Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lissåker Consulting AB

Org.nr Reg. 25 oktober 2011 Säte Göteborg Momsreg.nr SE556868901101

Lissåker Consulting AB är ett aktivt aktiebolag inom utgivning av annan programvara med säte i Göteborg som registrerades 2011. Lissåker Consulting AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lissåker Consulting AB redovisade 692 946 kronor i omsättning och −495 953 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Bolaget bedriver konsulting inom management, verksamhets- och IT utveckling. Produktion, distribution, marknadsföring och partihandel av alkoholhaltiga drycker. Utveckling av dataprogram. Utveckling, försäljning och konsulting inom marina applikationer och energiapplikationer samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 549300SJUJD5HIDRVR49
Postadress
KÄMPERÖDSVÄGEN 18
457 41 FJÄLLBACKA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2011 | 14 år
Omsättningstillväxt
106,0 %
Omsättning CAGR 4 år
44,7 %
Resultattillväxt
43,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
692 946SEK
Eget kapital
50 129SEK
Omsättning
692 946 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
-495 953 SEK
Bokslut 2024
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2024
Soliditet
3,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-12-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 1 januari 2024 → 31 december 2024

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
5207,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-76,4 %
Soliditet Svag
3,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för Lissåker Consulting AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 692 946
Övrig omsättning -
Omsättning 692 946
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 224 021
Rörelseresultat -531 075
Finansiella intäkter 1 319
Finansiella kostnader 164
Resultat efter finansnetto -495 953
Resultat före skatt -455 747
Skatt -
Årets resultat -455 747

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för Lissåker Consulting AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 90 944
Finansiella anl.tillg. 2 965 779
Summa anläggningstillgångar 3 056 723
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 4 754
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 64 551
Summa omsättningstillgångar 69 305
SUMMA TILLGÅNGAR 3 126 028
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för Lissåker Consulting AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 455 876
Fritt eget kapital 129
Summa eget kapital 50 129
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar 71 744
Summa obeskattade reserver 71 744
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 3 002 824
Summa långfristiga skulder 3 002 824
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 331
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 1 331
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 126 028

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-76,4 %
Kassalikviditet
5207,0 %
Soliditet
3,4 %
Skuldsättningsgrad
28.19
Avkastning eget kapital | ROE
-463,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-16,9 %
EBITDA
-393 124SEK
Personalkostnader
514 427SEK
Personalkostnad / anställd
514 427SEK
Rörelsemarginal
-76,6 %
Nettomarginal
-65,8 %
Vinstmarginal före skatt
-65,8 %
EBITDA-marginal
-56,7 %
Bruttomarginal
94,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-17,0 %
Skuldandel
98,4 %
Kontantkvot
4849,8 %
Rörelsekapital
67 974SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.22ggr
Räntetäckningsgrad
-3230.2ggr
Omsättning / anställd
692 946SEK
Vinst / anställd
-495 953SEK
Förädlingsvärde
121 303SEK
Förädlingsvärde / anställd
121 303SEK
Personalkostnadsandel
74,2 %
Bruttovinst
656 340SEK
Altman Z-score
-0.16 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 129
Total föreslagen disposition 129

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 633 365 -542 421 - -117 073 90 944
Andra långfristiga värdepappersinnehav 3 965 779 - 10 344 - 3 965 779

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -455 747 -455 747
Balanseras i ny räkning -993 188 993 188 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 454 100 - 454 100
Justerat ingående eget kapital - - 51 776
Övrig rörelse - - 50 129

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 33 967
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 0
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 40 206

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lissåker Consulting AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2020-12 2021-12 2022-12 2023-12 2024-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024
Slutdatum 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 144 125 347 336 693
Övrig omsättning 14 0 - - -
Omsättning 158 125 347 336 693
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −445 −436 −629 −718 −1 224
Rörelseresultat efter avskrivningar −287 −311 −282 −382 −531
Finansiella intäkter - - 0 0 1
Finansiella kostnader −53 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −311 −311 −782 −881 −496
Resultat före skatt −13 −16 −617 −993 −456
Skatt på årets resultat 0 −17 0 - -
Årets resultat −13 −33 −617 −993 −456
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 0 - - - -
Materiella anläggningstillgångar 604 421 358 229 91
Finansiella anläggningstillgångar 2 294 3 208 3 069 3 086 2 966
Anläggningstillgångar 2 898 3 629 3 427 3 315 3 057
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 114 53 112 82 65
Omsättningstillgångar 223 68 137 105 69
Summa tillgångar 3 121 3 698 3 564 3 420 3 126
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 225 1 192 575 2 0
Eget kapital 1 275 1 242 625 52 50
Obeskattade reserver 460 165 0 112 72
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 750 1 716 2 364 3 167 3 003
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 636 575 574 89 1
Summa eget kapital och skulder 3 121 3 698 3 564 3 420 3 126

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    Anders Lissåker
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KÄMPERÖDSVÄGEN 18 Huvudkontor
KÄMPERÖDSVÄGEN 18
457 41 FJÄLLBACKA
Tanum, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 58290 | Utgivning av annan programvara | J | Förlagsverksamhet, Radio- och TV-sändning samt produktion och distribution av medieinnehåll

Vanliga frågor om Lissåker Consulting AB

Vad har Lissåker Consulting AB för organisationsnummer?
Lissåker Consulting AB har organisationsnummer 556868-9011.
Vilken företagsform har Lissåker Consulting AB?
Lissåker Consulting AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 oktober 2011.
Var ligger Lissåker Consulting AB?
Lissåker Consulting AB har sitt säte i Göteborg. Den registrerade postadressen är KÄMPERÖDSVÄGEN 18, 457 41 FJÄLLBACKA. Enligt SCB har Lissåker Consulting AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lissåker Consulting AB?
Lissåker Consulting AB omsatte 692 946 kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lissåker Consulting AB?
Lissåker Consulting AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −495 953 kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade Lissåker Consulting AB?
Soliditeten i Lissåker Consulting AB var 3,4 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lissåker Consulting AB?
Lissåker Consulting AB hade i medeltal 1 anställda under 2024.
Har Lissåker Consulting AB F-skatt?
Ja, Lissåker Consulting AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lissåker Consulting AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget bedriver konsulting inom management, verksamhets- och IT utveckling. Produktion, distribution, marknadsföring och partihandel av alkoholhaltiga drycker. Utveckling av dataprogram. Utveckling, försäljning och konsulting inom marina applikationer och energiapplikationer samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.