Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Motorlampan AB

Org.nr Reg. 23 december 2016 Momsreg.nr SE559093961601

Motorlampan AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2016. Motorlampan AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Motorlampan AB redovisade 715 566 kronor i omsättning och 130 093 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Felsökning och reparation av motordrivna fordon i en verkstad eller ute på plats samt uthyrning av mekaniker till annan verksamhet.Försäljning av hobbyprylar till privatpersoner för privat bruk via internethandel och delvis fysisk butik

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Motorlampan AB logotyp
Postadress
KYRKVÄGEN 6
833 61 GÄDDEDE
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Skuldfritt EK under aktiekapital Etablerat sedan 2016 | 9 år
Omsättningstillväxt
-24,4 %
Omsättning CAGR 4 år
-19,2 %
Resultattillväxt
12,9 %
Eget kapital
92 486SEK
Omsättning
715 566 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
130 093 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
26,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
20,7 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,9 %
Soliditet Bra
26,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Motorlampan AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 715 566
Övrig omsättning -
Omsättning 715 566
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -579 984
Rörelseresultat 135 582
Finansiella intäkter 4
Finansiella kostnader 5 493
Resultat efter finansnetto 130 093
Resultat före skatt 130 093
Skatt -
Årets resultat 130 093

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Motorlampan AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager 291 816
Kundfordringar 43 409
Övriga kortfristiga fordringar 2 650
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 2 689
Kassa och bank 3 226
Summa omsättningstillgångar 343 790
SUMMA TILLGÅNGAR 343 790
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Motorlampan AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat -137 607
Fritt eget kapital -7 514
Summa eget kapital 92 486
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 192 726
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 13 902
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 44 676
Summa kortfristiga skulder 251 304
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 343 790

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,9 %
Kassalikviditet
20,7 %
Soliditet
26,9 %
Skuldsättningsgrad
2.72
Avkastning eget kapital | ROE
140,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
39,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
18,9 %
Nettomarginal
18,2 %
Vinstmarginal före skatt
18,2 %
Bruttomarginal
100,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
146,6 %
Skuldandel
73,1 %
Kontantkvot
1,3 %
Rörelsekapital
92 486SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.08ggr
Räntetäckningsgrad
24.7ggr
Förädlingsvärde
135 582SEK
Personalkostnadsandel
0,0 %
Bruttovinst
715 421SEK
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
3.31 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -7 514

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 130 093
Balanseras i ny räkning 115 190 -115 190
Återbetalning aktieägartillskott 146 017 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 291 816
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Motorlampan AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 jämförelseår 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 661 822 746 946 716
Övrig omsättning 17 5 1 0 -
Omsättning 1 678 826 750 946 716
Lagerförändring - - 3 0 -
Rörelsekostnader −1 766 −814 −762 −788 −580
Rörelseresultat efter avskrivningar −87 12 −13 158 136
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader −37 −108 −74 −43 −5
Resultat efter finansnetto −124 −96 −87 115 130
Resultat före skatt −124 −96 −87 115 130
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −124 −96 −87 115 130
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 0 0 0
Varulager 311 283 286 292 292
Kundfordringar 29 73 61 75 43
Kassa och bank 2 8 0 10 3
Omsättningstillgångar 355 373 356 398 344
Summa tillgångar 355 373 356 398 344
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital −454 −550 −637 8 −8
Eget kapital −354 −450 −537 108 92
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 82 303 205 0 0
Leverantörsskulder 151 237 188 190 193
Kortfristiga skulder 627 520 688 290 251
Summa eget kapital och skulder 355 373 356 398 344

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 23 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • B
    Boel Marie Dahlin
    Styrelseledamot
  • R
    Robert Dahlin
    Styrelseledamot
  • H
    Hans Dahlin
    Styrelseordförande

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KYRKVÄGEN 6 Huvudkontor
KYRKVÄGEN 6
833 61 GÄDDEDE
Strömsund, Jämtland Karta

Företag i samma bransch

SNI 95311 | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om Motorlampan AB

Vad har Motorlampan AB för organisationsnummer?
Motorlampan AB har organisationsnummer 559093-9616.
Vilken företagsform har Motorlampan AB?
Motorlampan AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 23 december 2016.
Vilken adress har Motorlampan AB?
Motorlampan AB har den registrerade postadressen KYRKVÄGEN 6, 833 61 GÄDDEDE. Enligt SCB har Motorlampan AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Motorlampan AB?
Motorlampan AB omsatte 715 566 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Motorlampan AB?
Motorlampan AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 130 093 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Motorlampan AB?
Soliditeten i Motorlampan AB var 26,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Motorlampan AB F-skatt?
Ja, Motorlampan AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Motorlampan AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Felsökning och reparation av motordrivna fordon i en verkstad eller ute på plats samt uthyrning av mekaniker till annan verksamhet.Försäljning av hobbyprylar till privatpersoner för privat bruk via internethandel och delvis fysisk butik

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.