Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Linn M Hällen AB

Org.nr Reg. 20 juni 2019 Momsreg.nr SE559209801501

Linn M Hällen AB är ett aktivt aktiebolag inom personalutbildning som registrerades 2019. Linn M Hällen AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Linn M Hällen AB redovisade 2,9 miljoner kronor i omsättning och 1,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Utbildning, handledning, verksamhetsutveckling mot kommuner, länsstyrelser, myndigheter, landsting, ideella föreningar och privata aktörer.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor Q | Utbildning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Linn M Hällen AB logotyp
Postadress
VINTERGATAN 2 C
c/o LINN MOSER HÄLLEN
224 57 LUND
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2019 | 7 år
Omsättningstillväxt
1,2 %
Omsättning CAGR 4 år
-1,8 %
Resultattillväxt
3,0 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 932 514SEK
Eget kapital
4 108 415SEK
Omsättning
2 932 514 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 066 724 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
89,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-07-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 augusti 2025 → 31 juli 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1024,2 %
Vinstmarginal Mycket bra
36,4 %
Soliditet Mycket bra
89,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Linn M Hällen AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 932 514
Övrig omsättning -
Omsättning 2 932 514
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 909 768
Rörelseresultat 1 022 746
Finansiella intäkter 43 980
Finansiella kostnader 2
Resultat efter finansnetto 1 066 724
Resultat före skatt 1 333 000
Skatt -280 905
Årets resultat 1 052 095

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Linn M Hällen AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 48 281
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 48 281
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 12 501
Övriga kortfristiga fordringar 897 301
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 3 846 296
Summa omsättningstillgångar 4 756 098
SUMMA TILLGÅNGAR 4 804 379
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Linn M Hällen AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 3 006 320
Fritt eget kapital 4 058 415
Summa eget kapital 4 108 415
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 220 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 220 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 11 572
Summa långfristiga skulder 11 572
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 756
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 350 587
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 110 049
Summa kortfristiga skulder 464 392
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 804 379

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
36,4 %
Kassalikviditet
1024,2 %
Soliditet
89,1 %
Skuldsättningsgrad
0.12
Avkastning eget kapital | ROE
24,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
22,2 %
EBITDA
1 034 410SEK
Personalkostnader
1 148 598SEK
Personalkostnad / anställd
1 148 598SEK
Rörelsemarginal
34,9 %
Nettomarginal
35,9 %
Vinstmarginal före skatt
45,5 %
EBITDA-marginal
35,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
24,6 %
Skuldandel
14,5 %
Kontantkvot
828,2 %
Rörelsekapital
4 291 706SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.61ggr
Räntetäckningsgrad
533363ggr
Omsättning / anställd
2 932 514SEK
Vinst / anställd
1 066 724SEK
Effektiv skattesats
21,1 %
Förädlingsvärde
2 183 008SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 183 008SEK
Personalkostnadsandel
39,2 %
Föreslagen utdelning
347 700SEK
Utdelningsandel
33,0 %
Altman Z-score
4.92 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 347 700
Föreslås balanseras i ny räkning 3 710 715
Total föreslagen disposition 4 058 415

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 148 741 -140 460 26 756 -31 786 8 281
Övriga materiella anläggningstillgångar 40 000 - - - 40 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 1 052 095
Balanseras i ny räkning 604 713 -604 713
Utdelning 342 500 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Övriga materiella anläggningstillgångar 40 000
Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer 0
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 347 700

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Linn M Hällen AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-07 2023-07 2024-07 2025-07 2026-07
Bokslutsperiod
Startdatum 1 augusti 2021 1 augusti 2022 1 augusti 2023 1 augusti 2024 1 augusti 2025
Slutdatum 31 juli 2022 31 juli 2023 31 juli 2024 31 juli 2025 31 juli 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 298 298 342 342 348
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 122 3 179 2 498 2 899 2 933
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 3 147 2 962 2 715 2 899 2 933
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 221 −2 086 −1 834 −1 943 −1 910
Rörelseresultat efter avskrivningar 926 876 880 956 1 023
Finansiella intäkter - 6 34 80 44
Finansiella kostnader −1 −2 −1 0 0
Resultat efter finansnetto 925 880 914 1 036 1 067
Resultat före skatt 925 880 694 769 1 333
Skatt på årets resultat −246 −233 −169 −165 −281
Årets resultat 680 647 524 605 1 052
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 24 67 65 60 48
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 24 67 65 60 48
Varulager - - - - 0
Kundfordringar 53 19 28 59 13
Kassa och bank 2 581 2 249 2 565 2 777 3 846
Omsättningstillgångar 3 129 3 222 3 199 4 203 4 756
Summa tillgångar 3 153 3 290 3 264 4 263 4 804
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 2 511 2 860 3 087 3 349 4 058
Eget kapital 2 561 2 910 3 137 3 399 4 108
Obeskattade reserver - - 220 486 220
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 24 24 1 2 12
Leverantörsskulder 7 1 2 7 4
Kortfristiga skulder 568 356 −94 376 464
Summa eget kapital och skulder 3 153 3 290 3 264 4 263 4 804

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • L
    Linn Moser Hällen
    Verkställande direktör

Styrelse

  • L
    Linn Moser Hällen
    Styrelseledamot
  • O
    Olof Axel Ragnar Hällen
    Suppleant

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VINTERGATAN 2 C Huvudkontor
VINTERGATAN 2 C
224 57 LUND
Lund, Skåne 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 85594 | Personalutbildning | Q | Utbildning

Vanliga frågor om Linn M Hällen AB

Vad har Linn M Hällen AB för organisationsnummer?
Linn M Hällen AB har organisationsnummer 559209-8015.
Vilken företagsform har Linn M Hällen AB?
Linn M Hällen AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 juni 2019.
Vilken adress har Linn M Hällen AB?
Linn M Hällen AB har den registrerade postadressen VINTERGATAN 2 C, 224 57 LUND. Enligt SCB har Linn M Hällen AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Linn M Hällen AB?
Linn M Hällen AB omsatte 2,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Linn M Hällen AB?
Linn M Hällen AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Linn M Hällen AB?
Soliditeten i Linn M Hällen AB var 89,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Linn M Hällen AB?
Linn M Hällen AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Linn M Hällen AB F-skatt?
Ja, Linn M Hällen AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Linn M Hällen AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Utbildning, handledning, verksamhetsutveckling mot kommuner, länsstyrelser, myndigheter, landsting, ideella föreningar och privata aktörer.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.