Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Mauri Holding AB

Org.nr Reg. 12 februari 2024 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559471709101

Mauri Holding AB är ett aktivt aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Stockholm som registrerades 2024. Mauri Holding AB är registrerat för F-skatt och moms. Mauri Holding AB redovisade 0 kronor i omsättning och 2 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolagets verksamhet består i att äga aktier och andelar i andra företag.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
KAMMAKARGATAN 35
111 60 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2024 | 2 år
Omsättningstillväxt
-100,0 %
Resultattillväxt
113,5 %
Eget kapital
2 767 048SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
1 998 834 SEK
Bokslut 2025
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
89,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
222,9 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
89,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Mauri Holding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 900
Rörelseresultat -1 900
Finansiella intäkter 734
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 1 998 834
Resultat före skatt 1 998 834
Skatt 0
Årets resultat 1 998 834

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Mauri Holding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 2 371 750
Summa anläggningstillgångar 2 371 750
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 37 517
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 679 531
Summa omsättningstillgångar 717 048
SUMMA TILLGÅNGAR 3 088 798
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Mauri Holding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 743 214
Fritt eget kapital 2 742 048
Summa eget kapital 2 767 048
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 321 750
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 321 750
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 088 798

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
222,9 %
Soliditet
89,6 %
Skuldsättningsgrad
0.12
Avkastning eget kapital | ROE
72,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,0 %
Skuldandel
10,4 %
Kontantkvot
211,2 %
Rörelsekapital
395 298SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Effektiv skattesats
0,0 %
Förädlingsvärde
-1 900SEK
Föreslagen utdelning
1 450 000SEK
Utdelningsandel
72,5 %
Altman Z-score
3.91 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 450 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 292 048
Total föreslagen disposition 2 742 048

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andelar i intresseföretag 950 000 - - - 950 000
Andelar i koncernföretag 1 421 750 - 0 - 1 421 750

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 998 834 1 998 834
Balanseras i ny räkning 743 214 -743 214 0
Justerat ingående eget kapital - - 768 214
Övrig rörelse - - 2 767 048

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 2 000 000

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Mauri Holding AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 12 februari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - 1 450
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 1 000 0
Övrig omsättning - -
Omsättning 1 000 0
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −64 −2
Rörelseresultat efter avskrivningar 936 −2
Finansiella intäkter 0 1
Finansiella kostnader 0 0
Resultat efter finansnetto 936 1 999
Resultat före skatt 936 1 999
Skatt på årets resultat −193 0
Årets resultat 743 1 999
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar 950 2 372
Anläggningstillgångar 950 2 372
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 244 680
Omsättningstillgångar 256 717
Summa tillgångar 1 206 3 089
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital 743 2 742
Eget kapital 768 2 767
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder 12 0
Kortfristiga skulder 438 322
Summa eget kapital och skulder 1 206 3 089

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Mauri Hermundsson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KAMMAKARGATAN 35 Huvudkontor
KAMMAKARGATAN 35
111 60 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 70100 | Verksamheter som utövas av huvudkontor | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Mauri Holding AB

Vad har Mauri Holding AB för organisationsnummer?
Mauri Holding AB har organisationsnummer 559471-7091.
Vilken företagsform har Mauri Holding AB?
Mauri Holding AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 februari 2024.
Var ligger Mauri Holding AB?
Mauri Holding AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är KAMMAKARGATAN 35, 111 60 STOCKHOLM. Enligt SCB har Mauri Holding AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Mauri Holding AB?
Mauri Holding AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Mauri Holding AB?
Mauri Holding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Mauri Holding AB?
Soliditeten i Mauri Holding AB var 89,6 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Mauri Holding AB?
Mauri Holding AB hade i medeltal 0 anställda under 2025.
Har Mauri Holding AB F-skatt?
Ja, Mauri Holding AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Mauri Holding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolagets verksamhet består i att äga aktier och andelar i andra företag.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.