Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Mountain Stream Studios AB

Org.nr Reg. 22 augusti 2023 Säte Göteborg Momsreg.nr SE559445475201

Mountain Stream Studios AB är ett aktivt aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg som registrerades 2023. Mountain Stream Studios AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Mountain Stream Studios AB redovisade 1,4 miljoner kronor i omsättning och 284 988 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom it, teknik, mjukvaruutveckling samt äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
EBBE LIEBERATHSGATAN 14 B
c/o JONATAN BERGSTRÖM
412 84 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
5,5 %
Omsättning CAGR 2 år
2,7 %
Resultattillväxt
52,4 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 391 047SEK
Eget kapital
251 393SEK
Omsättning
1 391 047 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
284 988 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
64,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
306,1 %
Vinstmarginal Mycket bra
20,5 %
Soliditet Mycket bra
64,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Mountain Stream Studios AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 390 503
Övrig omsättning 544
Omsättning 1 391 047
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 106 994
Rörelseresultat 284 053
Finansiella intäkter 1 148
Finansiella kostnader 213
Resultat efter finansnetto 284 988
Resultat före skatt 214 988
Skatt -45 142
Årets resultat 169 846

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Mountain Stream Studios AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 43 574
Finansiella anl.tillg. 50 000
Summa anläggningstillgångar 93 574
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 193 300
Övriga kortfristiga fordringar 19 775
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 362 885
Summa omsättningstillgångar 575 960
SUMMA TILLGÅNGAR 669 534
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Mountain Stream Studios AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 56 547
Fritt eget kapital 226 393
Summa eget kapital 251 393
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 230 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 230 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 171 437
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 16 704
Summa kortfristiga skulder 188 141
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 669 534

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
20,5 %
Kassalikviditet
306,1 %
Soliditet
64,8 %
Skuldsättningsgrad
0.54
Avkastning eget kapital | ROE
65,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
42,6 %
EBITDA
294 558SEK
Personalkostnader
990 362SEK
Personalkostnad / anställd
990 362SEK
Rörelsemarginal
20,4 %
Nettomarginal
12,2 %
Vinstmarginal före skatt
15,5 %
EBITDA-marginal
21,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
59,2 %
Skuldandel
62,5 %
Kontantkvot
192,9 %
Rörelsekapital
387 819SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.08ggr
Räntetäckningsgrad
1339ggr
Omsättning / anställd
1 391 047SEK
Vinst / anställd
284 988SEK
Effektiv skattesats
21,0 %
Förädlingsvärde
1 284 920SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 284 920SEK
Personalkostnadsandel
71,2 %
Föreslagen utdelning
150 000SEK
Utdelningsandel
88,3 %
Altman Z-score
4.13 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 150 000
Föreslås balanseras i ny räkning 76 393
Total föreslagen disposition 226 393

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 70 075 -26 501 0 -7 998 43 574
Andra långfristiga fordringar 50 000 - - - 50 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 169 846 169 846
Balanseras i ny räkning 116 265 -116 265 0
Utdelning 150 000 0 150 000
Justerat ingående eget kapital - - 231 547
Övrig rörelse - - 251 393

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Mountain Stream Studios AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 22 augusti 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 204 150 150
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 319 1 319 1 391
Övrig omsättning - 0 1
Omsättning 1 319 1 319 1 391
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −828 −1 132 −1 107
Rörelseresultat efter avskrivningar 491 186 284
Finansiella intäkter 0 1 1
Finansiella kostnader 0 0 0
Resultat efter finansnetto 491 187 285
Resultat före skatt 371 147 215
Skatt på årets resultat −76 −31 −45
Årets resultat 295 116 170
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar 32 24 44
Finansiella anläggningstillgångar - 50 50
Anläggningstillgångar 32 74 94
Varulager - - -
Kundfordringar 164 61 193
Kassa och bank 510 490 363
Omsättningstillgångar 689 561 576
Summa tillgångar 721 635 670
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 295 207 226
Eget kapital 320 232 251
Obeskattade reserver 120 160 230
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder 5 22 0
Kortfristiga skulder 281 244 188
Summa eget kapital och skulder 721 635 670

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 18 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • C
    Christofer Bergström
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
EBBE LIEBERATHSGATAN 14 B Huvudkontor
EBBE LIEBERATHSGATAN 14 B
412 84 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 62100 | Dataprogrammering | K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet

Vanliga frågor om Mountain Stream Studios AB

Vad har Mountain Stream Studios AB för organisationsnummer?
Mountain Stream Studios AB har organisationsnummer 559445-4752.
Vilken företagsform har Mountain Stream Studios AB?
Mountain Stream Studios AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 augusti 2023.
Var ligger Mountain Stream Studios AB?
Mountain Stream Studios AB har sitt säte i Göteborg. Den registrerade postadressen är EBBE LIEBERATHSGATAN 14 B, 412 84 GÖTEBORG. Enligt SCB har Mountain Stream Studios AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Mountain Stream Studios AB?
Mountain Stream Studios AB omsatte 1,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Mountain Stream Studios AB?
Mountain Stream Studios AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 284 988 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Mountain Stream Studios AB?
Soliditeten i Mountain Stream Studios AB var 64,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Mountain Stream Studios AB?
Mountain Stream Studios AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Mountain Stream Studios AB F-skatt?
Ja, Mountain Stream Studios AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Mountain Stream Studios AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom it, teknik, mjukvaruutveckling samt äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.