Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

MaPoRo AB

Org.nr Reg. 11 april 2016 Momsreg.nr SE559058321601

MaPoRo AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2016. MaPoRo AB är registrerat för F-skatt och moms. MaPoRo AB redovisade 292 110 kronor i omsättning och 382 489 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva sjuk- och hälsovård, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
ATTUNDAVÄGEN 28
168 58 BROMMA
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
0,0 %
Resultattillväxt
0,0 %
Eget kapital
1 371 478SEK
Omsättning
292 110 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
382 489 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
99,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
27858,1 %
Vinstmarginal Mycket bra
216,5 %
Soliditet Mycket bra
99,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för MaPoRo AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 292 110
Övrig omsättning -
Omsättning 292 110
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -9 057
Rörelseresultat 283 053
Finansiella intäkter 349 248
Finansiella kostnader 4 812
Resultat efter finansnetto 382 489
Resultat före skatt 382 489
Skatt -129 217
Årets resultat 253 272

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för MaPoRo AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 1 105 000
Summa anläggningstillgångar 1 105 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 4 304
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 263 134
Summa omsättningstillgångar 267 438
SUMMA TILLGÅNGAR 1 372 438
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för MaPoRo AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 1 322 047
Fritt eget kapital 1 321 478
Summa eget kapital 1 371 478
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 960
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 960
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 372 438

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
216,5 %
Kassalikviditet
27858,1 %
Soliditet
99,9 %
Skuldsättningsgrad
0
Avkastning eget kapital | ROE
27,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
46,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
96,9 %
Nettomarginal
86,7 %
Vinstmarginal före skatt
130,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
46,1 %
Skuldandel
0,1 %
Kontantkvot
27409,8 %
Rörelsekapital
266 478SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.21ggr
Räntetäckningsgrad
131.4ggr
Effektiv skattesats
33,8 %
Föreslagen utdelning
322 400SEK
Utdelningsandel
127,3 %
Altman Z-score
601.83 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 322 400
Föreslås balanseras i ny räkning 999 078
Total föreslagen disposition 1 321 478

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -569
Balanseras i ny räkning 253 272 -253 272
Utdelning 209 600 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 245 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har varit vilande under verksamhetsåret.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för MaPoRo AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 188 195 205 210 322
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning - - 547 292 292
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - 547 292 292
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 - −3 −9 −9
Rörelseresultat efter avskrivningar −1 - 544 283 283
Finansiella intäkter - 0 0 349 349
Finansiella kostnader −1 −2 −1 −5 −5
Resultat efter finansnetto −2 −2 543 382 382
Resultat före skatt −2 325 939 382 382
Skatt på årets resultat 0 −72 −203 −129 −129
Årets resultat −3 254 736 253 253
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 1 450 1 450 1 450 1 105 1 105
Anläggningstillgångar 1 450 1 450 1 450 1 105 1 105
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 206 17 293 568 263
Omsättningstillgångar 207 17 430 918 267
Summa tillgångar 1 657 1 467 1 880 2 023 1 372
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 876 942 1 483 1 532 1 321
Eget kapital 926 992 1 533 1 582 1 371
Obeskattade reserver 723 396 0 - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 8 79 347 442 1
Summa eget kapital och skulder 1 657 1 467 1 880 2 023 1 372

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • H
    Hans Walter
    Signatär

Fastställelseintyg

  • H
    Hans Walter
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ATTUNDAVÄGEN 28 Huvudkontor
ATTUNDAVÄGEN 28
168 58 BROMMA
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86221 | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om MaPoRo AB

Vad har MaPoRo AB för organisationsnummer?
MaPoRo AB har organisationsnummer 559058-3216.
Vilken företagsform har MaPoRo AB?
MaPoRo AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 april 2016.
Vilken adress har MaPoRo AB?
MaPoRo AB har den registrerade postadressen ATTUNDAVÄGEN 28, 168 58 BROMMA. Enligt SCB har MaPoRo AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för MaPoRo AB?
MaPoRo AB omsatte 292 110 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade MaPoRo AB?
MaPoRo AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 382 489 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade MaPoRo AB?
Soliditeten i MaPoRo AB var 99,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har MaPoRo AB F-skatt?
Ja, MaPoRo AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör MaPoRo AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva sjuk- och hälsovård, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.