Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB

Org.nr Reg. 2 oktober 2012 Säte Moliden Momsreg.nr SE556905596401

Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av dörrar och fönster av metall med säte i Moliden som registrerades 2012. Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB är registrerat för F-skatt och moms. Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB redovisade 548 185 kronor i omsättning och 90 689 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastigheter och områdesskydd. Fastighetsskötsel och viss renovering av fastigheter. Tillverkning och montage av byggsmide. Reparation, ombyggnation och uthyrning av vagnar, containers och stängsel samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva behandling, konsultation och utbildning inom energi-, shaman- och healingverksamhet, samt tillverka och sälja produkter relaterade till detta, och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
GALA 120
894 95 MOLIDEN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2012 | 14 år
Omsättningstillväxt
118,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-5,9 %
Eget kapital
143 759SEK
Omsättning
548 185 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
90 689 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
19,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
96,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
16,7 %
Soliditet Bra
19,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 548 185
Övrig omsättning 0
Omsättning 548 185
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -456 891
Rörelseresultat 91 294
Finansiella intäkter 145
Finansiella kostnader 750
Resultat efter finansnetto 90 689
Resultat före skatt 90 689
Skatt -
Årets resultat 90 689

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 163 351
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 163 351
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 329 940
Övriga kortfristiga fordringar 16 812
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 5 101
Kassa och bank 206 834
Summa omsättningstillgångar 558 687
SUMMA TILLGÅNGAR 722 038
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 3 070
Fritt eget kapital 93 759
Summa eget kapital 143 759
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 42 564
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 527 715
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 8 000
Summa kortfristiga skulder 578 279
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 722 038

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
16,7 %
Kassalikviditet
96,6 %
Soliditet
19,9 %
Skuldsättningsgrad
4.02
Avkastning eget kapital | ROE
63,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,7 %
EBITDA
232 296SEK
Personalkostnader
2 360SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
16,7 %
Nettomarginal
16,5 %
Vinstmarginal före skatt
16,5 %
EBITDA-marginal
42,4 %
Bruttomarginal
77,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
63,6 %
Skuldandel
80,1 %
Kontantkvot
35,8 %
Rörelsekapital
-19 592SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.76ggr
Räntetäckningsgrad
121.9ggr
Förädlingsvärde
234 656SEK
Personalkostnadsandel
0,4 %
Bruttovinst
423 776SEK
Altman Z-score
1.24 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 93 759
Total föreslagen disposition 93 759

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 295 836 -1 132 485 180 937 -127 751 163 351

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 90 689 90 689
Balanseras i ny räkning -73 193 73 193 0
Justerat ingående eget kapital - - 53 071
Övrig rörelse - - 143 760

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 100 000
Checkkredit - beviljat 100 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 645 494 397 233 548
Övrig omsättning 53 12 −3 18 0
Omsättning 698 505 395 251 548
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −904 −631 −354 −323 −457
Rörelseresultat efter avskrivningar −206 −126 40 −73 91
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 −1 −1
Resultat efter finansnetto −206 −126 40 −73 91
Resultat före skatt −206 −126 40 −73 91
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −206 −126 40 −73 91
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 347 302 255 304 163
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 347 302 255 304 163
Varulager - - - - -
Kundfordringar 16 25 99 51 330
Kassa och bank 379 338 38 171 207
Omsättningstillgångar 507 395 384 240 559
Summa tillgångar 854 697 639 545 722
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital −8 16 56 3 94
Eget kapital 42 66 106 53 144
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 59 22 23 10 43
Kortfristiga skulder 812 632 533 491 578
Summa eget kapital och skulder 854 697 639 545 722

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 8 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Anders Bergman
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GALA 120 Huvudkontor
GALA 120
894 95 MOLIDEN
Örnsköldsvik, Västernorrland Karta

Företag i samma bransch

SNI 25120 | Tillverkning av dörrar och fönster av metall | C | Tillverkning

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB
11 september 2018
Ravenheart Productions
För den del av verksamheten som avser behandling, konsultation och utbildning inom energi-, shaman- och healingverksamhet, samt tillverka och sälja produkter relaterade till detta, och därmed förenlig verksamhet.
22 maj 2015

Vanliga frågor om Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB

Vad har Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB för organisationsnummer?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB har organisationsnummer 556905-5964.
Vilken företagsform har Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 oktober 2012.
Var ligger Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB har sitt säte i Moliden. Den registrerade postadressen är GALA 120, 894 95 MOLIDEN. Enligt SCB har Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB omsatte 548 185 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 90 689 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Soliditeten i Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB var 19,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Har Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB F-skatt?
Ja, Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Montage och Underhåll i Örnsköldsvik AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastigheter och områdesskydd. Fastighetsskötsel och viss renovering av fastigheter. Tillverkning och montage av byggsmide. Reparation, ombyggnation och uthyrning av vagnar, containers och stängsel samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva behandling, konsultation och utbildning inom energi-, shaman- och healingverksamhet, samt tillverka och sälja produkter relaterade till detta, och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.