Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Larmark Group AB

Org.nr Reg. 27 september 2013 Säte Stockholm Momsreg.nr SE556943802001

Larmark Group AB är ett aktivt aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse med säte i Stockholm som registrerades 2013. Larmark Group AB är registrerat för F-skatt och moms. Larmark Group AB redovisade 0 kronor i omsättning och −136 231 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva hotell-, restaurang- och konferensverksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet i nämnda branscher, förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Del av koncern Brandkonsulten Malmquist AB 556737-8483 | äger 75,0 %
Postadress
SVÄRDVÄGEN 31
c/o BEST WESTERN HOTEL DANDERYD
182 33 DANDERYD
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2013 | 13 år
Resultattillväxt
-116,1 %
Eget kapital
1 792 673SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-136 231 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
33,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
0,7 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Bra
33,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Larmark Group AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -60 180
Rörelseresultat -60 180
Finansiella intäkter 1 053
Finansiella kostnader 77 104
Resultat efter finansnetto -136 231
Resultat före skatt -136 231
Skatt -
Årets resultat -136 231

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Larmark Group AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 5 325 500
Summa anläggningstillgångar 5 325 500
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 3 277
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 12 672
Summa omsättningstillgångar 15 949
SUMMA TILLGÅNGAR 5 341 449
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Larmark Group AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 828 904
Fritt eget kapital 1 692 673
Summa eget kapital 1 792 673
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 1 110 238
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 1 110 238
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 1 916 221
Övriga kortfristiga skulder 430 278
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 92 039
Summa kortfristiga skulder 2 438 538
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 341 449

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
0,7 %
Soliditet
33,6 %
Skuldsättningsgrad
1.98
Avkastning eget kapital | ROE
-7,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-1,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-2,0 %
Skuldandel
66,4 %
Kontantkvot
0,5 %
Rörelsekapital
-2 422 589SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-0.8ggr
Altman Z-score
0.14 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 692 673
Total föreslagen disposition 1 692 673

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 125 000 - 1 050 000 - 1 125 000
Andelar i koncernföretag 4 200 500 - - - 4 200 500

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -136 231 -136 231
Balanseras i ny räkning 850 804 -850 804 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 931 423
Övrig rörelse - - 1 795 192

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 1 110 238
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Larmark Group AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 jämförelseår 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 0 0 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −24 −22 −13 −65 −60
Rörelseresultat efter avskrivningar −24 −22 −13 −65 −60
Finansiella intäkter - - 1 9 1
Finansiella kostnader −162 −147 −117 −96 −77
Resultat efter finansnetto −186 31 71 848 −136
Resultat före skatt 314 531 71 848 −136
Skatt på årets resultat 0 −99 0 - -
Årets resultat 314 432 71 848 −136
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 4 200 4 200 4 200 5 250 5 326
Anläggningstillgångar 4 200 4 200 4 200 5 250 5 326
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 363 299 1 021 50 13
Omsättningstillgångar 363 299 1 137 161 16
Summa tillgångar 4 564 4 500 5 338 5 411 5 341
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 678 909 981 1 829 1 693
Eget kapital 778 1 009 1 081 1 929 1 793
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 2 760 2 460 1 860 1 410 1 110
Leverantörsskulder 1 0 - - -
Kortfristiga skulder 1 026 1 030 2 397 2 072 2 439
Summa eget kapital och skulder 4 564 4 500 5 338 5 411 5 341

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Linus Malmqvist
    Signatär
  • L
    Lars Tony Malmquist
    Styrelseledamot

Revisorer

  • B
    Bigitta Sundman
    Auktoriserad revisor

Koncern

Larmark Group AB ingår i en koncern. Larmark Group AB har 1 dotterbolag.

Larmark Group AB 556943-8020 - moderbolaget äger 75,0 %
Primum Sweden AB 556847-8886 - Larmark Group AB äger 100,0 %

Dotterbolag - detaljerat

Dotterbolag Org.nr Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
Primum Sweden AB 556847-8886 100,0 % - 100 4 200 500

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VENDEVÄGEN 87 Huvudkontor
VENDEVÄGEN 87
182 32 DANDERYD
Danderyd, Stockholm Karta 0738444200

Företag i samma bransch

SNI 55103 | Hotellverksamhet utan restaurangrörelse | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Larmark Group AB

Vad har Larmark Group AB för organisationsnummer?
Larmark Group AB har organisationsnummer 556943-8020.
Vilken företagsform har Larmark Group AB?
Larmark Group AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 27 september 2013.
Var ligger Larmark Group AB?
Larmark Group AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är SVÄRDVÄGEN 31, 182 33 DANDERYD. Enligt SCB har Larmark Group AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Larmark Group AB?
Larmark Group AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Larmark Group AB?
Larmark Group AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −136 231 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Larmark Group AB?
Soliditeten i Larmark Group AB var 33,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vem äger Larmark Group AB?
Larmark Group AB ingår i en koncern. Moderbolag är Brandkonsulten Malmquist AB (org.nr 556737-8483).
Har Larmark Group AB F-skatt?
Ja, Larmark Group AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Larmark Group AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva hotell-, restaurang- och konferensverksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet i nämnda branscher, förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.