Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Motala Tandvårdsgrupp AB

Org.nr Reg. 4 maj 1999

Motala Tandvårdsgrupp AB är ett aktivt aktiebolag inom tandläkarverksamhet som registrerades 1999. Motala Tandvårdsgrupp AB redovisade 0 kronor i omsättning och −12 000 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva tandvårdsverksamhet, handel med värdepapper, jord- och skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
Postadress
Wittstocksgatan 30
c/o Anna Tengby
11527 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Skuldfritt Kassastinn Etablerat sedan 1999 | 27 år
Eget kapital
30 273 848SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-12 000 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
99,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
689,9 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
99,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Motala Tandvårdsgrupp AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning -
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -35 319
Rörelseresultat -35 319
Finansiella intäkter 4 384
Finansiella kostnader 642
Resultat efter finansnetto -12 000
Resultat före skatt 2 094 171
Skatt -246 645
Årets resultat 1 847 526

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Motala Tandvårdsgrupp AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 31 058 209
Summa anläggningstillgångar 31 058 209
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 1 026
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 426 592
Summa omsättningstillgångar 427 618
SUMMA TILLGÅNGAR 31 485 827
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Motala Tandvårdsgrupp AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 335 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 355 000
Balanserat resultat 28 071 322
Fritt eget kapital 29 918 848
Summa eget kapital 30 273 848
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 150 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 150 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 59 678
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 301
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 61 979
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 31 485 827

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
689,9 %
Soliditet
99,1 %
Skuldsättningsgrad
0.01
Avkastning eget kapital | ROE
0,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,1 %
EBITDA
-30 943SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,1 %
Skuldandel
3,8 %
Kontantkvot
688,3 %
Rörelsekapital
365 639SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-48.2ggr
Effektiv skattesats
11,8 %
Föreslagen utdelning
29 900 000SEK
Utdelningsandel
1618,4 %
Altman Z-score
-

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 29 900 000
Föreslås balanseras i ny räkning 18 848
Total föreslagen disposition 29 918 848

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 22 000 -22 000 - -4 400 0
Andra långfristiga värdepappersinnehav 31 058 209 - - - 31 058 209

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 1 847 526
Balanseras i ny räkning 923 305 -923 305
Utdelning 650 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 1 004 748
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 29 900 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Motala Tandvårdsgrupp AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 500 650 29 900
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 506 - 506 0 0
Övrig omsättning - 6 0 - -
Omsättning - 6 0 - -
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −46 −68 −61 −35
Rörelseresultat efter avskrivningar - −40 −68 −61 −35
Finansiella intäkter - 8 35 17 4
Finansiella kostnader - −1 −3 −2 −1
Resultat efter finansnetto 9 340 −18 9 340 −18 −12
Resultat före skatt - 721 756 1 059 2 094
Skatt på årets resultat - −176 −185 −135 −247
Årets resultat - 544 571 923 1 848
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 13 9 4 0
Finansiella anläggningstillgångar - 31 040 31 058 31 058 31 058
Anläggningstillgångar - 31 054 31 067 31 063 31 058
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank - 1 305 533 244 427
Omsättningstillgångar - 1 305 586 305 428
Summa tillgångar - 32 358 31 653 31 368 31 486
Aktiekapital - 335 335 335 335
Fritt eget kapital - 28 227 28 298 28 721 29 919
Eget kapital - 28 582 28 653 29 076 30 274
Obeskattade reserver - 3 632 2 864 2 271 1 150
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 3 3 3 0
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder - 141 133 17 62
Summa eget kapital och skulder - 32 358 31 653 31 368 31 486

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Anna Tengby
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jonas Hovlund
    Auktoriserad revisor
  • J
    Jonas Hovlund
    Auktoriserad revisor FAR

Företag i samma bransch

SNI 86230 | Tandläkarverksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Motala Tandvårdsgrupp AB

Vad har Motala Tandvårdsgrupp AB för organisationsnummer?
Motala Tandvårdsgrupp AB har organisationsnummer 556569-4477.
Vilken företagsform har Motala Tandvårdsgrupp AB?
Motala Tandvårdsgrupp AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 maj 1999.
Vilken adress har Motala Tandvårdsgrupp AB?
Motala Tandvårdsgrupp AB har den registrerade postadressen Wittstocksgatan 30, 11527 STOCKHOLM.
Hur stor var omsättningen för Motala Tandvårdsgrupp AB?
Motala Tandvårdsgrupp AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Motala Tandvårdsgrupp AB?
Motala Tandvårdsgrupp AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −12 000 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Motala Tandvårdsgrupp AB?
Soliditeten i Motala Tandvårdsgrupp AB var 99,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vad gör Motala Tandvårdsgrupp AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva tandvårdsverksamhet, handel med värdepapper, jord- och skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.