Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

M2 Städservice AB

Org.nr Reg. 6 juli 1994 Momsreg.nr SE556490243401

M2 Städservice AB är ett aktivt aktiebolag inom reklambyråverksamhet som registrerades 1994. M2 Städservice AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. M2 Städservice AB redovisade 55 494 kronor i omsättning och −27 702 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2022.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget skall bedriva städ- och rengöringstjänster, såväl hushåll som kontor och offentlig miljö. Därtill enklare byggnads- och måleriarbeten, bedriva handel med såväl marknadsnoterade som onoterade värdepapper inom riket, samt idka inom dessa områden förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
NOCKEBYVÄGEN 34
c/o c/o Zagorski
167 71 BROMMA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1994 | 32 år
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
55 494SEK
Eget kapital
106 872SEK
Omsättning
55 494 SEK
Bokslut 2022
Resultat efter finansnetto
-27 702 SEK
Bokslut 2022
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2022
Soliditet
92,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2022-06-30

Bokslut 2022

Räkenskapsperiod 1 juli 2021 → 30 juni 2022

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
926,2 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-49,9 %
Soliditet Mycket bra
92,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2022 för M2 Städservice AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 55 494
Övrig omsättning 0
Omsättning 55 494
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -83 196
Rörelseresultat -27 702
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto -27 702
Resultat före skatt -27 702
Skatt -
Årets resultat -27 702

Balansräkning 2022

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2022 för M2 Städservice AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 30 000
Summa anläggningstillgångar 30 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 75 000
Kassa och bank 11 176
Summa omsättningstillgångar 86 176
SUMMA TILLGÅNGAR 116 176
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2022 för M2 Städservice AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 34 574
Fritt eget kapital 6 872
Summa eget kapital 106 872
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 9 304
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 9 304
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 116 176

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-49,9 %
Kassalikviditet
926,2 %
Soliditet
92,0 %
Skuldsättningsgrad
0.09
Avkastning eget kapital | ROE
-25,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-23,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
37 548SEK
Personalkostnad / anställd
37 548SEK
Rörelsemarginal
-49,9 %
Nettomarginal
-49,9 %
Vinstmarginal före skatt
-49,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-25,9 %
Skuldandel
8,0 %
Kontantkvot
120,1 %
Rörelsekapital
76 872SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.48ggr
Omsättning / anställd
55 494SEK
Vinst / anställd
-27 702SEK
Förädlingsvärde
9 846SEK
Förädlingsvärde / anställd
9 846SEK
Personalkostnadsandel
67,7 %
Altman Z-score
5.29 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 6 872
Total föreslagen disposition 6 872

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andelar i intresseföretag 30 000 - - - 30 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -27 702
Balanseras i ny räkning 8 676 -8 676

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Medel att disponera 6 872

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Effekterna av covid-19 som har fått spridning i Sverige har i viss mån påverkat företaget. Det är tydligt att det påverkar samhällsekonomin i stort. Vi följer utvecklingen löpande och tar till åtgärder bid behov.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för M2 Städservice AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2018-06 sammandrag 2019-06 jämförelseår 2020-06 2021-06 jämförelseår 2022-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2017 1 juli 2018 1 juli 2019 1 juli 2020 1 juli 2021
Slutdatum 30 juni 2018 30 juni 2019 30 juni 2020 30 juni 2021 30 juni 2022
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 36 18 80 55
Övrig omsättning - - - −5 0
Omsättning - 36 18 75 55
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −34 −14 −66 −83
Rörelseresultat efter avskrivningar - 2 4 9 −28
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - 0 0
Resultat efter finansnetto 2 2 4 9 −28
Resultat före skatt - 2 4 9 −28
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - 2 4 9 −28
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - 30 30 30 30
Anläggningstillgångar - 30 30 30 30
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank - 14 23 40 11
Omsättningstillgångar - 100 101 120 86
Summa tillgångar - 130 131 150 116
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 15 19 35 7
Eget kapital - 115 119 135 107
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder - 14 12 15 9
Summa eget kapital och skulder - 130 131 150 116

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    Anne Frankedal
    Styrelseledamot

Fastställelseintyg

  • A
    Anne Frankedal
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NOCKEBYVÄGEN 34 Huvudkontor
NOCKEBYVÄGEN 34
167 71 BROMMA
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 73111 | Reklambyråverksamhet | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om M2 Städservice AB

Vad har M2 Städservice AB för organisationsnummer?
M2 Städservice AB har organisationsnummer 556490-2434.
Vilken företagsform har M2 Städservice AB?
M2 Städservice AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 6 juli 1994.
Vilken adress har M2 Städservice AB?
M2 Städservice AB har den registrerade postadressen NOCKEBYVÄGEN 34, 167 71 BROMMA. Enligt SCB har M2 Städservice AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för M2 Städservice AB?
M2 Städservice AB omsatte 55 494 kronor under räkenskapsåret 2022. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade M2 Städservice AB?
M2 Städservice AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −27 702 kronor under räkenskapsåret 2022.
Vilken soliditet hade M2 Städservice AB?
Soliditeten i M2 Städservice AB var 92,0 % under räkenskapsåret 2022. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har M2 Städservice AB?
M2 Städservice AB hade i medeltal 1 anställda under 2022.
Har M2 Städservice AB F-skatt?
Ja, M2 Städservice AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör M2 Städservice AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget skall bedriva städ- och rengöringstjänster, såväl hushåll som kontor och offentlig miljö. Därtill enklare byggnads- och måleriarbeten, bedriva handel med såväl marknadsnoterade som onoterade värdepapper inom riket, samt idka inom dessa områden förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.