Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

M&A Ranch AB

Org.nr Reg. 11 maj 2020 Momsreg.nr SE559255296101

M&A Ranch AB är ett aktivt aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet som registrerades 2020. M&A Ranch AB är registrerat för F-skatt och moms. M&A Ranch AB redovisade 21 814 kronor i omsättning och −71 745 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med bl a häster och därmed kunna erbjuda turridning, körning och tävling med hästar samt utbildning inom vård och skötsel av dem. Bolaget skall även bedriva evenemang såsom bröllop, middagar på gården samt förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
NORDANÅ 367
871 94 VIKSJÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående EK under aktiekapital Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättning CAGR 4 år
-41,7 %
Resultattillväxt
31,2 %
Eget kapital
62 900SEK
Omsättning
21 814 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-71 745 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
30,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
8,7 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-327,8 %
Soliditet Bra
30,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för M&A Ranch AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 12 498
Övrig omsättning 9 316
Omsättning 21 814
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -93 547
Rörelseresultat -71 733
Finansiella intäkter 217
Finansiella kostnader 229
Resultat efter finansnetto -71 745
Resultat före skatt -71 745
Skatt -
Årets resultat -71 745

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för M&A Ranch AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 194 526
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 194 526
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 9 169
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 3 388
Summa omsättningstillgångar 12 557
SUMMA TILLGÅNGAR 207 083
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för M&A Ranch AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 34 645
Fritt eget kapital -37 100
Summa eget kapital 62 900
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 144 183
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 144 183
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 207 083

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-327,8 %
Kassalikviditet
8,7 %
Soliditet
30,4 %
Skuldsättningsgrad
2.29
Avkastning eget kapital | ROE
-114,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-34,5 %
EBITDA
-51 507SEK
Personalkostnader
3 962SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-574,0 %
Nettomarginal
-574,1 %
Vinstmarginal före skatt
-328,9 %
EBITDA-marginal
-236,1 %
Bruttomarginal
-133,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-113,7 %
Skuldandel
69,6 %
Kontantkvot
2,3 %
Rörelsekapital
-131 626SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.11ggr
Räntetäckningsgrad
-312.3ggr
Förädlingsvärde
-47 545SEK
Personalkostnadsandel
18,2 %
Bruttovinst
-29 171SEK
Altman Z-score
-1.15 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -37 100

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - - -20 226 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -71 745
Balanseras i ny räkning -104 324 104 324
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 65 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Övriga materiella anläggningstillgångar 133 845

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för M&A Ranch AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-05 2023-05 2024-05 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juni 2021 1 juni 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 maj 2022 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 188 195 199 50 12
Övrig omsättning - - - - 9
Omsättning 188 195 199 50 22
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −277 −254 −293 −154 −94
Rörelseresultat efter avskrivningar −89 −60 −94 −104 −72
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −89 −60 −94 −104 −72
Resultat före skatt −89 −60 −94 −104 −72
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −89 −60 −94 −104 −72
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 292 254 268 215 195
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 292 254 268 215 195
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 20 5 5 0
Kassa och bank 15 13 4 0 3
Omsättningstillgångar 34 42 18 2 13
Summa tillgångar 325 296 286 217 207
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital −43 −42 −46 −30 −37
Eget kapital 57 58 54 70 63
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 28 0 - - -
Kortfristiga skulder 268 239 232 147 144
Summa eget kapital och skulder 325 296 286 217 207

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Arne Högmark
    Signatär

Fastställelseintyg

  • A
    Arne Högmark
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NORDANÅ 367 Huvudkontor
NORDANÅ 367
871 94 VIKSJÖ
Härnösand, Västernorrland Karta

Företag i samma bransch

SNI 93290 | Övrig fritids- och nöjesverksamhet | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om M&A Ranch AB

Vad har M&A Ranch AB för organisationsnummer?
M&A Ranch AB har organisationsnummer 559255-2961.
Vilken företagsform har M&A Ranch AB?
M&A Ranch AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 maj 2020.
Vilken adress har M&A Ranch AB?
M&A Ranch AB har den registrerade postadressen NORDANÅ 367, 871 94 VIKSJÖ. Enligt SCB har M&A Ranch AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för M&A Ranch AB?
M&A Ranch AB omsatte 21 814 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade M&A Ranch AB?
M&A Ranch AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −71 745 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade M&A Ranch AB?
Soliditeten i M&A Ranch AB var 30,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har M&A Ranch AB F-skatt?
Ja, M&A Ranch AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör M&A Ranch AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med bl a häster och därmed kunna erbjuda turridning, körning och tävling med hästar samt utbildning inom vård och skötsel av dem. Bolaget skall även bedriva evenemang såsom bröllop, middagar på gården samt förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.