Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lou Teknik AB

Org.nr Reg. 21 augusti 2023 Momsreg.nr SE559445194901

Lou Teknik AB är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten som registrerades 2023. Lou Teknik AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lou Teknik AB redovisade 1,1 miljoner kronor i omsättning och 43 666 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget sak bedriva tillverkning, konstruktion, konsultation och förädling inom verkstads-, tillverknings- och fordonsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
ROVEHUS 2911
268 76 KÅGERÖD
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
24,1 %
Omsättning CAGR 2 år
9,6 %
Eget kapital
304 497SEK
Omsättning
1 115 453 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
43 666 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1–4
SCB storleksklass
Soliditet
75,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
379,4 %
Vinstmarginal Svag
4,0 %
Soliditet Mycket bra
75,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Lou Teknik AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 115 403
Övrig omsättning 50
Omsättning 1 115 453
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 070 895
Rörelseresultat 44 558
Finansiella intäkter -116
Finansiella kostnader 776
Resultat efter finansnetto 43 666
Resultat före skatt 43 666
Skatt -9 227
Årets resultat 34 439

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Lou Teknik AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 34 306
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 34 306
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 148 747
Övriga kortfristiga fordringar 33 888
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 4 521
Kassa och bank 179 725
Summa omsättningstillgångar 366 881
SUMMA TILLGÅNGAR 401 187
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Lou Teknik AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 245 058
Fritt eget kapital 279 497
Summa eget kapital 304 497
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 23 093
Skatteskulder 9 442
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 56 155
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 000
Summa kortfristiga skulder 96 690
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 401 187

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,0 %
Kassalikviditet
379,4 %
Soliditet
75,9 %
Skuldsättningsgrad
0.32
Avkastning eget kapital | ROE
14,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
11,1 %
EBITDA
61 708SEK
Personalkostnader
651 952SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
4,0 %
Nettomarginal
3,1 %
Vinstmarginal före skatt
3,9 %
EBITDA-marginal
5,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
14,6 %
Skuldandel
24,1 %
Kontantkvot
185,9 %
Rörelsekapital
270 191SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.78ggr
Räntetäckningsgrad
57.3ggr
Effektiv skattesats
21,1 %
Förädlingsvärde
713 660SEK
Personalkostnadsandel
58,4 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
5.44 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 279 497
Total föreslagen disposition 279 497

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 85 756 -51 450 85 756 -17 150 34 306

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 34 439
Balanseras i ny räkning 45 669 -45 669

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lou Teknik AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 21 augusti 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 929 898 1 115
Övrig omsättning - - 0
Omsättning 929 898 1 115
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −678 −841 −1 071
Rörelseresultat efter avskrivningar 252 57 45
Finansiella intäkter 0 0 0
Finansiella kostnader - - −1
Resultat efter finansnetto 252 57 44
Resultat före skatt 252 57 44
Skatt på årets resultat −52 −12 −9
Årets resultat 199 46 34
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar 69 51 34
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar 69 51 34
Varulager - - -
Kundfordringar 99 67 149
Kassa och bank 159 254 180
Omsättningstillgångar 269 322 367
Summa tillgångar 337 374 401
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 199 245 279
Eget kapital 224 270 304
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder 5 9 23
Kortfristiga skulder 113 104 97
Summa eget kapital och skulder 337 374 401

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jonas Lou
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ROVEHUS 2911 Huvudkontor
ROVEHUS 2911
268 76 KÅGERÖD
Svalöv, Skåne 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Lou Teknik AB

Vad har Lou Teknik AB för organisationsnummer?
Lou Teknik AB har organisationsnummer 559445-1949.
Vilken företagsform har Lou Teknik AB?
Lou Teknik AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 21 augusti 2023.
Vilken adress har Lou Teknik AB?
Lou Teknik AB har den registrerade postadressen ROVEHUS 2911, 268 76 KÅGERÖD. Enligt SCB har Lou Teknik AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lou Teknik AB?
Lou Teknik AB omsatte 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lou Teknik AB?
Lou Teknik AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 43 666 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Lou Teknik AB?
Soliditeten i Lou Teknik AB var 75,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lou Teknik AB?
Enligt SCB tillhör Lou Teknik AB storleksklassen 1–4 anställda. Uppgiften är ett intervall, inte ett exakt antal.
Har Lou Teknik AB F-skatt?
Ja, Lou Teknik AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lou Teknik AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget sak bedriva tillverkning, konstruktion, konsultation och förädling inom verkstads-, tillverknings- och fordonsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.