Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lumang AB

Org.nr Reg. 10 februari 2021 Säte Malung Momsreg.nr SE559301070401

Lumang AB är ett aktivt aktiebolag inom campingplatsverksamhet med säte i Malung som registrerades 2021. Lumang AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lumang AB redovisade 9 miljoner kronor i omsättning och 1,8 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva uthyrningsverksamhet för korttidsboende, hotell, konferens, event samt cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
LIABACKEN 1
782 35 MALUNG
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2021 | 5 år
Omsättningstillväxt
219,5 %
Omsättning CAGR 4 år
35,0 %
Resultattillväxt
547,3 %
Anställningstillväxt
50,0 %
Omsättning / anställd
2 985 529SEK
Eget kapital
2 243 646SEK
Omsättning
8 956 587 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 785 193 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
43,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
188,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
20,1 %
Soliditet Mycket bra
43,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Lumang AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 956 587
Övrig omsättning -
Omsättning 8 956 587
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -7 156 861
Rörelseresultat 1 799 726
Finansiella intäkter 4 774
Finansiella kostnader 19 307
Resultat efter finansnetto 1 785 193
Resultat före skatt 1 309 730
Skatt -272 478
Årets resultat 1 037 252

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Lumang AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 069 063
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 1 069 063
Omsättningstillgångar
Varulager 26 100
Kundfordringar 1 069 137
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 68 411
Kassa och bank 4 348 390
Summa omsättningstillgångar 5 512 038
SUMMA TILLGÅNGAR 6 581 101
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Lumang AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 1 181 394
Fritt eget kapital 2 218 646
Summa eget kapital 2 243 646
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 570 366
Ackumulerade överavskrivningar 244 774
Summa obeskattade reserver 815 140
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 604 173
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 604 173
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 28 434
Förskott från kunder 1 917 636
Leverantörsskulder 79 154
Skatteskulder 128 879
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 482 460
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 281 579
Summa kortfristiga skulder 2 918 142
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 581 101

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
20,1 %
Kassalikviditet
188,0 %
Soliditet
43,9 %
Skuldsättningsgrad
1.28
Avkastning eget kapital | ROE
61,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
27,4 %
EBITDA
1 977 530SEK
Personalkostnader
2 409 386SEK
Personalkostnad / anställd
803 129SEK
Rörelsemarginal
20,1 %
Nettomarginal
11,6 %
Vinstmarginal före skatt
14,6 %
EBITDA-marginal
22,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
49,3 %
Skuldandel
65,9 %
Kontantkvot
149,0 %
Rörelsekapital
2 593 896SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.36ggr
Räntetäckningsgrad
93.5ggr
Omsättning / anställd
2 985 529SEK
Vinst / anställd
595 064SEK
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
4 386 916SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 462 305SEK
Personalkostnadsandel
26,9 %
Föreslagen utdelning
800 000SEK
Utdelningsandel
77,1 %
Räntebärande nettoskuld
-3 715 783SEK
Nettoskuld / EBITDA
-1.9ggr
Altman Z-score
2.86 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 800 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 418 646
Total föreslagen disposition 2 218 646

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 485 920 -416 857 1 036 320 -89 920 1 069 063
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0 - - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 037 252 1 037 252
Balanseras i ny räkning 216 723 -216 723 0
Utdelning 200 000 - 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 406 394
Övrig rörelse - - 2 243 646

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 26 100
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 28 434
Förskott från kunder 1 917 636
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 490 438
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -175 463

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lumang AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 10 februari 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 100 100 - 200 800
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 696 2 848 2 935 2 803 8 957
Övrig omsättning 3 1 52 0 -
Omsättning 2 699 2 848 2 987 2 803 8 957
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 529 −2 272 −2 668 −2 543 −7 157
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 170 577 319 260 1 800
Finansiella intäkter - 0 5 16 5
Finansiella kostnader 0 0 −4 −1 −19
Resultat efter finansnetto 1 170 577 320 276 1 785
Resultat före skatt 798 580 350 276 1 310
Skatt på årets resultat −167 −120 −75 −59 −272
Årets resultat 631 460 275 217 1 037
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 286 228 300 211 1 069
Finansiella anläggningstillgångar 1 1 1 0 0
Anläggningstillgångar 287 229 301 211 1 069
Varulager 13 12 11 5 26
Kundfordringar 79 174 44 48 1 069
Kassa och bank 998 1 283 1 317 1 621 4 348
Omsättningstillgångar 1 102 1 527 1 567 1 980 5 512
Summa tillgångar 1 389 1 756 1 868 2 190 6 581
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 631 990 1 165 1 381 2 219
Eget kapital 656 1 015 1 190 1 406 2 244
Obeskattade reserver 372 370 340 340 815
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - 604
Leverantörsskulder 36 40 71 143 79
Kortfristiga skulder 361 371 339 444 2 918
Summa eget kapital och skulder 1 389 1 756 1 868 2 190 6 581

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Linnéa Danils
    Signatär
  • J
    Jörgen Eriksson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BULLSJÖVÄGEN 1 Huvudkontor
BULLSJÖVÄGEN 1
782 35 MALUNG
Malung, Dalarna 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55300 | Campingplatsverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Lumang AB

Vad har Lumang AB för organisationsnummer?
Lumang AB har organisationsnummer 559301-0704.
Vilken företagsform har Lumang AB?
Lumang AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 10 februari 2021.
Var ligger Lumang AB?
Lumang AB har sitt säte i Malung. Den registrerade postadressen är LIABACKEN 1, 782 35 MALUNG. Enligt SCB har Lumang AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lumang AB?
Lumang AB omsatte 9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lumang AB?
Lumang AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Lumang AB?
Soliditeten i Lumang AB var 43,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lumang AB?
Lumang AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Lumang AB F-skatt?
Ja, Lumang AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lumang AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva uthyrningsverksamhet för korttidsboende, hotell, konferens, event samt cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.