Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lu Fastigheter AB

Org.nr Reg. 15 april 2014 Säte Lund Momsreg.nr SE556968760001

Lu Fastigheter AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Lund som registrerades 2014. Lu Fastigheter AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lu Fastigheter AB redovisade 11,6 miljoner kronor i omsättning och 7,9 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, konsultverksamhet inom restaurang och catering samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor M | Fastighetsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
STENÅLDERSVÄGEN 123
226 54 LUND
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2014 | 12 år
Omsättningstillväxt
-0,9 %
Omsättning CAGR 4 år
7,2 %
Resultattillväxt
173,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
5 780 148SEK
Eget kapital
11 708 750SEK
Omsättning
11 560 295 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
7 852 728 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
10,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
36,1 %
Vinstmarginal Mycket bra
35,5 %
Soliditet Tillfredsställande
10,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Lu Fastigheter AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 560 295
Övrig omsättning 0
Omsättning 11 560 295
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -7 455 375
Rörelseresultat 4 104 920
Finansiella intäkter 157
Finansiella kostnader 3 057 073
Resultat efter finansnetto 7 852 728
Resultat före skatt 7 629 485
Skatt -175 159
Årets resultat 7 454 326

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Lu Fastigheter AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 115 756 706
Finansiella anl.tillg. 2 478 544
Summa anläggningstillgångar 118 235 250
Omsättningstillgångar
Varulager 65 000
Kundfordringar 8 492
Övriga kortfristiga fordringar 104 906
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 193 017
Kassa och bank 4 320 886
Summa omsättningstillgångar 4 692 301
SUMMA TILLGÅNGAR 122 927 551
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Lu Fastigheter AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 4 204 424
Fritt eget kapital 11 658 750
Summa eget kapital 11 708 750
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 093 294
Ackumulerade överavskrivningar 0
Summa obeskattade reserver 1 093 294
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 97 302 985
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 97 302 985
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 400 000
Leverantörsskulder 607 348
Skatteskulder 218 446
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 8 583 117
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 1 013 611
Summa kortfristiga skulder 12 822 522
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 122 927 551

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
35,5 %
Kassalikviditet
36,1 %
Soliditet
10,2 %
Skuldsättningsgrad
8.77
Avkastning eget kapital | ROE
62,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
3,3 %
EBITDA
5 615 706SEK
Personalkostnader
1 098 984SEK
Personalkostnad / anställd
549 492SEK
Rörelsemarginal
35,5 %
Nettomarginal
64,5 %
Vinstmarginal före skatt
66,0 %
EBITDA-marginal
48,6 %
Bruttomarginal
71,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
3,7 %
Skuldandel
90,5 %
Kontantkvot
33,7 %
Rörelsekapital
-8 130 221SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.09ggr
Räntetäckningsgrad
1.3ggr
Omsättning / anställd
5 780 148SEK
Vinst / anställd
3 926 364SEK
Effektiv skattesats
2,3 %
Förädlingsvärde
6 714 690SEK
Förädlingsvärde / anställd
3 357 345SEK
Personalkostnadsandel
9,5 %
Bruttovinst
8 263 300SEK
Räntebärande nettoskuld
95 382 099SEK
Nettoskuld / EBITDA
17ggr
Altman Z-score
0.22 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 11 658 750
Total föreslagen disposition 11 658 750

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 123 892 946 -8 166 240 362 697 -1 394 539 115 726 706
Inventarier, verktyg och installationer 241 453 -211 453 - -56 784 30 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 2 478 544 - 480 000 - 2 478 544
Andelar i koncernföretag 0 - 0 - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 7 454 326 7 454 326
Balanseras i ny räkning 1 674 602 -1 674 602 0
Justerat ingående eget kapital - - 4 254 424
Övrig rörelse - - 11 708 750

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer 65 000
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 2 400 000
Förskott från kunder 0
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 87 702 985
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 6 724 324
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 80 400
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 56 757

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 104 233 200

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Dillon Aktiebolag

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lu Fastigheter AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 sammandrag 2023-03 jämförelseår 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 764 9 482 10 487 11 653 11 560
Övrig omsättning - 16 211 16 0
Omsättning - 9 498 10 697 11 669 11 560
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −6 160 −6 056 −6 821 −7 455
Rörelseresultat efter avskrivningar - 3 338 4 642 4 848 4 105
Finansiella intäkter - 2 2 0 0
Finansiella kostnader - −2 350 −4 800 −1 974 −3 057
Resultat efter finansnetto 1 056 990 −136 2 874 7 853
Resultat före skatt - 750 −4 2 112 7 629
Skatt på årets resultat - −162 −2 −438 −175
Årets resultat - 588 −6 1 675 7 454
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 109 134 111 442 110 129 115 757
Finansiella anläggningstillgångar - 3 745 2 160 2 520 2 479
Anläggningstillgångar - 112 879 113 602 112 649 118 235
Varulager - - - 20 65
Kundfordringar - 228 24 13 8
Kassa och bank - 331 90 23 4 321
Omsättningstillgångar - 621 203 146 4 692
Summa tillgångar - 113 500 113 805 112 795 122 928
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - 2 536 2 530 4 204 11 659
Eget kapital - 2 586 2 580 4 254 11 709
Obeskattade reserver - 240 108 870 1 093
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 97 564 53 766 93 513 97 303
Leverantörsskulder - 621 685 212 607
Kortfristiga skulder - 13 111 57 351 14 157 12 823
Summa eget kapital och skulder - 113 500 113 805 112 795 122 928

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Romesh Luthra
    Styrelseledamot

Revisorer

  • O
    Oskar Kantoft
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STENÅLDERSVÄGEN 123 Huvudkontor
STENÅLDERSVÄGEN 123
226 54 LUND
Lund, Skåne 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 68201 | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder | M | Fastighetsverksamhet

Vanliga frågor om Lu Fastigheter AB

Vad har Lu Fastigheter AB för organisationsnummer?
Lu Fastigheter AB har organisationsnummer 556968-7600.
Vilken företagsform har Lu Fastigheter AB?
Lu Fastigheter AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 april 2014.
Var ligger Lu Fastigheter AB?
Lu Fastigheter AB har sitt säte i Lund. Den registrerade postadressen är STENÅLDERSVÄGEN 123, 226 54 LUND. Enligt SCB har Lu Fastigheter AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lu Fastigheter AB?
Lu Fastigheter AB omsatte 11,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lu Fastigheter AB?
Lu Fastigheter AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 7,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Lu Fastigheter AB?
Soliditeten i Lu Fastigheter AB var 10,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lu Fastigheter AB?
Lu Fastigheter AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Lu Fastigheter AB F-skatt?
Ja, Lu Fastigheter AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lu Fastigheter AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, konsultverksamhet inom restaurang och catering samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.