Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

MRA Productions AB

Org.nr Reg. 21 oktober 2016 Säte Örnsköldsvik Momsreg.nr SE559081500601

MRA Productions AB är ett aktivt aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Örnsköldsvik som registrerades 2016. MRA Productions AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. MRA Productions AB redovisade 510 117 kronor i omsättning och 121 834 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska ägna sig och Fotografisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ägna sig åt trädfällning, sektionsfällning, trädgårdsarbeten och därtill relaterad verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
DEKARSÖN 220
c/o MATTI RAPILA ANDERSSON
891 78 BONÄSSUND
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
99,7 %
Omsättning CAGR 4 år
-8,7 %
Resultattillväxt
181,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
510 117SEK
Eget kapital
225 279SEK
Omsättning
510 117 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
121 834 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
68,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
225,1 %
Vinstmarginal Mycket bra
24,2 %
Soliditet Mycket bra
68,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för MRA Productions AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 510 117
Övrig omsättning -
Omsättning 510 117
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -386 710
Rörelseresultat 123 407
Finansiella intäkter 44
Finansiella kostnader 1 617
Resultat efter finansnetto 121 834
Resultat före skatt 121 834
Skatt -1 442
Årets resultat 120 392

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för MRA Productions AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 34 351
Finansiella anl.tillg. 64 000
Summa anläggningstillgångar 98 351
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 165 035
Övriga kortfristiga fordringar 35 518
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 27 850
Summa omsättningstillgångar 228 403
SUMMA TILLGÅNGAR 326 754
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för MRA Productions AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 54 887
Fritt eget kapital 175 279
Summa eget kapital 225 279
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 14 204
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 39 819
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 47 452
Summa kortfristiga skulder 101 475
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 326 754

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
24,2 %
Kassalikviditet
225,1 %
Soliditet
68,9 %
Skuldsättningsgrad
0.45
Avkastning eget kapital | ROE
54,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
37,8 %
EBITDA
140 201SEK
Personalkostnader
12 733SEK
Personalkostnad / anställd
12 733SEK
Rörelsemarginal
24,2 %
Nettomarginal
23,6 %
Vinstmarginal före skatt
23,9 %
EBITDA-marginal
27,5 %
Bruttomarginal
60,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
54,8 %
Skuldandel
31,1 %
Kontantkvot
27,4 %
Rörelsekapital
126 928SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.56ggr
Räntetäckningsgrad
76.3ggr
Omsättning / anställd
510 117SEK
Vinst / anställd
121 834SEK
Effektiv skattesats
1,2 %
Förädlingsvärde
152 934SEK
Förädlingsvärde / anställd
152 934SEK
Personalkostnadsandel
2,5 %
Bruttovinst
308 587SEK
Altman Z-score
4.08 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 175 279
Total föreslagen disposition 175 279

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 83 971 -49 620 0 -16 794 34 351
Andra långfristiga fordringar 64 000 - - - 64 000
Maskiner och andra tekniska anläggningar 90 450 -90 450 - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 120 392 120 392
Balanseras i ny räkning -135 701 135 701 0
Justerat ingående eget kapital - - 104 887
Övrig rörelse - - 225 279

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 0
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 70 000
Checkkredit - beviljat 70 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för MRA Productions AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 735 804 722 255 510
Övrig omsättning 0 - 58 0 -
Omsättning 735 804 780 255 510
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −726 −745 −691 −404 −387
Rörelseresultat efter avskrivningar 9 58 89 −149 123
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader 0 −3 −9 −1 −2
Resultat efter finansnetto 9 56 80 −150 122
Resultat före skatt 9 56 67 −136 122
Skatt på årets resultat −2 −14 −15 0 −1
Årets resultat 7 41 51 −136 120
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 27 68 51 34
Finansiella anläggningstillgångar - 44 62 22 64
Anläggningstillgångar 0 71 130 73 98
Varulager - - - - -
Kundfordringar 219 109 0 - 165
Kassa och bank 0 51 0 15 28
Omsättningstillgångar 335 180 198 37 228
Summa tillgångar 335 252 328 110 327
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 98 139 191 55 175
Eget kapital 148 189 241 105 225
Obeskattade reserver - - 14 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 6 - - - -
Leverantörsskulder 13 0 22 2 14
Kortfristiga skulder 181 62 73 5 101
Summa eget kapital och skulder 335 252 328 110 327

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Matti Rapila Andersson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DEKARSÖN 220 Huvudkontor
DEKARSÖN 220
891 78 BONÄSSUND
Örnsköldsvik, Västernorrland Karta

Företag i samma bransch

SNI 74200 | Fotoverksamhet | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om MRA Productions AB

Vad har MRA Productions AB för organisationsnummer?
MRA Productions AB har organisationsnummer 559081-5006.
Vilken företagsform har MRA Productions AB?
MRA Productions AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 21 oktober 2016.
Var ligger MRA Productions AB?
MRA Productions AB har sitt säte i Örnsköldsvik. Den registrerade postadressen är DEKARSÖN 220, 891 78 BONÄSSUND. Enligt SCB har MRA Productions AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för MRA Productions AB?
MRA Productions AB omsatte 510 117 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade MRA Productions AB?
MRA Productions AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 121 834 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade MRA Productions AB?
Soliditeten i MRA Productions AB var 68,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har MRA Productions AB?
MRA Productions AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har MRA Productions AB F-skatt?
Ja, MRA Productions AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör MRA Productions AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska ägna sig och Fotografisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ägna sig åt trädfällning, sektionsfällning, trädgårdsarbeten och därtill relaterad verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.