Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Munken Hotell AB

Org.nr Reg. 10 augusti 1987 Säte Mönsterås Momsreg.nr SE556302876901

Munken Hotell AB är ett aktivt aktiebolag inom hotellverksamhet med restaurangrörelse med säte i Mönsterås som registrerades 1987. Munken Hotell AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Munken Hotell AB redovisade 14,9 miljoner kronor i omsättning och 159 542 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva hotell- , konferens- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Munken Hotell AB logotyp
Postadress
TIMMERNABBSVÄGEN 2
383 92 MÖNSTERÅS
Öppna i Google Maps
Litet företag Fristående Etablerat sedan 1987 | 39 år
Omsättningstillväxt
8,5 %
Omsättning CAGR 4 år
9,2 %
Resultattillväxt
-86,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 239 203SEK
Eget kapital
1 397 384SEK
Omsättning
14 870 435 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
159 542 SEK
Bokslut 2026
Anställda
12
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
32,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
61,1 %
Vinstmarginal Svag
2,5 %
Soliditet Bra
32,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Munken Hotell AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 14 284 220
Övrig omsättning 586 215
Omsättning 14 870 435
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -14 500 539
Rörelseresultat 369 896
Finansiella intäkter 267
Finansiella kostnader 210 621
Resultat efter finansnetto 159 542
Resultat före skatt 159 542
Skatt -
Årets resultat 1 167 067

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Munken Hotell AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 228 548
Finansiella anl.tillg. 2 000 000
Summa anläggningstillgångar 2 228 548
Omsättningstillgångar
Varulager 293 425
Kundfordringar 704 178
Övriga kortfristiga fordringar 271 246
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 116 549
Kassa och bank 224 168
Summa omsättningstillgångar 2 062 952
SUMMA TILLGÅNGAR 4 291 500
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Munken Hotell AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 110 317
Fritt eget kapital 1 277 384
Summa eget kapital 1 397 384
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 475 000
Övriga långfristiga skulder 357 834
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder -160
Leverantörsskulder 378 366
Skatteskulder 20 737
Skulder till koncernföretag 88 445
Övriga kortfristiga skulder 951 024
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 622 870
Summa kortfristiga skulder 2 894 116
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 291 500

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
2,5 %
Kassalikviditet
61,1 %
Soliditet
32,6 %
Skuldsättningsgrad
2.07
Avkastning eget kapital | ROE
11,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
8,6 %
EBITDA
474 264SEK
Personalkostnader
6 241 167SEK
Personalkostnad / anställd
520 097SEK
Rörelsemarginal
2,6 %
Nettomarginal
8,2 %
Vinstmarginal före skatt
1,1 %
EBITDA-marginal
3,2 %
Bruttomarginal
72,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
26,5 %
Skuldandel
67,4 %
Kontantkvot
7,7 %
Rörelsekapital
-831 164SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.47ggr
Räntetäckningsgrad
1.8ggr
Omsättning / anställd
1 239 203SEK
Vinst / anställd
13 295SEK
Förädlingsvärde
6 715 431SEK
Förädlingsvärde / anställd
559 619SEK
Personalkostnadsandel
42,0 %
Bruttovinst
10 828 135SEK
Föreslagen utdelning
500 000SEK
Utdelningsandel
42,8 %
Räntebärande nettoskuld
250 832SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.5ggr
Altman Z-score
3.68 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 500 000
Föreslås balanseras i ny räkning 936 925
Total föreslagen disposition 1 436 925

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Pågående nyanläggningar 258 838 - - - 258 838
Inventarier, verktyg och installationer 800 764 -655 241 46 793 -123 734 145 523
Förbättringsutgifter annans fastighet 314 218 -216 429 48 900 -3 333 97 789
Andelar i koncernföretag 2 000 000 - - - 2 000 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 159 542 159 542
Balanseras i ny räkning 1 167 067 -1 167 067 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 397 384
Övrig rörelse - - 1 556 926

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 55 143
Pågående nyanläggningar & förskott 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 293 425
Skulder - detalj
Förskott från kunder -160
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Ernst & Young AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Munken Hotell AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 jämförelseår 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 500
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 193 12 284 11 419 13 164 14 284
Övrig omsättning 251 268 479 541 586
Omsättning 10 444 12 552 11 897 13 705 14 870
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −10 253 −12 006 −12 296 −13 088 −14 501
Rörelseresultat efter avskrivningar 191 545 −399 617 370
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader −53 −47 −58 −205 −211
Resultat efter finansnetto 138 498 −456 1 212 160
Resultat före skatt 13 398 −456 1 167 160
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 13 398 −456 1 167 1 167
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 452 333 333 309 229
Finansiella anläggningstillgångar 1 200 1 200 1 200 1 200 2 000
Anläggningstillgångar 1 652 1 533 1 533 1 509 2 229
Varulager 116 181 181 270 293
Kundfordringar 640 862 862 841 704
Kassa och bank 220 421 421 290 224
Omsättningstillgångar 1 053 1 550 1 549 1 925 2 063
Summa tillgångar 2 705 3 084 3 082 3 433 4 292
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 168 567 567 110 1 277
Eget kapital 288 687 687 230 1 397
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 436 444 444 511 378
Kortfristiga skulder 2 417 2 397 2 395 3 203 2 894
Summa eget kapital och skulder 2 705 3 084 3 082 3 433 4 292

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jessica Björneteg
    Styrelseledamot

Revisorer

  • A
    Alexander Vitikainen
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TIMMERNABBSVÄGEN 2 Huvudkontor
TIMMERNABBSVÄGEN 2
383 92 MÖNSTERÅS
Mönsterås, Kalmar 20-49 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55101 | Hotellverksamhet med restaurangrörelse | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Munken Hotell AB

Vad har Munken Hotell AB för organisationsnummer?
Munken Hotell AB har organisationsnummer 556302-8769.
Vilken företagsform har Munken Hotell AB?
Munken Hotell AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 10 augusti 1987.
Var ligger Munken Hotell AB?
Munken Hotell AB har sitt säte i Mönsterås. Den registrerade postadressen är TIMMERNABBSVÄGEN 2, 383 92 MÖNSTERÅS. Enligt SCB har Munken Hotell AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Munken Hotell AB?
Munken Hotell AB omsatte 14,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Munken Hotell AB?
Munken Hotell AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 159 542 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Munken Hotell AB?
Soliditeten i Munken Hotell AB var 32,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Munken Hotell AB?
Munken Hotell AB hade i medeltal 12 anställda under 2026.
Har Munken Hotell AB F-skatt?
Ja, Munken Hotell AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Munken Hotell AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva hotell- , konferens- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.