Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB

Org.nr Reg. 30 december 2020

Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2020. Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB är registrerat för F-skatt. Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB redovisade 0 kronor i omsättning och −65 971 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall äga och utveckla bostäder och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor M | Fastighetsverksamhet
✓ F-skatt ✕ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
SOFIAGATAN 3
116 40 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
-100,0 %
Resultattillväxt
-101,5 %
Eget kapital
18 472 359SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-65 971 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
100,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
739,4 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
100,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning 0
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -66 143
Rörelseresultat -66 143
Finansiella intäkter 173
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -65 971
Resultat före skatt -65 971
Skatt -
Årets resultat -65 971

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 18 465 000
Summa anläggningstillgångar 18 465 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 8 510
Summa omsättningstillgångar 8 510
SUMMA TILLGÅNGAR 18 473 510
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 18 513 329
Fritt eget kapital 18 447 359
Summa eget kapital 18 472 359
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 151
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 1 151
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 18 473 510

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
739,4 %
Soliditet
100,0 %
Skuldsättningsgrad
0
Avkastning eget kapital | ROE
-0,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,4 %
EBITDA
-66 143SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,4 %
Skuldandel
0,0 %
Kontantkvot
739,4 %
Rörelsekapital
7 359SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Altman Z-score
6741.4 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 18 447 359
Total föreslagen disposition 18 447 359

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 0 0 - -100 000 0
Andra långfristiga fordringar 17 850 000 - - - 17 850 000
Långfristiga fordringar koncernföretag 615 000 - - - 615 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -65 970 -65 970
Balanseras i ny räkning 4 509 639 -4 509 639 0
Utdelning 13 038 000 0 13 038 000
Erhållna/erhållet aktieägartillskott -344 000 - -344 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 615 000
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Förändring eget kapital - kommentar

Villkorade aktieägartillskott uppgår till2025: 02024: 344 0002023: 344 0002022; 344 0002021; 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 30 december 2020 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 13 038 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 1 200 800 200 0
Övrig omsättning - 0 3 0 0
Omsättning - 1 200 803 200 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −185 −1 650 −830 −66
Rörelseresultat efter avskrivningar - 1 015 −846 −630 −66
Finansiella intäkter - - - - 0
Finansiella kostnader - −400 −217 0 -
Resultat efter finansnetto −344 615 27 386 4 510 −66
Resultat före skatt - 0 27 386 4 510 −66
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - 0 27 386 4 510 −66
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 9 382 607 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - 0 31 850 30 888 18 465
Anläggningstillgångar - 9 382 32 457 30 888 18 465
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 100 20 0 -
Kassa och bank - 100 18 1 034 9
Omsättningstillgångar - 200 38 1 034 9
Summa tillgångar 9 422 9 582 32 495 31 922 18 474
Aktiekapital - 25 25 25 25
Fritt eget kapital - 0 27 386 31 895 18 447
Eget kapital - 25 27 411 31 920 18 472
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 9 531 5 065 0 -
Leverantörsskulder - 26 19 2 1
Kortfristiga skulder - 26 19 2 1
Summa eget kapital och skulder - 9 582 32 495 31 922 18 474

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • P
    Pernilla Åsberg
    Styrelseledamot
  • J
    Johanna Kleebinder
    Styrelseledamot
  • N
    Niklas Kleebinder
    Styrelseordförande

Revisorer

  • F
    Filip Petersson
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SOFIAGATAN 3 Huvudkontor
SOFIAGATAN 3
116 40 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 68201 | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder | M | Fastighetsverksamhet

Vanliga frågor om Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB

Vad har Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB för organisationsnummer?
Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB har organisationsnummer 559294-4267.
Vilken företagsform har Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 december 2020.
Vilken adress har Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB har den registrerade postadressen SOFIAGATAN 3, 116 40 STOCKHOLM. Enligt SCB har Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −65 971 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Soliditeten i Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB var 100,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB F-skatt?
Ja, Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lofsdalens Fjällhotell Utveckling AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall äga och utveckla bostäder och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.