Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Montan Medical AB

Org.nr Reg. 2 mars 2020 Momsreg.nr SE559245559501

Montan Medical AB är ett aktivt aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. som registrerades 2020. Montan Medical AB är registrerat för F-skatt och moms. Montan Medical AB redovisade 30 401 kronor i omsättning och 12 125 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva medicinska konsult- och utbildningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
AHLSELLVÄGEN 12 LGH 1101
c/o HARALD MONTAN
115 43 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättning CAGR 4 år
-35,2 %
Eget kapital
33 536SEK
Omsättning
30 401 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
12 125 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
89,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
983,5 %
Vinstmarginal Mycket bra
40,1 %
Soliditet Mycket bra
89,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Montan Medical AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 30 401
Övrig omsättning -
Omsättning 30 401
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -18 216
Rörelseresultat 12 185
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 62
Resultat efter finansnetto 12 125
Resultat före skatt 12 125
Skatt -
Årets resultat 12 125

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Montan Medical AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 7 264
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 30 068
Summa omsättningstillgångar 37 332
SUMMA TILLGÅNGAR 37 332
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Montan Medical AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -3 589
Fritt eget kapital 8 536
Summa eget kapital 33 536
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -1 203
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 4 999
Summa kortfristiga skulder 3 796
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 37 332

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
40,1 %
Kassalikviditet
983,5 %
Soliditet
89,8 %
Skuldsättningsgrad
0.11
Avkastning eget kapital | ROE
36,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
32,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
15 089SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
40,1 %
Nettomarginal
39,9 %
Vinstmarginal före skatt
39,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
36,3 %
Skuldandel
10,2 %
Kontantkvot
792,1 %
Rörelsekapital
33 536SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.81ggr
Räntetäckningsgrad
196.6ggr
Förädlingsvärde
27 274SEK
Personalkostnadsandel
49,6 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
6.1 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 8 536
Total föreslagen disposition 8 536

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 12 125
Balanseras i ny räkning -23 185 23 185

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Montan Medical AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 70 29 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 172 94 176 0 30
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 172 94 176 0 30
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −85 −56 −151 −24 −18
Rörelseresultat efter avskrivningar 88 37 25 −24 12
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader - −1 −1 0 0
Resultat efter finansnetto 88 37 25 −23 12
Resultat före skatt 88 37 25 −23 12
Skatt på årets resultat −18 −8 −5 0 -
Årets resultat 69 29 20 −23 12
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar 0 - - - 0
Kassa och bank 196 65 27 25 30
Omsättningstillgångar 202 70 50 25 37
Summa tillgångar 202 70 50 25 37
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 70 29 20 −4 9
Eget kapital 95 54 45 21 34
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - 0
Kortfristiga skulder 107 16 5 4 4
Summa eget kapital och skulder 202 70 50 25 37

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 17 april 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • H
    Harald Montan
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
AHLSELLVÄGEN 12 LGH 1101 Huvudkontor
AHLSELLVÄGEN 12 LGH 1101
115 43 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86211 | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Montan Medical AB

Vad har Montan Medical AB för organisationsnummer?
Montan Medical AB har organisationsnummer 559245-5595.
Vilken företagsform har Montan Medical AB?
Montan Medical AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 mars 2020.
Vilken adress har Montan Medical AB?
Montan Medical AB har den registrerade postadressen AHLSELLVÄGEN 12 LGH 1101, 115 43 STOCKHOLM. Enligt SCB har Montan Medical AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Montan Medical AB?
Montan Medical AB omsatte 30 401 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Montan Medical AB?
Montan Medical AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 12 125 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Montan Medical AB?
Soliditeten i Montan Medical AB var 89,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Montan Medical AB F-skatt?
Ja, Montan Medical AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Montan Medical AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva medicinska konsult- och utbildningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.