Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Monteraz AB

Org.nr Reg. 20 december 2021 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559355196201

Monteraz AB är ett aktivt aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm som registrerades 2021. Monteraz AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Monteraz AB redovisade 12,9 miljoner kronor i omsättning och 2,5 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska utföra möbelmonteringar, transporter, logistik och flyttjänster samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
NORRTULLSGATAN 67
113 45 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Litet företag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2021 | 4 år
Omsättningstillväxt
33,9 %
Omsättning CAGR 3 år
100,4 %
Resultattillväxt
435,3 %
Anställningstillväxt
71,4 %
Omsättning / anställd
537 567SEK
Eget kapital
1 938 791SEK
Omsättning
12 901 609 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
2 541 583 SEK
Bokslut 2025
Anställda
24
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
40,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
164,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
20,0 %
Soliditet Mycket bra
40,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Monteraz AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 12 389 012
Övrig omsättning 512 597
Omsättning 12 901 609
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -10 333 172
Rörelseresultat 2 568 437
Finansiella intäkter 11 778
Finansiella kostnader 38 632
Resultat efter finansnetto 2 541 583
Resultat före skatt 2 541 583
Skatt -585 323
Årets resultat 1 956 260

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Monteraz AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 83 125
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 83 125
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 589 543
Övriga kortfristiga fordringar 356
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 103 333
Kassa och bank 3 034 686
Summa omsättningstillgångar 4 727 918
SUMMA TILLGÅNGAR 4 811 043
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Monteraz AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -42 469
Fritt eget kapital 1 913 791
Summa eget kapital 1 938 791
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 186 621
Skatteskulder 517 646
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 429 915
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 738 070
Summa kortfristiga skulder 2 872 252
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 811 043

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
20,0 %
Kassalikviditet
164,6 %
Soliditet
40,3 %
Skuldsättningsgrad
1.48
Avkastning eget kapital | ROE
131,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
53,6 %
EBITDA
2 580 312SEK
Personalkostnader
8 676 054SEK
Personalkostnad / anställd
361 502SEK
Rörelsemarginal
20,7 %
Nettomarginal
15,8 %
Vinstmarginal före skatt
19,7 %
EBITDA-marginal
20,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
133,1 %
Skuldandel
59,7 %
Kontantkvot
105,7 %
Rörelsekapital
1 855 666SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.68ggr
Räntetäckningsgrad
66.8ggr
Omsättning / anställd
537 567SEK
Vinst / anställd
105 899SEK
Effektiv skattesats
23,0 %
Förädlingsvärde
11 256 366SEK
Förädlingsvärde / anställd
469 015SEK
Personalkostnadsandel
67,2 %
Altman Z-score
4.78 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 913 791
Total föreslagen disposition 1 913 791

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 95 000 -11 875 0 0 83 125

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 956 260 1 956 260
Balanseras i ny räkning 359 699 -359 699 0
Utdelning 770 000 - 770 000
Justerat ingående eget kapital - - 752 531
Övrig rörelse - - 1 938 791

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Monteraz AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 2023-12 sammandrag 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 20 december 2021 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 512 1 627 9 525 12 389
Övrig omsättning 93 - 108 513
Omsättning 1 604 - 9 632 12 902
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −1 166 - −9 160 −10 333
Rörelseresultat efter avskrivningar 438 - 472 2 568
Finansiella intäkter 0 - 4 12
Finansiella kostnader −1 - −1 −39
Resultat efter finansnetto 437 30 475 2 542
Resultat före skatt 437 - 475 2 542
Skatt på årets resultat −95 - −115 −585
Årets resultat 343 - 360 1 956
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 0 83
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - 0 83
Varulager - - - -
Kundfordringar 273 - 1 033 1 590
Kassa och bank 302 - 1 229 3 035
Omsättningstillgångar 606 - 3 159 4 728
Summa tillgångar 606 - 3 159 4 811
Aktiekapital 25 - 25 25
Fritt eget kapital 343 - 728 1 914
Eget kapital 368 - 753 1 939
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder 4 - 304 187
Kortfristiga skulder 238 - 2 406 2 872
Summa eget kapital och skulder 606 - 3 159 4 811

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • Z
    Zebastian Kremlhofer
    Verkställande direktör

Styrelse

  • J
    Jonas Linderoth
    Signatär
  • Z
    Zebastian Kremlhofer
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NORRTULLSGATAN 67 Huvudkontor
NORRTULLSGATAN 67
113 45 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 20-49 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43320 | Byggnadssnickeriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Monteraz AB

Vad har Monteraz AB för organisationsnummer?
Monteraz AB har organisationsnummer 559355-1962.
Vilken företagsform har Monteraz AB?
Monteraz AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 december 2021.
Var ligger Monteraz AB?
Monteraz AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är NORRTULLSGATAN 67, 113 45 STOCKHOLM. Enligt SCB har Monteraz AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Monteraz AB?
Monteraz AB omsatte 12,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Monteraz AB?
Monteraz AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Monteraz AB?
Soliditeten i Monteraz AB var 40,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Monteraz AB?
Monteraz AB hade i medeltal 24 anställda under 2025.
Har Monteraz AB F-skatt?
Ja, Monteraz AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Monteraz AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska utföra möbelmonteringar, transporter, logistik och flyttjänster samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.