Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Lvls Invest II AB

Org.nr Reg. 14 juni 2023

Lvls Invest II AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2023. Lvls Invest II AB redovisade 0 kronor i omsättning och −1 147 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2023.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet och investera i värdepapper såsom noterade och onoterade aktier, optioner, konvertibler och andra liknande instrument samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress
Tegnergatan 37
c/o c/o Lvls Operations AB
11161 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående EK under aktiekapital Etablerat sedan 2023 | 3 år
Eget kapital
23 853SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2023
Resultat efter finansnetto
-1 147 SEK
Bokslut 2023
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2023
Soliditet
0,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2023-12-31

Bokslut 2023

Räkenskapsperiod 14 juni 2023 → 31 december 2023

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet
-
Vinstmarginal
-
Soliditet Inte tillfredsställande
0,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2023 för Lvls Invest II AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning -
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 147
Rörelseresultat -1 147
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -1 147
Resultat före skatt -1 147
Skatt -
Årets resultat -1 147

Balansräkning 2023

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2023 för Lvls Invest II AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 5 196 069
Summa anläggningstillgångar 5 196 069
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 319 902
Summa omsättningstillgångar 319 902
SUMMA TILLGÅNGAR 5 515 971
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2023 för Lvls Invest II AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 0
Fritt eget kapital -1 147
Summa eget kapital 23 853
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 2 306 042
Övriga långfristiga skulder 3 186 076
Summa långfristiga skulder 5 492 118
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder -
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 515 971

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
-
Soliditet
0,4 %
Skuldsättningsgrad
-
Avkastning eget kapital | ROE
-4,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Skuldandel
99,6 %
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Altman Z-score
-

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -1 147

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 196 069 - 5 196 069 - 5 196 069

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat -1 147 -1 147
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 23 853

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 2 306 042

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Vid utgången av året uppgick värdet på dessa investeringar till 5,2 mkr, där en rad investeringar förvärvats till låg initial köpeskilling från bolaget LI No I AB ägt av LG med tilläggsköpeskilling upp till det fulla bokförda värdet av respektive innehav. Därtill har bolaget genomfört nya investeringar i bolagen My list AB, Instasport AB och Tapster AB. Investeringarna har reglerats genom ett antal principer och bestämmelser i ett aktieägaravtal ingånget av ägarna och till ägarna närstående personer och bolag.

Händelser efter räkenskapsårets slut

Efter räkenskapsårets utgång har verksamheten fortsatt enligt plan, fram tills dess att det bolag som finns inom samma ägargemenskap inom ramen för det joint venture som bildades gemensamt av GW och LG, Lvls Digital II AB hamnat på obestånd och försattes i konkurs Stockholms Tingsrätt den 4 juli 2024.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • P
    Per Spångberg
    Verkställande direktör

Styrelse

  • N
    Niraj Chhaganraj Gemawat
    Ordförande
  • L
    Linus Kristofer Granborg
    Styrelseledamot
  • I
    Indrajeet Anath Mitra
    Styrelseledamot
  • V
    Vipin Moharir
    Styrelseledamot
  • H
    Hampus Nordström
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Martin Rana
    Auktoriserad revisor

Vanliga frågor om Lvls Invest II AB

Vad har Lvls Invest II AB för organisationsnummer?
Lvls Invest II AB har organisationsnummer 559438-0619.
Vilken företagsform har Lvls Invest II AB?
Lvls Invest II AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 14 juni 2023.
Vilken adress har Lvls Invest II AB?
Lvls Invest II AB har den registrerade postadressen Tegnergatan 37, 11161 STOCKHOLM.
Hur stor var omsättningen för Lvls Invest II AB?
Lvls Invest II AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2023. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Lvls Invest II AB?
Lvls Invest II AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −1 147 kronor under räkenskapsåret 2023.
Vilken soliditet hade Lvls Invest II AB?
Soliditeten i Lvls Invest II AB var 0,4 % under räkenskapsåret 2023. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Lvls Invest II AB?
Lvls Invest II AB hade i medeltal 0 anställda under 2023.
Vad gör Lvls Invest II AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet och investera i värdepapper såsom noterade och onoterade aktier, optioner, konvertibler och andra liknande instrument samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.