansiella intäkter - 3 24 26 5
Finansiella kostnader 0 0 0 −1 −1
Resultat efter finansnetto 296 593 443 288 541
Resultat före skatt 296 423 443 288 541
Skatt på årets resultat −20 −100 −112 −87 −130
Årets resultat 276 324 331 202 412
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - 25 15 10 5
Materiella anläggningstillgångar - 65 37 9 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 90 52 19 5
Varulager - - - - -
Kundfordringar 13 15 9 11 0
Kassa och bank 1 582 376 604 1 312 1 056
Omsättningstillgångar 1 921 804 865 1 589 1 398
Summa tillgångar 1 921 894 917 1 608 1 403
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 304 378 410 611 1 023
Eget kapital 354 428 460 661 1 073
Obeskattade reserver - 170 170 170 170
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 5 9 8 12
Kortfristiga skulder 1 566 296 287 777 160
Summa eget kapital och skulder 1 921 894 917 1 608 1 403

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 15 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Peter Saveros
    Styrelseledamot
  • P
    Peter Savéros
    Styrelseledamot

Koncern

L4 Event AB ingår i en koncern.

Smartbiz Group AB 556923-2340
L4 Event AB 556968-1934 - moderbolaget äger 100,0 %

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RÖDEKSGATAN 7 Huvudkontor
RÖDEKSGATAN 7
235 34 VELLINGE
Vellinge, Skåne Karta

Företag i samma bransch

SNI 79120 | Researrangemang | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om L4 Event AB

Vad har L4 Event AB för organisationsnummer?
L4 Event AB har organisationsnummer 556968-1934.
Vilken företagsform har L4 Event AB?
L4 Event AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 10 april 2014.
Var ligger L4 Event AB?
L4 Event AB har sitt säte i Vellinge. Den registrerade postadressen är RÖDEKSGATAN 7, 235 34 VELLINGE. Enligt SCB har L4 Event AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för L4 Event AB?
L4 Event AB omsatte 11,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade L4 Event AB?
L4 Event AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 541 121 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade L4 Event AB?
Soliditeten i L4 Event AB var 86,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har L4 Event AB?
Den juridiska personen L4 Event AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Vem äger L4 Event AB?
L4 Event AB ingår i en koncern. Moderbolag är Smartbiz Group AB (org.nr 556923-2340).
Har L4 Event AB F-skatt?
Ja, L4 Event AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör L4 Event AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Konsultverksamhet och försäljning inom event, arrangemang och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.