Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Meeting technology Sweden AB

Org.nr Reg. 19 augusti 2016 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559073100501

Meeting technology Sweden AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2016. Meeting technology Sweden AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Meeting technology Sweden AB redovisade 16,9 miljoner kronor i omsättning och 475 598 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Professionell mötesutrustning till företag, butiker och restauranger. Konferensmöbler. Konsultverksamhet, installation och service inom ljud och bildteknik.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Meeting technology Sweden AB logotyp
Postadress
ARMÉGATAN 40
171 71 SOLNA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
-13,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-14,7 %
Resultattillväxt
-57,6 %
Anställningstillväxt
25,0 %
Omsättning / anställd
3 373 241SEK
Eget kapital
1 195 867SEK
Omsättning
16 866 205 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
475 598 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
54,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
214,0 %
Vinstmarginal Svag
2,8 %
Soliditet Mycket bra
54,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Meeting technology Sweden AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 16 844 655
Övrig omsättning 21 550
Omsättning 16 866 205
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -16 391 459
Rörelseresultat 474 746
Finansiella intäkter 2 514
Finansiella kostnader 1 662
Resultat efter finansnetto 475 598
Resultat före skatt 382 101
Skatt -101 005
Årets resultat 281 096

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Meeting technology Sweden AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 41 147
Finansiella anl.tillg. 686 693
Summa anläggningstillgångar 727 840
Omsättningstillgångar
Varulager 119 075
Kundfordringar 1 569 957
Övriga kortfristiga fordringar 252 850
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 161 380
Kassa och bank 1 687 982
Summa omsättningstillgångar 3 791 244
SUMMA TILLGÅNGAR 4 519 084
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Meeting technology Sweden AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 864 771
Fritt eget kapital 1 145 867
Summa eget kapital 1 195 867
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 607 589
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 607 589
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 619 364
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 492 662
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 603 602
Summa kortfristiga skulder 1 715 628
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 519 084

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
2,8 %
Kassalikviditet
214,0 %
Soliditet
54,7 %
Skuldsättningsgrad
0.83
Avkastning eget kapital | ROE
19,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
10,6 %
EBITDA
510 925SEK
Personalkostnader
5 075 304SEK
Personalkostnad / anställd
1 015 061SEK
Rörelsemarginal
2,8 %
Nettomarginal
1,7 %
Vinstmarginal före skatt
2,3 %
EBITDA-marginal
3,0 %
Bruttomarginal
50,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
17,0 %
Skuldandel
73,5 %
Kontantkvot
98,4 %
Rörelsekapital
2 075 616SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.73ggr
Räntetäckningsgrad
287.2ggr
Omsättning / anställd
3 373 241SEK
Vinst / anställd
95 120SEK
Effektiv skattesats
26,4 %
Förädlingsvärde
5 586 229SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 117 246SEK
Personalkostnadsandel
30,1 %
Bruttovinst
8 584 217SEK
Föreslagen utdelning
500 000SEK
Utdelningsandel
177,9 %
Altman Z-score
4.69 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 500 000
Föreslås balanseras i ny räkning 645 867
Total föreslagen disposition 1 145 867

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 164 307 -123 160 24 877 -31 342 41 147
Förbättringsutgifter annans fastighet 0 0 - -12 344 0
Andra långfristiga fordringar 686 693 - - - 686 693

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 281 096 281 096
Balanseras i ny räkning 696 854 -696 854 0
Utdelning 1 000 000 - 1 000 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 914 771
Övrig rörelse - - 1 195 867

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 119 075
Förskott till leverantörer 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 500 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Meeting technology Sweden AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 sammandrag 2023-08 jämförelseår 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 400 1 000 500
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 31 919 26 437 18 333 19 424 16 845
Övrig omsättning - 1 220 146 39 22
Omsättning - 27 657 18 478 19 464 16 866
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −26 310 −18 663 −18 334 −16 391
Rörelseresultat efter avskrivningar - 1 347 −184 1 129 475
Finansiella intäkter - 18 3 3 3
Finansiella kostnader - −8 −11 −11 −2
Resultat efter finansnetto 2 099 1 368 −120 1 121 476
Resultat före skatt - 1 128 18 893 382
Skatt på årets resultat - −247 −26 −196 −101
Årets resultat - 881 −7 697 281
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 340 300 77 41
Finansiella anläggningstillgångar - 570 362 567 687
Anläggningstillgångar - 910 661 644 728
Varulager - 575 215 153 119
Kundfordringar - 2 962 2 765 2 400 1 570
Kassa och bank - 2 372 1 370 1 295 1 688
Omsättningstillgångar - 6 157 4 597 4 792 3 791
Summa tillgångar - 7 067 5 258 5 436 4 519
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - 3 075 1 568 1 865 1 146
Eget kapital - 3 125 1 618 1 915 1 196
Obeskattade reserver - 1 424 1 286 1 514 1 608
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 858 1 010 666 619
Kortfristiga skulder - 2 518 2 355 2 007 1 716
Summa eget kapital och skulder - 7 067 5 258 5 436 4 519

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 17 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Martin Marten
    Ordförande
  • C
    Christian Otterberg
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Marcus Jönsson Vallas
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ARMÉGATAN 40 Huvudkontor
ARMÉGATAN 40
171 71 SOLNA
Solna, Stockholm 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 46432 | Partihandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning | G | Handel

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där Meeting technology Sweden AB står som sökande.

1 registrerade
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om Meeting technology Sweden AB

Vad har Meeting technology Sweden AB för organisationsnummer?
Meeting technology Sweden AB har organisationsnummer 559073-1005.
Vilken företagsform har Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 augusti 2016.
Var ligger Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är ARMÉGATAN 40, 171 71 SOLNA. Enligt SCB har Meeting technology Sweden AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB omsatte 16,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 475 598 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Meeting technology Sweden AB?
Soliditeten i Meeting technology Sweden AB var 54,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Meeting technology Sweden AB F-skatt?
Ja, Meeting technology Sweden AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Meeting technology Sweden AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Professionell mötesutrustning till företag, butiker och restauranger. Konferensmöbler. Konsultverksamhet, installation och service inom ljud och bildteknik.
Vilka varumärken har Meeting technology Sweden AB?
Meeting technology Sweden AB har 1 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra meetech.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.