Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Mälarfyren Fastighetsutveckling AB

Org.nr Reg. 26 maj 2015 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559015025501

Mälarfyren Fastighetsutveckling AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2015. Mälarfyren Fastighetsutveckling AB är registrerat för F-skatt och moms. Mälarfyren Fastighetsutveckling AB redovisade 0 kronor i omsättning och −3 814 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utformning av byggprojekt och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
BOX 7658
103 94 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2015 | 11 år
Eget kapital
13 114 133SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-3 814 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
62,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
589,1 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
62,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Mälarfyren Fastighetsutveckling AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 769
Rörelseresultat -3 769
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 45
Resultat efter finansnetto -3 814
Resultat före skatt -3 814
Skatt -
Årets resultat -3 814

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Mälarfyren Fastighetsutveckling AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 21 099 860
Summa anläggningstillgångar 21 099 860
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 47 131
Summa omsättningstillgångar 47 131
SUMMA TILLGÅNGAR 21 146 991
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Mälarfyren Fastighetsutveckling AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 13 067 947
Fritt eget kapital 13 064 133
Summa eget kapital 13 114 133
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 8 024 858
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 8 024 858
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 000
Summa kortfristiga skulder 8 000
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 21 146 991

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
589,1 %
Soliditet
62,0 %
Skuldsättningsgrad
0.61
Avkastning eget kapital | ROE
0,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,0 %
Skuldandel
38,0 %
Kontantkvot
589,1 %
Rörelsekapital
39 131SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-83.8ggr
Altman Z-score
1.21 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 13 064 133
Total föreslagen disposition 13 064 133

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Långfristiga fordringar koncernföretag 11 350 400 - - - 11 350 400
Andelar i koncernföretag 9 749 460 - - - 9 749 460

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -3 814 -3 814
Balanseras i ny räkning 4 033 395 -4 033 395 0
Justerat ingående eget kapital - - 13 117 947
Övrig rörelse - - 13 114 133

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 11 350 400
Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 8 024 858

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Adsum Revision AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Mälarfyren Fastighetsutveckling AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 0 0 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −7 −14 −18 −18 −4
Rörelseresultat efter avskrivningar −7 −14 −18 −18 −4
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - - 0
Resultat efter finansnetto −7 −14 −18 −18 −4
Resultat före skatt 0 0 0 4 033 −4
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 0 0 0 4 033 −4
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 16 929 18 555 19 947 20 747 21 100
Anläggningstillgångar 16 929 18 555 19 947 20 747 21 100
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 217 103 37 8 47
Omsättningstillgångar 669 103 37 8 47
Summa tillgångar 17 598 18 657 19 984 20 755 21 147
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 9 034 9 034 9 035 13 068 13 064
Eget kapital 9 084 9 084 9 085 13 118 13 114
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 8 500 9 559 10 883 7 622 8 025
Leverantörsskulder - - 1 0 -
Kortfristiga skulder 14 14 16 15 8
Summa eget kapital och skulder 17 598 18 657 19 984 20 755 21 147

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • R
    Reine Höglund
    Signatär
  • P
    Pehr Åsgård
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jihmmy Ingvarsson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm

Företag i samma bransch

SNI 71121 | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Mälarfyren Fastighetsutveckling AB

Vad har Mälarfyren Fastighetsutveckling AB för organisationsnummer?
Mälarfyren Fastighetsutveckling AB har organisationsnummer 559015-0255.
Vilken företagsform har Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Mälarfyren Fastighetsutveckling AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 maj 2015.
Var ligger Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Mälarfyren Fastighetsutveckling AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är BOX 7658, 103 94 STOCKHOLM. Enligt SCB har Mälarfyren Fastighetsutveckling AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Mälarfyren Fastighetsutveckling AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Mälarfyren Fastighetsutveckling AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −3 814 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Soliditeten i Mälarfyren Fastighetsutveckling AB var 62,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Mälarfyren Fastighetsutveckling AB F-skatt?
Ja, Mälarfyren Fastighetsutveckling AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Mälarfyren Fastighetsutveckling AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utformning av byggprojekt och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.