Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lundbergs Svets & Montage AB

Org.nr Reg. 12 september 2025 Momsreg.nr SE559544363001

Lundbergs Svets & Montage AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av metallstommar och delar därav som registrerades 2025. Lundbergs Svets & Montage AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lundbergs Svets & Montage AB redovisade 475 148 kronor i omsättning och 155 160 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska utföra byggnadsarbeten inom främst svetsning och smide, bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden, samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
NORRSKÄRSVÄGEN 7
151 96 ENHÖRNA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2025 | 1 år
Omsättning / anställd
475 148SEK
Eget kapital
148 165SEK
Omsättning
475 148 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
155 160 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
84,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 12 september 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
816,8 %
Vinstmarginal Mycket bra
32,7 %
Soliditet Mycket bra
84,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Lundbergs Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 475 148
Övrig omsättning -
Omsättning 475 148
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -319 822
Rörelseresultat 155 326
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 168
Resultat efter finansnetto 155 160
Resultat före skatt 155 160
Skatt -31 995
Årets resultat 123 165

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Lundbergs Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 1 442
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 75 775
Kassa och bank 99 152
Summa omsättningstillgångar 176 369
SUMMA TILLGÅNGAR 176 369
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Lundbergs Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 123 165
Summa eget kapital 148 165
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 6 610
Summa långfristiga skulder 6 610
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 21 594
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 21 594
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 176 369

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
32,7 %
Kassalikviditet
816,8 %
Soliditet
84,0 %
Skuldsättningsgrad
0.19
Avkastning eget kapital | ROE
104,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
88,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
315 408SEK
Personalkostnad / anställd
315 408SEK
Rörelsemarginal
32,7 %
Nettomarginal
25,9 %
Vinstmarginal före skatt
32,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
100,4 %
Skuldandel
16,0 %
Kontantkvot
459,2 %
Rörelsekapital
154 775SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.69ggr
Räntetäckningsgrad
924.6ggr
Omsättning / anställd
475 148SEK
Vinst / anställd
155 160SEK
Effektiv skattesats
20,6 %
Förädlingsvärde
470 734SEK
Förädlingsvärde / anställd
470 734SEK
Personalkostnadsandel
66,4 %
Altman Z-score
8.26 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 123 165
Total föreslagen disposition 123 165

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 123 165 123 165
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 148 165

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 26 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • C
    Christian Lundberg
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NORRSKÄRSVÄGEN 7 Huvudkontor
NORRSKÄRSVÄGEN 7
151 96 ENHÖRNA
Södertälje, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 25110 | Tillverkning av metallstommar och delar därav | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Lundbergs Svets & Montage AB

Vad har Lundbergs Svets & Montage AB för organisationsnummer?
Lundbergs Svets & Montage AB har organisationsnummer 559544-3630.
Vilken företagsform har Lundbergs Svets & Montage AB?
Lundbergs Svets & Montage AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 september 2025.
Vilken adress har Lundbergs Svets & Montage AB?
Lundbergs Svets & Montage AB har den registrerade postadressen NORRSKÄRSVÄGEN 7, 151 96 ENHÖRNA. Enligt SCB har Lundbergs Svets & Montage AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lundbergs Svets & Montage AB?
Lundbergs Svets & Montage AB omsatte 475 148 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lundbergs Svets & Montage AB?
Lundbergs Svets & Montage AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 155 160 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Lundbergs Svets & Montage AB?
Soliditeten i Lundbergs Svets & Montage AB var 84,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lundbergs Svets & Montage AB?
Lundbergs Svets & Montage AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Lundbergs Svets & Montage AB F-skatt?
Ja, Lundbergs Svets & Montage AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lundbergs Svets & Montage AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska utföra byggnadsarbeten inom främst svetsning och smide, bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden, samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.