Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lampaffären i Uppsala AB

Org.nr Reg. 13 juli 1983 Säte Uppsala Momsreg.nr SE556230547301

Lampaffären i Uppsala AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Uppsala som registrerades 1983. Lampaffären i Uppsala AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lampaffären i Uppsala AB redovisade 9 miljoner kronor i omsättning och 322 579 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva försäljning, import och service av elmateriel och mätinstrument och ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
STÅNGJÄRNSGATAN 10
753 23 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 1983 | 43 år
Omsättningstillväxt
4,4 %
Omsättning CAGR 4 år
-4,2 %
Resultattillväxt
202,0 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 993 703SEK
Eget kapital
3 547 652SEK
Omsättning
8 981 108 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
322 579 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
79,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
20,1 %
Vinstmarginal Svag
4,9 %
Soliditet Mycket bra
79,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Lampaffären i Uppsala AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 978 069
Övrig omsättning 3 039
Omsättning 8 981 108
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 539 755
Rörelseresultat 441 353
Finansiella intäkter 1 053
Finansiella kostnader 136 629
Resultat efter finansnetto 322 579
Resultat före skatt 322 579
Skatt 0
Årets resultat 322 579

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Lampaffären i Uppsala AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 29 130
Finansiella anl.tillg. 388 390
Summa anläggningstillgångar 417 520
Omsättningstillgångar
Varulager 3 888 125
Kundfordringar 20 686
Övriga kortfristiga fordringar 110 518
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 27 576
Kassa och bank 4 000
Summa omsättningstillgångar 4 050 905
SUMMA TILLGÅNGAR 4 468 425
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Lampaffären i Uppsala AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 3 740 863
Fritt eget kapital 3 427 652
Summa eget kapital 3 547 652
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 109 113
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 37 801
Leverantörsskulder 170 394
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 401 294
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 202 171
Summa kortfristiga skulder 811 660
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 468 425

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,9 %
Kassalikviditet
20,1 %
Soliditet
79,4 %
Skuldsättningsgrad
0.26
Avkastning eget kapital | ROE
9,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
9,9 %
EBITDA
464 076SEK
Personalkostnader
2 846 586SEK
Personalkostnad / anställd
948 862SEK
Rörelsemarginal
4,9 %
Nettomarginal
3,6 %
Vinstmarginal före skatt
3,6 %
EBITDA-marginal
5,2 %
Bruttomarginal
57,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
12,1 %
Skuldandel
20,6 %
Kontantkvot
0,5 %
Rörelsekapital
3 239 245SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.01ggr
Räntetäckningsgrad
3.2ggr
Omsättning / anställd
2 993 703SEK
Vinst / anställd
107 526SEK
Effektiv skattesats
0,0 %
Förädlingsvärde
3 310 662SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 103 554SEK
Personalkostnadsandel
31,7 %
Bruttovinst
5 191 607SEK
Räntebärande nettoskuld
105 113SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.2ggr
Altman Z-score
5.16 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 3 690 231
Total föreslagen disposition 3 690 231

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 165 403 -158 996 - -26 781 6 407
Andra långfristiga fordringar 350 000 - - - 350 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 55 192 - - - 55 192

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 322 579 322 579
Balanseras i ny räkning -313 211 313 211 0
Justerat ingående eget kapital - - 3 547 652
Övrig rörelse - - 3 810 231

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Förskott från kunder 37 801
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. -16 802

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 900 000
Checkkredit - beviljat 800 000
Checkkredit - utnyttjat 109 113

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lampaffären i Uppsala AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 jämförelseår 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 636 8 475 8 137 8 604 8 978
Övrig omsättning 21 8 30 0 3
Omsättning 10 657 8 483 8 167 8 604 8 981
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −9 069 −8 185 −8 173 −8 763 −8 540
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 589 298 −6 −159 441
Finansiella intäkter - - 3 0 1
Finansiella kostnader −121 −114 −145 −140 −137
Resultat efter finansnetto 1 468 9 27 −316 323
Resultat före skatt 1 744 191 51 −316 323
Skatt på årets resultat −365 −82 0 −3 0
Årets resultat 1 379 109 51 −313 323
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 109 83 83 56 29
Finansiella anläggningstillgångar 405 230 230 405 388
Anläggningstillgångar 515 313 313 461 418
Varulager 4 387 4 351 4 351 4 101 3 888
Kundfordringar 64 54 54 0 21
Kassa och bank 227 4 4 199 4
Omsättningstillgångar 4 787 4 605 4 605 4 457 4 051
Summa tillgångar 5 301 4 918 4 918 4 918 4 468
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 3 880 3 689 3 689 3 741 3 428
Eget kapital 4 000 3 809 3 809 3 861 3 548
Obeskattade reserver 206 24 24 - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 158 158 0 109
Leverantörsskulder 337 356 356 395 170
Kortfristiga skulder 1 095 926 926 1 058 812
Summa eget kapital och skulder 5 301 4 918 4 918 4 918 4 468

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • U
    Ulla Johanna Engström
    Styrelseledamot

Revisorer

  • E
    Erik Mård
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STÅNGJÄRNSGATAN 10 Huvudkontor
STÅNGJÄRNSGATAN 10
753 23 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 5-9 anställda Karta 018101645

Företag i samma bransch

SNI 47552 | Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler | G | Handel

Vanliga frågor om Lampaffären i Uppsala AB

Vad har Lampaffären i Uppsala AB för organisationsnummer?
Lampaffären i Uppsala AB har organisationsnummer 556230-5473.
Vilken företagsform har Lampaffären i Uppsala AB?
Lampaffären i Uppsala AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 juli 1983.
Var ligger Lampaffären i Uppsala AB?
Lampaffären i Uppsala AB har sitt säte i Uppsala. Den registrerade postadressen är STÅNGJÄRNSGATAN 10, 753 23 UPPSALA. Enligt SCB har Lampaffären i Uppsala AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lampaffären i Uppsala AB?
Lampaffären i Uppsala AB omsatte 9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lampaffären i Uppsala AB?
Lampaffären i Uppsala AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 322 579 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Lampaffären i Uppsala AB?
Soliditeten i Lampaffären i Uppsala AB var 79,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lampaffären i Uppsala AB?
Lampaffären i Uppsala AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Lampaffären i Uppsala AB F-skatt?
Ja, Lampaffären i Uppsala AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lampaffären i Uppsala AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva försäljning, import och service av elmateriel och mätinstrument och ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.