Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

MediCraft AB

Org.nr Reg. 25 maj 2020 Momsreg.nr SE559256914801

MediCraft AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2020. MediCraft AB är registrerat för F-skatt och moms. MediCraft AB redovisade −1 kronor i omsättning och −7 034 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Konsultverksamhet med tjänster mot hälso- sjukvård och skönhetsbranschen. Ambulerande kosmetisk injektionsservice med muskelavslappnande medel och fillers. Klinisk verksamhet inom hälso- och sjukvård och skönhetsbranschen.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
INDUSTRIGATAN 5 LGH 1410
c/o SIRUS RABBANI
112 46 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Negativt eget kapital Etablerat sedan 2020 | 6 år
Eget kapital
-5 213SEK
Omsättning
-1 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-7 034 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
-16,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-01-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 februari 2025 → 31 januari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1224,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
703400,0 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-16,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för MediCraft AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -1
Övrig omsättning -
Omsättning -1
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -7 178
Rörelseresultat -7 179
Finansiella intäkter 145
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -7 034
Resultat före skatt -7 034
Skatt -
Årets resultat -7 034

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för MediCraft AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 2 033
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 28 974
Summa omsättningstillgångar 31 007
SUMMA TILLGÅNGAR 31 007
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för MediCraft AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -23 179
Fritt eget kapital -30 213
Summa eget kapital -5 213
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 33 688
Summa långfristiga skulder 33 688
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 420
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 112
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 2 532
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 31 007

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
703400,0 %
Kassalikviditet
1224,6 %
Soliditet
-16,8 %
Skuldsättningsgrad
-6.95
Avkastning eget kapital | ROE
134,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-22,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
717900,0 %
Nettomarginal
703400,0 %
Vinstmarginal före skatt
703400,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-24,7 %
Skuldandel
116,8 %
Kontantkvot
1144,3 %
Rörelsekapital
28 475SEK
Kapitalomsättningshastighet
-0ggr
Altman Z-score
-0.75 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -30 213

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -7 034 -7 034
Balanseras i ny räkning -4 338 4 338 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 821
Övrig rörelse - - -5 213

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för MediCraft AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-01 2023-01 2024-01 2025-01 2026-01
Bokslutsperiod
Startdatum 1 februari 2021 1 februari 2022 1 februari 2023 1 februari 2024 1 februari 2025
Slutdatum 31 januari 2022 31 januari 2023 31 januari 2024 31 januari 2025 31 januari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 0 - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 145 16 0 0 0
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 145 16 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −89 −32 −16 −5 −7
Rörelseresultat efter avskrivningar 57 −16 −16 −5 −7
Finansiella intäkter - 0 1 0 0
Finansiella kostnader −6 0 0 0 -
Resultat efter finansnetto 51 −16 −15 −4 −7
Resultat före skatt 51 −16 −15 −4 −7
Skatt på årets resultat −5 0 - - -
Årets resultat 46 −16 −15 −4 −7
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 78 52 25 29 29
Omsättningstillgångar 78 52 32 36 31
Summa tillgångar 78 52 32 36 31
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 13 −4 −19 −23 −30
Eget kapital 38 21 6 2 −5
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 26 26 26 34 34
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 14 5 0 - 3
Summa eget kapital och skulder 78 52 32 36 31

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • S
    Sirus Rabbani
    Verkställande direktör

Styrelse

  • S
    Sirus Rabbani
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
INDUSTRIGATAN 5 LGH 1410 Huvudkontor
INDUSTRIGATAN 5 LGH 1410
112 46 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86212 | Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om MediCraft AB

Vad har MediCraft AB för organisationsnummer?
MediCraft AB har organisationsnummer 559256-9148.
Vilken företagsform har MediCraft AB?
MediCraft AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 maj 2020.
Vilken adress har MediCraft AB?
MediCraft AB har den registrerade postadressen INDUSTRIGATAN 5 LGH 1410, 112 46 STOCKHOLM. Enligt SCB har MediCraft AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för MediCraft AB?
MediCraft AB omsatte −1 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade MediCraft AB?
MediCraft AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −7 034 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade MediCraft AB?
Soliditeten i MediCraft AB var -16,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har MediCraft AB?
MediCraft AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Har MediCraft AB F-skatt?
Ja, MediCraft AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör MediCraft AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Konsultverksamhet med tjänster mot hälso- sjukvård och skönhetsbranschen. Ambulerande kosmetisk injektionsservice med muskelavslappnande medel och fillers. Klinisk verksamhet inom hälso- och sjukvård och skönhetsbranschen.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.