Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Mälarbyggen Stockholm AB

Org.nr Reg. 10 maj 2012 Säte Järfälla Momsreg.nr SE556892914401

Mälarbyggen Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Järfälla som registrerades 2012. Mälarbyggen Stockholm AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Mälarbyggen Stockholm AB redovisade 3,7 miljoner kronor i omsättning och 344 802 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva snickeri- och byggverksamhet, dekordesign, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HAMMARVÄGEN 62
177 35 JÄRFÄLLA
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 14 år
Omsättningstillväxt
30,5 %
Omsättning CAGR 4 år
8,5 %
Resultattillväxt
146,4 %
Anställningstillväxt
33,3 %
Omsättning / anställd
1 851 972SEK
Eget kapital
240 668SEK
Omsättning
3 703 944 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
344 802 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
43,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
190,3 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,3 %
Soliditet Mycket bra
43,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Mälarbyggen Stockholm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 703 944
Övrig omsättning -
Omsättning 3 703 944
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 359 430
Rörelseresultat 344 514
Finansiella intäkter 288
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 344 802
Resultat före skatt 254 802
Skatt -64 298
Årets resultat 190 504

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Mälarbyggen Stockholm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 10 649
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 10 649
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 62 743
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 263 872
Kassa och bank 556 296
Summa omsättningstillgångar 882 911
SUMMA TILLGÅNGAR 893 560
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Mälarbyggen Stockholm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond 0
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 164
Fritt eget kapital 190 668
Summa eget kapital 240 668
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 189 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 189 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 197 625
Skatteskulder 28 762
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 201 605
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 35 900
Summa kortfristiga skulder 463 892
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 893 560

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,3 %
Kassalikviditet
190,3 %
Soliditet
43,7 %
Skuldsättningsgrad
1.29
Avkastning eget kapital | ROE
88,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
38,6 %
EBITDA
353 610SEK
Personalkostnader
860 974SEK
Personalkostnad / anställd
430 487SEK
Rörelsemarginal
9,3 %
Nettomarginal
5,1 %
Vinstmarginal före skatt
6,9 %
EBITDA-marginal
9,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
80,2 %
Skuldandel
73,1 %
Kontantkvot
119,9 %
Rörelsekapital
419 019SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.15ggr
Omsättning / anställd
1 851 972SEK
Vinst / anställd
172 401SEK
Effektiv skattesats
25,2 %
Förädlingsvärde
1 214 584SEK
Förädlingsvärde / anställd
607 292SEK
Personalkostnadsandel
23,2 %
Föreslagen utdelning
150 000SEK
Utdelningsandel
78,7 %
Altman Z-score
5.83 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 150 000
Föreslås balanseras i ny räkning 40 668
Total föreslagen disposition 190 668

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 45 479 -34 830 - -9 096 10 649

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 190 504 190 504
Balanseras i ny räkning 59 927 -59 927 0
Utdelning 88 000 - 88 000
Justerat ingående eget kapital - - 138 164
Övrig rörelse - - 240 668

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Mälarbyggen Stockholm AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 jämförelseår 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 65 88 150
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 671 2 581 2 488 2 838 3 704
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 671 2 581 2 488 2 838 3 704
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 608 −2 404 −2 439 −2 699 −3 359
Rörelseresultat efter avskrivningar 62 177 50 139 345
Finansiella intäkter - - 2 2 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 62 177 51 140 345
Resultat före skatt 62 167 103 91 255
Skatt på årets resultat −24 −46 −36 −31 −64
Årets resultat 38 121 67 60 191
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 24 19 29 20 11
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 24 19 29 20 11
Varulager - - - - -
Kundfordringar 0 243 0 3 63
Kassa och bank 282 196 208 285 556
Omsättningstillgångar 518 693 525 517 883
Summa tillgångar 542 711 553 537 894
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 90 136 93 88 191
Eget kapital 140 186 143 138 241
Obeskattade reserver 92 102 50 99 189
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 112 183 152 95 198
Kortfristiga skulder 310 423 360 300 464
Summa eget kapital och skulder 542 711 553 537 894

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 24 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Linda Heléne Elenore Ottosson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jesper Melvin Antonsson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HAMMARVÄGEN 62 Huvudkontor
HAMMARVÄGEN 62
177 35 JÄRFÄLLA
Järfälla, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Mälarbyggen Stockholm AB

Vad har Mälarbyggen Stockholm AB för organisationsnummer?
Mälarbyggen Stockholm AB har organisationsnummer 556892-9144.
Vilken företagsform har Mälarbyggen Stockholm AB?
Mälarbyggen Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 10 maj 2012.
Var ligger Mälarbyggen Stockholm AB?
Mälarbyggen Stockholm AB har sitt säte i Järfälla. Den registrerade postadressen är HAMMARVÄGEN 62, 177 35 JÄRFÄLLA. Enligt SCB har Mälarbyggen Stockholm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Mälarbyggen Stockholm AB?
Mälarbyggen Stockholm AB omsatte 3,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Mälarbyggen Stockholm AB?
Mälarbyggen Stockholm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 344 802 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Mälarbyggen Stockholm AB?
Soliditeten i Mälarbyggen Stockholm AB var 43,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Mälarbyggen Stockholm AB?
Mälarbyggen Stockholm AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Mälarbyggen Stockholm AB F-skatt?
Ja, Mälarbyggen Stockholm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Mälarbyggen Stockholm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva snickeri- och byggverksamhet, dekordesign, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.