Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lundqvist Måleri & Fasad AB

Org.nr Reg. 23 november 2022 Momsreg.nr SE559407574801

Lundqvist Måleri & Fasad AB är ett aktivt aktiebolag inom måleriarbeten som registrerades 2022. Lundqvist Måleri & Fasad AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Lundqvist Måleri & Fasad AB redovisade 28 017 kronor i omsättning och −11 172 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva måleri, tak- och fasadarbeten, inklusive fasadmålning, takmålning, fasadtvätt, tak tvätt, designbetong / microcement samt invändig målning och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
GENERALSGATAN 4
415 28 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Negativt eget kapital Etablerat sedan 2022 | 3 år
Omsättningstillväxt
-88,7 %
Omsättning CAGR 2 år
-83,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
14 008SEK
Eget kapital
-22 544SEK
Omsättning
28 017 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-11 172 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
-473,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-10-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 november 2024 → 31 oktober 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
26,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-39,5 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-473,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Lundqvist Måleri & Fasad AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 24 500
Övrig omsättning 3 517
Omsättning 28 017
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -39 595
Rörelseresultat -11 578
Finansiella intäkter 514
Finansiella kostnader 108
Resultat efter finansnetto -11 172
Resultat före skatt -11 172
Skatt -
Årets resultat -11 172

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Lundqvist Måleri & Fasad AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 4 759
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 1
Summa omsättningstillgångar 4 760
SUMMA TILLGÅNGAR 4 760
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Lundqvist Måleri & Fasad AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -36 372
Fritt eget kapital -47 544
Summa eget kapital -22 544
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 9 000
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 9 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 13 304
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 000
Summa kortfristiga skulder 18 304
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 760

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-39,5 %
Kassalikviditet
26,0 %
Soliditet
-473,6 %
Skuldsättningsgrad
-1.21
Avkastning eget kapital | ROE
49,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-232,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
0SEK
Rörelsemarginal
-47,3 %
Nettomarginal
-45,6 %
Vinstmarginal före skatt
-39,9 %
Skuldandel
573,6 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
-13 544SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.89ggr
Räntetäckningsgrad
-102.4ggr
Omsättning / anställd
14 008SEK
Vinst / anställd
-5 586SEK
Förädlingsvärde
-11 578SEK
Förädlingsvärde / anställd
-5 789SEK
Personalkostnadsandel
0,0 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
-11.28 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -47 544

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -11 172
Balanseras i ny räkning -76 112 76 112

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 9 000

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Lundqvist Måleri & Fasad AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-10 2024-10 2025-10
Bokslutsperiod
Startdatum 23 november 2022 1 november 2023 1 november 2024
Slutdatum 31 oktober 2023 31 oktober 2024 31 oktober 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 001 242 24
Övrig omsättning - 5 4
Omsättning 1 001 247 28
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −1 152 −319 −40
Rörelseresultat efter avskrivningar −151 −72 −12
Finansiella intäkter 0 0 1
Finansiella kostnader −3 −4 0
Resultat efter finansnetto −155 −76 −11
Resultat före skatt −155 −76 −11
Skatt på årets resultat - - -
Årets resultat −155 −76 −11
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar - - -
Varulager - - -
Kundfordringar 70 0 -
Kassa och bank 24 0 0
Omsättningstillgångar 212 10 5
Summa tillgångar 212 10 5
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 0 −36 −48
Eget kapital 25 −11 −23
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - 9 9
Leverantörsskulder 62 0 -
Kortfristiga skulder 187 13 18
Summa eget kapital och skulder 212 10 5

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 30 april 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • R
    Ray Younan
    Verkställande direktör

Styrelse

  • N
    Niklas Magnus Lundqvist
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GENERALSGATAN 4 Huvudkontor
GENERALSGATAN 4
415 28 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland Karta

Företag i samma bransch

SNI 43341 | Måleriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Lundqvist Måleri & Fasad AB

Vad har Lundqvist Måleri & Fasad AB för organisationsnummer?
Lundqvist Måleri & Fasad AB har organisationsnummer 559407-5748.
Vilken företagsform har Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Lundqvist Måleri & Fasad AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 23 november 2022.
Vilken adress har Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Lundqvist Måleri & Fasad AB har den registrerade postadressen GENERALSGATAN 4, 415 28 GÖTEBORG. Enligt SCB har Lundqvist Måleri & Fasad AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Lundqvist Måleri & Fasad AB omsatte 28 017 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Lundqvist Måleri & Fasad AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −11 172 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Soliditeten i Lundqvist Måleri & Fasad AB var -473,6 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Lundqvist Måleri & Fasad AB hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har Lundqvist Måleri & Fasad AB F-skatt?
Ja, Lundqvist Måleri & Fasad AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Lundqvist Måleri & Fasad AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva måleri, tak- och fasadarbeten, inklusive fasadmålning, takmålning, fasadtvätt, tak tvätt, designbetong / microcement samt invändig målning och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.