Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 7 744 011 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 1 074 282 |
| Omsättning | 8 818 293 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -6 270 455 |
| Rörelseresultat | 2 547 838 |
| Finansiella intäkter | 2 927 |
| Finansiella kostnader | 274 055 |
| Resultat efter finansnetto | 941 672 |
| Resultat före skatt | 941 672 |
| Skatt | -445 419 |
| Årets resultat | 496 253 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 19 986 386 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 986 386 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | 678 058 |
| Övriga kortfristiga fordringar | - |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 125 348 |
| Kassa och bank | 828 339 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 631 745 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 21 618 131 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 6 740 362 |
| Fritt eget kapital | 7 236 615 |
| Summa eget kapital | 7 286 615 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | 660 000 |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | 660 000 |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 6 800 000 |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | 6 800 000 |
| Kortfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 4 476 720 |
| Leverantörsskulder | 315 425 |
| Skatteskulder | 400 163 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 199 828 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 479 380 |
| Summa kortfristiga skulder | 6 871 516 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 21 618 131 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 550 000 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 6 686 615 |
| Total föreslagen disposition | 7 236 615 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andra långfristiga fordringar | 0 | - | - | - | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 7 855 038 | - | - | - | 7 855 038 |
| Andelar i koncernföretag | 13 466 386 | - | 0 | - | 13 466 386 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 496 253 | 496 253 |
| Balanseras i ny räkning | 2 495 819 | -2 495 819 | 0 |
| Justerat ingående eget kapital | - | - | 6 790 363 |
| Övrig rörelse | - | - | 7 286 615 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Skulder till kreditinstitut (kortfr.) | 4 476 720 |
|---|---|
| Skulder till koncernföretag (långfr.) | 6 800 000 |
| Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år | 6 800 000 |
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 1 335 038 |
|---|
| Föreslagen utdelning (annan) | 550 000 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Bolaget har under räkenskapsåret förvärvat ett bolag med indirekt fastighetsinnehav. Under året har en fusion genomförts mellan bolagen, vilket medfört att fastigheten därefter ägs direkt av det förvärvade bolaget.
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget avyttrat sina andelar i bostadsrättsföreningen. Försäljningen genomfördes under efterföljande räkenskapsår.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Revisionsbolag | Forvis Mazars AB |
|---|