Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

LM Event & Evenemang AB

Org.nr Reg. 19 november 2021 Säte Sundsvall

LM Event & Evenemang AB är ett aktivt aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor med säte i Sundsvall som registrerades 2021. LM Event & Evenemang AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. LM Event & Evenemang AB redovisade 10,1 miljoner kronor i omsättning och 772 371 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva event- och evenemangsarrangör, erbjuda tjänster inom marknadsföring, försäljning, bokföring, administration och ledarskap. Bolaget skall bedriva handel och förvaltning av värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TEGELBRUKSGATAN 5
c/o EDSTRÖM
853 56 SUNDSVALL
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2021 | 4 år
Omsättningstillväxt
15,1 %
Omsättning CAGR 3 år
38,5 %
Anställningstillväxt
33,3 %
Omsättning / anställd
2 523 695SEK
Eget kapital
365 352SEK
Omsättning
10 094 780 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
772 371 SEK
Bokslut 2025
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
22,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
200,4 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,5 %
Soliditet Bra
22,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för LM Event & Evenemang AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 10 094 780
Övrig omsättning 0
Omsättning 10 094 780
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -9 233 900
Rörelseresultat 860 880
Finansiella intäkter -64
Finansiella kostnader 88 445
Resultat efter finansnetto 772 371
Resultat före skatt 772 371
Skatt -153 441
Årets resultat 618 930

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för LM Event & Evenemang AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 25 000
Summa anläggningstillgångar 25 000
Omsättningstillgångar
Varulager 146 043
Kundfordringar 539 521
Övriga kortfristiga fordringar 93 532
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 101 373
Kassa och bank 710 994
Summa omsättningstillgångar 1 591 463
SUMMA TILLGÅNGAR 1 616 463
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för LM Event & Evenemang AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -278 578
Fritt eget kapital 340 352
Summa eget kapital 365 352
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 530 018
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 530 018
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 153 759
Leverantörsskulder 142 575
Skatteskulder 133 491
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 258 016
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 33 252
Summa kortfristiga skulder 721 093
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 616 463

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,5 %
Kassalikviditet
200,4 %
Soliditet
22,6 %
Skuldsättningsgrad
3.42
Avkastning eget kapital | ROE
211,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
53,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
2 893 021SEK
Personalkostnad / anställd
723 255SEK
Rörelsemarginal
8,5 %
Nettomarginal
6,1 %
Vinstmarginal före skatt
7,7 %
Bruttomarginal
53,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
96,1 %
Skuldandel
77,4 %
Kontantkvot
98,6 %
Rörelsekapital
870 370SEK
Kapitalomsättningshastighet
6.24ggr
Räntetäckningsgrad
9.7ggr
Omsättning / anställd
2 523 695SEK
Vinst / anställd
193 093SEK
Effektiv skattesats
19,9 %
Förädlingsvärde
3 753 901SEK
Förädlingsvärde / anställd
938 475SEK
Personalkostnadsandel
28,7 %
Bruttovinst
5 378 967SEK
Räntebärande nettoskuld
-27 217SEK
Altman Z-score
8.25 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 340 352
Total föreslagen disposition 340 352

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 618 930 618 930
Balanseras i ny räkning -69 095 69 095 0
Justerat ingående eget kapital - - -253 578
Övrig rörelse - - 365 352

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 146 043
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 153 759

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för LM Event & Evenemang AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 19 november 2021 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning 100 - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 801 6 830 8 768 10 095
Övrig omsättning - - 0 0
Omsättning 3 801 6 830 8 768 10 095
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −3 538 −7 121 −8 726 −9 234
Rörelseresultat efter avskrivningar 262 −291 42 861
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader −1 −29 −98 −88
Resultat efter finansnetto 261 −320 −55 772
Resultat före skatt 179 −238 −55 772
Skatt på årets resultat −51 0 −14 −153
Årets resultat 128 −238 −69 619
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 25 25 25 25
Anläggningstillgångar 25 25 25 25
Varulager - - 88 146
Kundfordringar 118 118 130 540
Kassa och bank 237 237 628 711
Omsättningstillgångar 600 600 948 1 591
Summa tillgångar 625 625 973 1 616
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 128 128 −279 340
Eget kapital 153 153 −254 365
Obeskattade reserver 82 82 - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - 0 215 530
Leverantörsskulder 43 43 282 143
Kortfristiga skulder 390 390 1 012 721
Summa eget kapital och skulder 625 625 973 1 616

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Marcus Edström
    Signatär
  • L
    Lennart Edström
    Signatär
  • M
    Marcus Edström
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TEGELBRUKSGATAN 5 Huvudkontor
TEGELBRUKSGATAN 5
853 56 SUNDSVALL
Sundsvall, Västernorrland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 82300 | Arrangemang av kongresser och mässor | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om LM Event & Evenemang AB

Vad har LM Event & Evenemang AB för organisationsnummer?
LM Event & Evenemang AB har organisationsnummer 559347-4918.
Vilken företagsform har LM Event & Evenemang AB?
LM Event & Evenemang AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 november 2021.
Var ligger LM Event & Evenemang AB?
LM Event & Evenemang AB har sitt säte i Sundsvall. Den registrerade postadressen är TEGELBRUKSGATAN 5, 853 56 SUNDSVALL. Enligt SCB har LM Event & Evenemang AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för LM Event & Evenemang AB?
LM Event & Evenemang AB omsatte 10,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade LM Event & Evenemang AB?
LM Event & Evenemang AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 772 371 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade LM Event & Evenemang AB?
Soliditeten i LM Event & Evenemang AB var 22,6 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har LM Event & Evenemang AB?
LM Event & Evenemang AB hade i medeltal 4 anställda under 2025.
Har LM Event & Evenemang AB F-skatt?
Ja, LM Event & Evenemang AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör LM Event & Evenemang AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva event- och evenemangsarrangör, erbjuda tjänster inom marknadsföring, försäljning, bokföring, administration och ledarskap. Bolaget skall bedriva handel och förvaltning av värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.