Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

M.C. Racing AB

Org.nr Reg. 15 oktober 2015 Momsreg.nr SE559030541201

M.C. Racing AB är ett aktivt aktiebolag inom tävling med hästar som registrerades 2015. M.C. Racing AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. M.C. Racing AB redovisade 1,7 miljoner kronor i omsättning och −757 888 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolagets verksamhet är att bedriva avel, uppfödning, träning och tävling med travhästar, samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
RUNEMO 236
822 92 ALFTA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Negativt eget kapital Etablerat sedan 2015 | 11 år
Omsättningstillväxt
-48,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-12,8 %
Resultattillväxt
-536,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 684 586SEK
Eget kapital
-318 935SEK
Omsättning
1 684 586 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-757 888 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
-18,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
18,4 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-42,5 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-18,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för M.C. Racing AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 587 881
Övrig omsättning 96 705
Omsättning 1 684 586
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 400 935
Rörelseresultat -716 349
Finansiella intäkter 488
Finansiella kostnader 42 027
Resultat efter finansnetto -757 888
Resultat före skatt -757 888
Skatt -
Årets resultat -757 888

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för M.C. Racing AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 943 403
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 943 403
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 139 312
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank -29 494
Summa omsättningstillgångar 159 818
SUMMA TILLGÅNGAR 1 103 221
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för M.C. Racing AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 388 953
Fritt eget kapital -368 935
Summa eget kapital -318 935
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 140 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 140 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 414 450
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 414 450
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 634 983
Skatteskulder 23 555
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 209 168
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 867 706
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 103 221

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-42,5 %
Kassalikviditet
18,4 %
Soliditet
-18,8 %
Skuldsättningsgrad
-6.31
Avkastning eget kapital | ROE
364,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-64,9 %
EBITDA
-716 349SEK
Personalkostnader
309 044SEK
Personalkostnad / anställd
309 044SEK
Rörelsemarginal
-45,1 %
Nettomarginal
-47,7 %
Vinstmarginal före skatt
-45,0 %
EBITDA-marginal
-42,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-304,0 %
Skuldandel
128,9 %
Kontantkvot
-3,4 %
Rörelsekapital
-707 888SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.53ggr
Räntetäckningsgrad
-17ggr
Omsättning / anställd
1 684 586SEK
Vinst / anställd
-757 888SEK
Förädlingsvärde
-407 305SEK
Förädlingsvärde / anställd
-407 305SEK
Personalkostnadsandel
18,3 %
Räntebärande nettoskuld
443 944SEK
Altman Z-score
-0.84 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -368 935

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 509 065 - - - 509 065
Maskiner och andra tekniska anläggningar 434 338 - - - 434 338

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -757 888 -757 888
Balanseras i ny räkning 121 640 -121 640 0
Justerat ingående eget kapital - - 438 953
Övrig rörelse - - -318 935

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 434 338
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0
Pågående arbeten för annans räkning 0
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 50 000
Skulder - detalj
Förskott från kunder 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för M.C. Racing AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 sammandrag 2023-12 jämförelseår 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 908 3 194 2 449 3 094 1 588
Övrig omsättning - - 101 200 97
Omsättning - - 2 549 3 293 1 685
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −2 696 −3 066 −2 401
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −147 227 −716
Finansiella intäkter - - - - 0
Finansiella kostnader - - −204 −53 −42
Resultat efter finansnetto 118 122 −350 174 −758
Resultat före skatt - - −210 122 −758
Skatt på årets resultat - - 0 −25 -
Årets resultat - - −210 97 −758
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 800 961 943
Finansiella anläggningstillgångar - - 70 70 0
Anläggningstillgångar - - 870 1 031 943
Varulager - - 1 412 1 056 0
Kundfordringar - - 149 41 0
Kassa och bank - - 47 43 −29
Omsättningstillgångar - - 1 830 1 333 160
Summa tillgångar - - 2 700 2 364 1 103
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 178 364 −369
Eget kapital - - 228 414 −319
Obeskattade reserver - - 0 140 140
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 683 548 414
Leverantörsskulder - - 456 433 635
Kortfristiga skulder - - 1 788 1 263 868
Summa eget kapital och skulder - - 2 700 2 364 1 103

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 7 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • D
    Dan Mikael Fredrik Cedergren
    Verkställande direktör

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HANGVAR TIBBLES 441 Huvudkontor
HANGVAR TIBBLES 441
624 54 LÄRBRO
Gotland, Gotland 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 93191 | Tävling med hästar | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om M.C. Racing AB

Vad har M.C. Racing AB för organisationsnummer?
M.C. Racing AB har organisationsnummer 559030-5412.
Vilken företagsform har M.C. Racing AB?
M.C. Racing AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 oktober 2015.
Vilken adress har M.C. Racing AB?
M.C. Racing AB har den registrerade postadressen RUNEMO 236, 822 92 ALFTA. Enligt SCB har M.C. Racing AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för M.C. Racing AB?
M.C. Racing AB omsatte 1,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade M.C. Racing AB?
M.C. Racing AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −757 888 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade M.C. Racing AB?
Soliditeten i M.C. Racing AB var -18,8 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har M.C. Racing AB?
M.C. Racing AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har M.C. Racing AB F-skatt?
Ja, M.C. Racing AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör M.C. Racing AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolagets verksamhet är att bedriva avel, uppfödning, träning och tävling med travhästar, samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.