Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

M. Ingman AB

Org.nr Reg. 22 februari 2022 Momsreg.nr SE559366964001

M. Ingman AB är ett aktivt aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. som registrerades 2022. M. Ingman AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. M. Ingman AB redovisade 1 miljoner kronor i omsättning och −25 168 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget bedriver verksamhet inom vård genom sjuksköterskekonsult.Aktiebolaget bedriver hudvårds- och skönhetsbehandlingar samt försäljning av hudvårdsprodukter.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MÅNGBYN 214
c/o MAYA INGMAN
932 93 LÖVÅNGER
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-25,8 %
Omsättning CAGR 3 år
10,5 %
Resultattillväxt
-120,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 027 667SEK
Eget kapital
107 410SEK
Omsättning
1 027 667 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-25 168 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
32,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-02-28

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 mars 2025 → 28 februari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
136,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-2,4 %
Soliditet Bra
32,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för M. Ingman AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 029 709
Övrig omsättning -
Omsättning 1 027 667
Lagerförändring -2 042
Rörelsekostnader -1 052 301
Rörelseresultat -24 634
Finansiella intäkter 235
Finansiella kostnader 769
Resultat efter finansnetto -25 168
Resultat före skatt -25 168
Skatt 0
Årets resultat -25 168

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för M. Ingman AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 28 400
Kundfordringar 36 625
Övriga kortfristiga fordringar 34 232
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 15 750
Kassa och bank 211 434
Summa omsättningstillgångar 326 441
SUMMA TILLGÅNGAR 326 441
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för M. Ingman AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 107 578
Fritt eget kapital 82 410
Summa eget kapital 107 410
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 28 119
Skatteskulder 28 286
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 98 118
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 64 508
Summa kortfristiga skulder 219 031
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 326 441

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-2,4 %
Kassalikviditet
136,1 %
Soliditet
32,9 %
Skuldsättningsgrad
2.04
Avkastning eget kapital | ROE
-23,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-7,5 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
600 135SEK
Personalkostnad / anställd
600 135SEK
Rörelsemarginal
-2,4 %
Nettomarginal
-2,4 %
Vinstmarginal före skatt
-2,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-22,7 %
Skuldandel
67,1 %
Kontantkvot
96,5 %
Rörelsekapital
107 410SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.15ggr
Räntetäckningsgrad
-31.7ggr
Omsättning / anställd
1 027 667SEK
Vinst / anställd
-25 168SEK
Förädlingsvärde
575 501SEK
Förädlingsvärde / anställd
575 501SEK
Personalkostnadsandel
58,4 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
3.63 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 82 410
Total föreslagen disposition 82 410

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -25 168
Balanseras i ny räkning 107 578 -107 578

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 28 400

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för M. Ingman AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-02 2024-02 2025-02 2026-02
Bokslutsperiod
Startdatum 22 februari 2022 1 mars 2023 1 mars 2024 1 mars 2025
Slutdatum 28 februari 2023 29 februari 2024 28 februari 2025 28 februari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning 0 46 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 761 1 226 1 385 1 030
Övrig omsättning - 44 0 -
Omsättning 761 1 270 1 385 1 028
Lagerförändring - - - −2
Rörelsekostnader −648 −1 313 −1 259 −1 052
Rörelseresultat efter avskrivningar 113 −43 125 −25
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 −1 −1
Resultat efter finansnetto 113 −43 125 −25
Resultat före skatt 113 −43 125 −25
Skatt på årets resultat −23 0 −17 0
Årets resultat 89 −43 108 −25
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - -
Varulager 62 36 30 28
Kundfordringar 99 98 44 37
Kassa och bank 204 191 166 211
Omsättningstillgångar 365 325 277 326
Summa tillgångar 365 325 277 326
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 89 46 108 82
Eget kapital 114 71 133 107
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder 11 24 13 28
Kortfristiga skulder 250 254 145 219
Summa eget kapital och skulder 365 325 277 326

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    Anna Ingman
    Styrelseledamot
  • M
    Michael Ingman
    Styrelseledamot
  • J
    Jonas Ingman
    Suppleant

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MÅNGBYN 214 Huvudkontor
MÅNGBYN 214
932 93 LÖVÅNGER
Skellefteå, Västerbotten 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 86211 | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Cura by Maya - glow och hudvård
För den del av verksamheten som avser hudvårds- och skönhets- behandlingar samt försäljning av hudvårdsprodukter.
16 mars 2022
M. Ingman AB
22 februari 2022

Vanliga frågor om M. Ingman AB

Vad har M. Ingman AB för organisationsnummer?
M. Ingman AB har organisationsnummer 559366-9640.
Vilken företagsform har M. Ingman AB?
M. Ingman AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 februari 2022.
Vilken adress har M. Ingman AB?
M. Ingman AB har den registrerade postadressen MÅNGBYN 214, 932 93 LÖVÅNGER. Enligt SCB har M. Ingman AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för M. Ingman AB?
M. Ingman AB omsatte 1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade M. Ingman AB?
M. Ingman AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −25 168 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade M. Ingman AB?
Soliditeten i M. Ingman AB var 32,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har M. Ingman AB?
M. Ingman AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har M. Ingman AB F-skatt?
Ja, M. Ingman AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör M. Ingman AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget bedriver verksamhet inom vård genom sjuksköterskekonsult.Aktiebolaget bedriver hudvårds- och skönhetsbehandlingar samt försäljning av hudvårdsprodukter.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.