Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Målerikonservator Wedberg AB

Org.nr Reg. 19 november 2012 Säte Skåne län, Lund kommun Momsreg.nr SE556910911801

Målerikonservator Wedberg AB är ett aktivt aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Skåne län, Lund kommun som registrerades 2012. Målerikonservator Wedberg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Målerikonservator Wedberg AB redovisade 1 miljoner kronor i omsättning och 68 079 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva målerikonservatorverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
THOMANDERS VÄG 2 B
c/o INGRID WEDBERG
224 65 LUND
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 13 år
Omsättningstillväxt
-34,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-15,7 %
Resultattillväxt
-77,4 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 025 766SEK
Eget kapital
671 007SEK
Omsättning
1 025 766 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
68 079 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
79,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
464,3 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,6 %
Soliditet Mycket bra
79,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Målerikonservator Wedberg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 010 766
Övrig omsättning 15 000
Omsättning 1 025 766
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -959 251
Rörelseresultat 66 515
Finansiella intäkter 1 617
Finansiella kostnader 53
Resultat efter finansnetto 68 079
Resultat före skatt 68 079
Skatt -15 445
Årets resultat 52 634

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Målerikonservator Wedberg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 20 663
Kundfordringar 140 630
Övriga kortfristiga fordringar 22
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 163 841
Kassa och bank 524 378
Summa omsättningstillgångar 849 534
SUMMA TILLGÅNGAR 849 534
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Målerikonservator Wedberg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 568 373
Fritt eget kapital 621 007
Summa eget kapital 671 007
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 53 533
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 109 994
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 15 000
Summa kortfristiga skulder 178 527
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 849 534

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,6 %
Kassalikviditet
464,3 %
Soliditet
79,0 %
Skuldsättningsgrad
0.27
Avkastning eget kapital | ROE
10,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
8,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
728 658SEK
Personalkostnad / anställd
728 658SEK
Rörelsemarginal
6,6 %
Nettomarginal
5,2 %
Vinstmarginal före skatt
6,6 %
Bruttomarginal
91,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
10,2 %
Skuldandel
21,0 %
Kontantkvot
293,7 %
Rörelsekapital
671 007SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.21ggr
Räntetäckningsgrad
1285.5ggr
Omsättning / anställd
1 025 766SEK
Vinst / anställd
68 079SEK
Effektiv skattesats
22,7 %
Förädlingsvärde
795 173SEK
Förädlingsvärde / anställd
795 173SEK
Personalkostnadsandel
71,0 %
Bruttovinst
937 214SEK
Altman Z-score
4.14 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 621 007
Total föreslagen disposition 621 007

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 52 634 52 634
Balanseras i ny räkning 264 229 -264 229 0
Utdelning 50 000 - 50 000
Justerat ingående eget kapital - - 668 373
Övrig rörelse - - 671 007

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Målerikonservator Wedberg AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 125 - - 62 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 036 1 180 852 1 562 1 011
Övrig omsättning - - - - 15
Omsättning 2 036 1 180 852 1 562 1 026
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 422 −1 432 −910 −1 264 −959
Rörelseresultat efter avskrivningar 614 −252 −58 298 67
Finansiella intäkter - 1 5 4 2
Finansiella kostnader 0 −3 −2 0 0
Resultat efter finansnetto 614 −255 −55 301 68
Resultat före skatt 464 −88 −55 301 68
Skatt på årets resultat −96 0 - −37 −15
Årets resultat 367 −88 −55 −55 53
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager 18 18 19 19 21
Kundfordringar 699 145 247 247 141
Kassa och bank 458 498 301 301 524
Omsättningstillgångar 1 184 684 575 575 850
Summa tillgångar 1 184 684 575 575 850
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 622 409 354 354 621
Eget kapital 672 459 404 404 671
Obeskattade reserver 167 0 - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 346 226 171 171 179
Summa eget kapital och skulder 1 184 684 575 575 850

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 26 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • I
    Ingrid Wedberg
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
THOMANDERS VÄG 2 B Huvudkontor
THOMANDERS VÄG 2 B
224 65 LUND
Lund, Skåne 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 90110 | Litterärt skapande och musikkomposition | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om Målerikonservator Wedberg AB

Vad har Målerikonservator Wedberg AB för organisationsnummer?
Målerikonservator Wedberg AB har organisationsnummer 556910-9118.
Vilken företagsform har Målerikonservator Wedberg AB?
Målerikonservator Wedberg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 november 2012.
Var ligger Målerikonservator Wedberg AB?
Målerikonservator Wedberg AB har sitt säte i Skåne län, Lund kommun. Den registrerade postadressen är THOMANDERS VÄG 2 B, 224 65 LUND. Enligt SCB har Målerikonservator Wedberg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Målerikonservator Wedberg AB?
Målerikonservator Wedberg AB omsatte 1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Målerikonservator Wedberg AB?
Målerikonservator Wedberg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 68 079 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Målerikonservator Wedberg AB?
Soliditeten i Målerikonservator Wedberg AB var 79,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Målerikonservator Wedberg AB?
Målerikonservator Wedberg AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Målerikonservator Wedberg AB F-skatt?
Ja, Målerikonservator Wedberg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Målerikonservator Wedberg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva målerikonservatorverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.