Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

MT Holding 2 AB

Org.nr Reg. 9 juni 2025 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559534022401

MT Holding 2 AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2025. MT Holding 2 AB är registrerat för F-skatt och moms. MT Holding 2 AB redovisade 48 575 kronor i omsättning och 44 189 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva tvätteri-, kemtvätts- och skrädderiverksamhet, utföra kläd- och textilreparationer, bedriva personaluthyrning inom nämnda branscher samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
SVEAVÄGEN 112
c/o C/o JWK Södertälje
113 50 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2025 | 1 år
Eget kapital
60 088SEK
Omsättning
48 575 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
44 189 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
74,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 9 juni 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
385,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
91,5 %
Soliditet Mycket bra
74,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för MT Holding 2 AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 48 575
Övrig omsättning -
Omsättning 48 575
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 143
Rörelseresultat 44 432
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 243
Resultat efter finansnetto 44 189
Resultat före skatt 44 189
Skatt -9 101
Årets resultat 35 088

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för MT Holding 2 AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 81 171
Summa omsättningstillgångar 81 171
SUMMA TILLGÅNGAR 81 171
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för MT Holding 2 AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 35 088
Summa eget kapital 60 088
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 9 101
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 11 982
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 21 083
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 81 171

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
91,5 %
Kassalikviditet
385,0 %
Soliditet
74,0 %
Skuldsättningsgrad
0.35
Avkastning eget kapital | ROE
73,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
54,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
91,5 %
Nettomarginal
72,2 %
Vinstmarginal före skatt
91,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
73,9 %
Skuldandel
26,0 %
Kontantkvot
385,0 %
Rörelsekapital
60 088SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.6ggr
Räntetäckningsgrad
182.8ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Altman Z-score
4.03 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 35 088
Total föreslagen disposition 35 088

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 35 088 35 088
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 60 088

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 5 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Maryo Idress Nano Nano
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SVEAVÄGEN 112 Huvudkontor
SVEAVÄGEN 112
113 50 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 95290 | Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om MT Holding 2 AB

Vad har MT Holding 2 AB för organisationsnummer?
MT Holding 2 AB har organisationsnummer 559534-0224.
Vilken företagsform har MT Holding 2 AB?
MT Holding 2 AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 9 juni 2025.
Var ligger MT Holding 2 AB?
MT Holding 2 AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är SVEAVÄGEN 112, 113 50 STOCKHOLM. Enligt SCB har MT Holding 2 AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för MT Holding 2 AB?
MT Holding 2 AB omsatte 48 575 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade MT Holding 2 AB?
MT Holding 2 AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 44 189 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade MT Holding 2 AB?
Soliditeten i MT Holding 2 AB var 74,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har MT Holding 2 AB F-skatt?
Ja, MT Holding 2 AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör MT Holding 2 AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva tvätteri-, kemtvätts- och skrädderiverksamhet, utföra kläd- och textilreparationer, bedriva personaluthyrning inom nämnda branscher samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.