Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Mulier AB

Org.nr Reg. 3 september 2012 Momsreg.nr SE556902548801

Mulier AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2012. Mulier AB är registrerat för F-skatt och moms. Mulier AB redovisade 1,5 miljoner kronor i omsättning och 936 813 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvård, konsulting inom management och IT, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
ÖSTERLÅNGGATAN 6
111 31 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 10 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 14 år
Omsättningstillväxt
-49,9 %
Omsättning CAGR 4 år
-7,8 %
Resultattillväxt
-59,3 %
Eget kapital
9 633 139SEK
Omsättning
1 467 124 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
936 813 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
93,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
-37347,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
64,0 %
Soliditet Mycket bra
93,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Mulier AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 467 124
Övrig omsättning -
Omsättning 1 467 124
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -527 710
Rörelseresultat 939 414
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 2 601
Resultat efter finansnetto 936 813
Resultat före skatt 854 702
Skatt -190 127
Årets resultat 664 575

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Mulier AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 45 600
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 45 600
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 835 382
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 12 031 029
Summa omsättningstillgångar 12 866 411
SUMMA TILLGÅNGAR 12 912 011
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Mulier AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 8 918 564
Fritt eget kapital 9 583 139
Summa eget kapital 9 633 139
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 3 103 151
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 3 103 151
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 210 172
Summa långfristiga skulder 210 172
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -34 451
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder -34 451
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 12 912 011

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
64,0 %
Kassalikviditet
-37347,0 %
Soliditet
93,7 %
Skuldsättningsgrad
0.07
Avkastning eget kapital | ROE
7,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
7,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
27 550SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
64,0 %
Nettomarginal
45,3 %
Vinstmarginal före skatt
58,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
7,3 %
Skuldandel
25,4 %
Kontantkvot
-34922,1 %
Rörelsekapital
12 900 862SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.11ggr
Räntetäckningsgrad
361.2ggr
Effektiv skattesats
22,2 %
Förädlingsvärde
966 964SEK
Personalkostnadsandel
1,9 %
Föreslagen utdelning
209 550SEK
Utdelningsandel
31,5 %
Altman Z-score
2.87 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 209 550
Föreslås balanseras i ny räkning 9 373 589
Total föreslagen disposition 9 583 139

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 114 000 -68 400 - - 45 600

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 664 575
Balanseras i ny räkning 1 596 046 -1 596 046

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 209 550

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Mulier AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 180 0 0 210
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 031 2 363 2 522 2 931 1 467
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 031 2 363 2 522 2 931 1 467
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −555 −479 −477 −630 −528
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 476 1 884 2 045 2 301 939
Finansiella intäkter - - 158 0 -
Finansiella kostnader 0 0 −2 −1 −3
Resultat efter finansnetto 1 476 1 884 2 204 2 302 937
Resultat före skatt 1 359 1 550 1 893 2 036 855
Skatt på årets resultat −289 −324 −409 −440 −190
Årets resultat 1 070 1 226 1 484 1 596 665
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 46 46 46 46 46
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 46 46 46 46 46
Varulager - - - - -
Kundfordringar 250 231 146 180 0
Kassa och bank 7 026 8 401 10 158 11 929 12 031
Omsättningstillgångar 8 396 9 786 11 433 13 149 12 866
Summa tillgångar 8 442 9 832 11 479 13 195 12 912
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 5 337 6 383 7 323 8 919 9 583
Eget kapital 5 387 6 433 7 373 8 969 9 633
Obeskattade reserver 2 109 2 443 2 755 3 021 3 103
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 126 55 437 363 210
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 820 901 914 842 −34
Summa eget kapital och skulder 8 442 9 832 11 479 13 195 12 912

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • V
    Valentin Romanov
    Styrelseledamot
  • O
    Olga Romanov
    Styrelseledamot
  • W
    William Romanov
    Suppleant

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ÖSTERLÅNGGATAN 6 Huvudkontor
ÖSTERLÅNGGATAN 6
111 31 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 86221 | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Mulier AB

Vad har Mulier AB för organisationsnummer?
Mulier AB har organisationsnummer 556902-5488.
Vilken företagsform har Mulier AB?
Mulier AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 september 2012.
Vilken adress har Mulier AB?
Mulier AB har den registrerade postadressen ÖSTERLÅNGGATAN 6, 111 31 STOCKHOLM. Enligt SCB har Mulier AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Mulier AB?
Mulier AB omsatte 1,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Mulier AB?
Mulier AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 936 813 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Mulier AB?
Soliditeten i Mulier AB var 93,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Mulier AB F-skatt?
Ja, Mulier AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Mulier AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvård, konsulting inom management och IT, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.